Boccia: Biało-czerwoni doganiają czołówkę, Owczarz i Iskrzycki tuż za podium!

Z bardzo dobrej strony zaprezentowała się w portugalskim Povoa de Varzim polska reprezentacja w bocci. W zawodach z cyklu World Open rywalizację na ćwierćfinale zakończyli Kinga Koza oraz Damian Iskrzycki, a o podium w turnieju drużynowym otarli się Iskrzycki i Edyta Owczarz.

Boccia w rodzinie paraolimpijskiej znajduje się od 1984 roku. Do tej pory nasz kraj nie odnosił sukcesów w tej dyscyplinie. Biało-czerwoni wciąż też czekają na swój debiut na igrzyskach paraolimpijskich. Ostatnie informacje,jednak napawają optymizmem. W listopadzie na łamach naszego portalu opisywaliśmy historyczny sukces Damiana Iskrzyckiego. Polak wywalczył w Portugalii wicemistrzostwo Europy w kat. niepełnosprawności BC3. W ostatnich dniach nasi reprezentanci rywalizowali również w tym kraju w ramach „BISFed 2018 Povoa Boccia World Open”. Te niezwykle prestiżowe zawody zaliczane do rankingu światowego zakończyły się udanie dla naszych reprezentantów. Choć medali z nich biało-czerwoni nie przywieźli, to udowodnili, że potrafią walczyć ze światową czołówką.

Największy sukces odniosła nasza para Damian Iskrzycki i Edyta Owczarz w kat. BC3, kończąc drużynowe zawody na świetnym czwartym miejscu! Biało-czerwoni rozpoczęli od pokonania sklasyfikowanych na 4. miejscu w światowym rankingu Rosjan 6:2, następnie przegrali z Kanadyjczykami (2:5), i wygrali z gospodarzami 4:3 i reprezentantami Tajlandii 7:0. Takie wyniki dały im prawo gry w półfinale, gdzie musieli uznać wyższość Greków 0:8. W meczu o brąz lepsza 8:3 okazała się Hiszpania.

Indywidualnie szósta była Kinga Koza, zaś siódmy Damian Iskrzycki w kat. BC3. Polka w kat. BC1 pokonała Panagiotisa Soulanisa 4:2, by później przegrać z Witsanu Huadpradit z Tajlandii 2:8. W trzecim meczu była lepsza 5:1 od Bat-El Brightman – Ha Cohen z Izraela. W ćwierćfinale Koza uległa Danielowi Perezowi z Holandii (srebrny medalista IP’16) 1:4 i odpadła z turnieju. Triumfował Rosjanin Michał Gutnik z Rosji, który pokonał aktualnego mistrza paraolimpijskiego Davida Smitha z Wielkiej Brytanii. Brąz zdobył Witsanu Huadpradit z Tajlandii.

Zobacz:  Goalball: Srebro polskiej reprezentacji podczas Silesia Cup 2019

Wicemistrz Europy w fazie grupowej pokonał z kolei 10:0 Julie Lamberechts z Belgii, 11:1 Francisco Javiera Martineza z Hiszpanii oraz 5:4 Rosjanina Maksima Wasiljewa. Niestety w 1/4 lepszy okazał się Brytyjczyk Patrick Wilson i Polak zakończył udział w rywalizacji indywidualnej. Jedenasta była Edyta Owczarz, która przegrała 0:12 z Grekiem Grigoriosem Polychronidisem – wicemistrzem paraolimpijskim z Rio de Janeiro, oraz pokonała Hiszpana Wafida Boucherita 5:1 i Kanadyjczyka Philipe Lorda 6:0. Dwa zwycięstwa i porażka niestety nie dały Polsce szansy gry w ćwierćfinale. Złoto zdobył Grek Polychronidis, który wygrał 5:0 w finale z Brytyjczykiem Jamie McCowanem. Po brąz sięgnął Patrick Wilson, dzięki zwycięstwu 4:1 nad Anną Ntentą z Grecji.

Patryk Barszczyk w BC2 przegrał w grupie z Rosjaninem Dmitrim Kozminem 0:6, ze Słowakiem Robertem Mezikiem 0:5 oraz wygrał z reprezentantem Izraela Idanem Gal Weichem 7:1. Tym samym nie awansował do 1/4, ostatecznie będąc szesnasty.  Finał stoczyli między sobą reprezentanci Tajlandii Watcharaphon Vongsa, musiał uznać wyższość rodaka Worawuta Saengampy. Obaj panowie to gwiazdy tej kategorii, razem w Rio de Janeiro sięgnęli po olimpijskie złoto w parach BC2, zaś indywidualnie Saengampa był drugi, zaś Vongsa cieszył się tytułu mistrza paraolimpijskiego. Na najniższym stopniu podium w Portugalii  stanęła ku uciesze gospodarzy Christina Goncalves.

Sklasyfikowany na miejscu trzynastym w BC4 Andrzej Janowski pokonał wysoko – 13:0 Bastiana Kellera z Niemiec, a także przegrał 0:7 ze Słowaczką Michaelą Balcovą i 2:9 z Chorwatem Davorem Komarem. Nie pozwoliło mu to na awansowanie do ćwierćfinału. Triumfatorem całych zawodów okazał się Chorwat Komar, który pokonał 3:2 Słowaka Samuela Andrejcika (wicemistrz paraolimpijski z Rio de Janeiro). Trzeci był Pornchok Larpyen z Tajlandii.

Świetna postawa biało-czerwonych w Portugalii zaowocowała piątą lokatą w gronie 20 zespołów z całego świata. Znaczące zmiany nastąpiły również w światowym rankingu. Kinga Koza, notowana wcześniej na 45. miejscu w BC1, awansowała o 19 „oczek” i obecnie w gronie 114 klasyfikowanych zawodników jest 26. W BC2 z kolei Patryk Barszczyk przesunął się z 45. na 39 pozycję, w grupie tej jest klasyfikowanych lącznie 138 graczy. Spory awans w BC3 odnotowała Edyta Owczarz, która z 99. pozycji przesunęła się na początek siódmej dziesiątki (62. na 145 klasyfikowanych). Rywalizujący w tej kategorii Damian Iskrzycki spadł natomiast o jedno oczko i obecnie jest dziewiąty. Drużynowy półfinał z udziałem Owczarz oraz Iskrzyckiego pozwolił dodatkowo naszej parze przesunąć się z 22. na 18. pozycję wśród 36 uwzględnionych w rankingu drużyn. W porównaniu z ostatnim publikowanym rankingiem Andrzej Janowski z BC4 w gronie 124 zawodników awansował o dwie lokaty (z 48. na 46.).

Zobacz:  W Zduńskiej Woli rozdano medale mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym

————

Fotografia: https://www.facebook.com/bocciapolska/ (Damian Iskrzycki)

Copyright PARASPORTOWCY.PL 2017

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL