W miniony weekend (9 i 10 czerwca) na Stadionie AWF w Krakowie odbyły się XXV Mistrzostwa Polski „Sprawni-Razem” w lekkiej atletyce. W zawodach wzięło udział 164 sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. Zawodnicy, którzy uzyskali najlepsze wyniki, będą reprezentować Polskę na Letnich Europejskich Mistrzostwach Federacji INAS organizowanych w lipcu br. w Paryżu.
Uczestnicy Mistrzostw Polski startowali w 14 konkurencjach lekkoatletycznych z podziałem na kategorie wiekowe oraz płeć. Dodatkową kategorią wprowadzaną w tym roku do rywalizacji w imprezach sportowych organizowanych przez Sprawnych-Razem są zawodnicy z zespołem Downa. Osiemnastu takich sportowców z całej Polski rywalizowało w Krakowie na dystansie 100 m, skoku w dal oraz biegu na 400 m – mówi Ewa Gawor, organizatorka zawodów, wiceprezes Małopolskiego Stowarzyszenia Społeczno-Sportowego „Sprawni-Razem”. – Najlepsi będą mieli okazję wystartować jeszcze w tym roku w Lekkoatletycznych Mistrzostwach Świata osób z zespołem Downa na Maderze.
W XXV Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce wzięło udział wielu utytułowanych zawodników kadry narodowej, którzy potwierdzili swoją wysoką formę przed Mistrzostwami Europy INAS w Paryżu. Mistrzyni paraolimpijska Ewa Durska triumfowała w konkurencji pchnięcia kulą z wynikiem 13,53 m. Znakomity rezultat w skoku w dal – 5,93 m uzyskała aktualna rekordzistka globu w tej specjalności Karolina Kucharczyk. Dwa złote medale zgarnęła z kolei Barbara Niewiedział, która bieg na jedno 400-metrowe okrążenie wygrała z czasem 1;00.03 min, swoją koronną konkurencję 1500 metrów ukończyła natomiast w 4;31.98 min. Podwójnie ozłocony w indywidualnych konkurencjach powraca do swojego domu także Daniel Pek, który pobiegł 1500 metrów w 4;04,25 min, a dystans dwóch okrążeń pokonał w 1:58.25 min.
XXV Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce „Sprawni Razem” zorganizowane zostały przez Małopolskie Stowarzyszenie Społeczno Sportowe „Sprawni-Razem” we współpracy ze Związkiem Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni – Razem”. Wsparcia finansowego i organizacyjnego udzielili: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Województwo Małopolskie, Urząd Miasta Krakowa, Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie oraz Małopolski Związek Lekkiej Atletyki.
Honorowy patronat nad imprezą objął prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Poniżej prezentujemy medalistów poszczególnych konkurencji. Po więcej informacji zapraszamy na facebookową stronę SONI (Sport Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie).
Równolegle w Bydgoszczy rozgrywane były 46. mistrzostwa Polski osób niepełnosprawnych w lekkoatletyce, w trakcie których padły po dwa nowe rekordy świata oraz Europy. Więcej o tych zawodach przeczytać można TUTAJ.
————
Źródło: Informacja prasowa.
Wyniki: Opracowanie własne.