Zakończyły się Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Abu Zabi i Dubaju. W pamięci setek tysięcy kibiców z całego świata zostaną niezwykłe emocje sportowej rywalizacji sportowców ze 190 krajów, hollywoodzki rozmach ceremonii otwarcia i zamknięcia oraz przesłanie, by poznać bliżej sportowców z niepełnosprawnością intelektualną i zobaczyć ich niezwykłą determinację, która sprawia, że wbrew różnym przeciwnościom z sukcesem uczestniczyli w największych zawodach Special Olympics na świecie.
Polska Reprezentacja Olimpiad Specjalnych opuszcza Zjednoczone Emiraty Arabskie z rekordowym dorobkiem 69 medali, w tym aż 30 złotych, 21 srebrnych i 18 brązowych. To o trzy krążki więcej, niż przywieźli polscy sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną z poprzednich Światowych Letnich Igrzysk w Los Angeles w 2015 roku.
„Dumna, szczęśliwa? Pewnie, że tak. Jestem po prostu niesamowicie pozytywnie wzruszona. Zawsze mamy jakieś oczekiwania wobec siebie i innych, ale tyle medali? Każdemu z nas życzę tyle pogody ducha, woli walki, siły ile mają nasi zawodnicy. Bardzo dziękuję też wszystkim, którzy nam pomagają. Olimpiady Specjalne, te sukcesy, szczęście – nie byłyby możliwe gdyby nie pomoc dobrych ludzi. Dziękuję wam” powiedziała Anna Lewandowska, Prezes Olimpiad Specjalnych Polska.
Nasza reprezentacja na Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych Abu Zabi 2019 to 90 osób w tym 64 zawodników, oraz 26 trenerów, lekarzy i członków kierownictwa, którzy wspierali naszych zawodników w trakcie Igrzysk.
Dzisiaj w południe nasza Reprezentacja wylądowała na warszawskim Lotnisku Chopina. Na miejscu czekało na nią gorące powitanie – tłum kibiców i zaproszonych gości, wśród nich Minister Sportu Witold Bańka, Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Krzysztof Michałkiewicz, Wiceminister Inwestycji i Rozwoju Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz Prezes PFRON, Marlena Maląg.
„Polscy sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną z dumą wracają do kraju. Z Igrzysk w Abu Zabi wracają do swoich miejscowości, gdzie będą żywymi przykładami tego, że wola i determinacja pozwala przezwyciężać wszelkie trudności, osiągać sukcesy i sięgać po marzenia. Nasi sportowcy, zmagają się ze wszystkimi emocjami towarzyszącymi rywalizacji sportowej – znają radość zwycięstwa, ale także gorycz porażki. Tak jak każdy, czasem zmagają się ze zmęczeniem, czy bólem. Ich medale są wspaniałą pamiątką i symbolem tego, że każdego dnia na treningach i zawodach tysiące zawodników Olimpiad Specjalnych w całej Polsce przełamuje bariery, by osiągnąć sukces. Udowadniają sobie i wszystkim dookoła, że są ważną częścią naszego społeczeństwa” powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.
Polscy sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną na arenach sportowych w Abu Zabi i Dubaju rywalizowali w 17 dyscyplinach sportowych: koszykówce, piłce nożnej 7-osobowej (w której reprezentowała nas drużyna żeńska), lekkiej atletyce, pływaniu, bowlingu, kolarstwie, badmintonie, trójboju siłowym, tenisie, tenisie stołowym, gimnastyce, jeździe konnej, wrotkarstwie i kajakarstwie. Polacy rywalizowali także w judo i golfie, w których debiutowali na arenie światowej. W tych dyscyplinach po raz pierwszy nasi sportowcy wystąpili na Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych.
Worek z medalami otworzył szesnastoletni Sebastian Cofał, który zdobył złoto w pływaniu stylem grzbietowym. „Udział w Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych to dla mnie wielkie wyróżnienie i spełnienie marzeń. Olimpiady Specjalne dają mi możliwość trenowania i startowania w zawodach dlatego na treningach staram się jak najlepiej pracować i przepływać jak najdłuższe dystanse. Ten medal to dla mnie nagroda za wysiłek i przygotowanie do Igrzysk” powiedział Sebastian Cofał.
Kolejne dni Igrzysk przynosiły wieści o znakomitej formie i sportowej postawie naszych reprezentantów. Polacy stanęli na podium we wszystkich 17 dyscyplinach sportowych, w których rywalizowała nasza Reprezentacja! W niektórych z nich wielokrotnie.
Łącznie 11 medali zdobyli nasi gimnastycy: trzy złota i brąz to dorobek Justyny Salwy (świętokrzyskie), Paweł Czizmowski (kujawsko-pomorskie) dołożył aż 7 medali do naszego wyniku w tej dyscyplinie– 2 złote i pięć srebrnych! Dziewięć krążków, w tym aż 6 złotych to wynik naszych trójboistów siłowych – Sebastian Jędrzejewski (mazowieckie) i Kamila Woźna (wielkopolskie) zdobyli po trzy złote medale. Także dziewięć medali to dorobek naszych lekkoatletów. Nasze sukcesy wyliczać można długo, z Igrzysk z medalami wracają nasi reprezentanci m.in. w badmintonie (Krzysztof Sołtysiak), bocce (Agnieszka Cieluch, Daniel Rzeźnicki), bowlingu (Robert Litaszewski), kolarstwie (Bartosz Sadkowski, Jarosław Lektarski, Weronika Żabierek), jeździectwie (Jacek Czarnecki, Marta Borowska), kajakarstwie (Kornel Konieczek, Patrycja Kobierowska), wrotkarstwie (Krzysztof Wieczorek, Patrycja Scheibe), pływaniu (Kinga Iwańska, Marcin Ołdyński), tenisie (Sylwia Ubych, Łukasz Kwapiszewski) oraz tenisie stołowym (Małgorzata Królik, Mateusz Zdaniukiewicz).
Znakomicie spisali się polscy sportowcy, reprezentujący dyscypliny, w których w Abu Zabi debiutowaliśmy w Igrzyskach Światowych. Nasi judocy: Angelika Stachowiak i Marcin Liszcz zdobyli po srebrze, a golfistka Danuta Hanke – brąz.
Ambasador Olimpiad Specjalnych Polska Robert Lewandowski na pewno może być dumny z postawy polskich piłkarek, które ze Światowych Letnich Igrzysk w Abu Zabi wracają ze złotem. Polki w finałowym meczu pokonały Białoruś 3:1, a bramki strzeliły Monika Młudzikowska (dwie, w tym jedną z karnego) oraz Kasia Starzyk.
„Jestem bardzo szczęśliwa i dumna. Zdobyliśmy złoty medal na Igrzyskach! Dużo z siebie dałyśmy i byłyśmy prawdziwą drużyną. Nie mogę uwierzyć, że wygrałyśmy” – powiedziała po meczu Weronika Falkowska zawodniczka reprezentacji piłki nożnej Olimpiad Specjalnych.
„Nasi zawodnicy mogą być dumni ze swoich osiągnięć na Igrzyskach. W idei ruchu Special Olympics medale nie są najważniejsze, ale to ważny symbol, nagroda za sportowy wysiłek, za przełamywanie własnych barier i walkę nie tylko o lepszą kondycję fizyczną, ale także poprawę umiejętności społecznych, otwieranie na świat. Wracamy do Polski pełni emocji i oczarowani atmosferą Igrzysk. Teraz przed zawodnikami powrót do domów, gdzie nasi sportowcy pełni motywacji powrócą do treningów i rywalizacji na poziomie krajowym” powiedziała Małgorzata Strzałkowska, kierownik Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych.
Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych to nie tylko emocje sportowe, ale także wielkie show, oglądane przez miliony telewidzów na całym świecie. Ceremonie otwarcia i zamknięcia Igrzysk, które łącznie na stadionie obejrzało ponad 80 tysięcy widzów, pełne były występów gwiazd światowego formatu. Artyści, tacy jak Avril Lavigne, Nicole Scherzinger, wokalista zespołu OneRepublic Ryan Tedder czy autor hitu Despacito Luis Fonsi oddali hołd zawodnikom Olimpiad Specjalnych, podkreślając niezwykłą determinację i wolę walki sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. Teraz Igrzyska z Bliskiego Wschodu powracają do Europy. Kolejne Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych odbędą się w 2021 roku w Szwecji.
Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich były największym sportowym i społecznym wydarzeniem na świecie w 2019 roku i największą sportową imprezą w historii Bliskiego Wschodu.
Do Zjednoczonych Emiratów Arabskich przybyło ponad 7,5 tysiąca sportowców z ponad 190 krajów. W Igrzyskach wzięło też udział ponad 2,6 tysiąca trenerów, 6 tysięcy członków rodzin oraz ponad 20 tysięcy wolontariuszy z całego świata.
————
Informacja prasowa.
Fot. Adam Nurkiewicz.