Około 400 zawodników z blisko 40 krajów rywalizować będzie w Dublinie o medale pływackich mistrzostw Starego Kontynentu. W gronie przybyłych do stolicy Irlandii ekip nie zabraknie również biało-czerwonych, którzy w najważniejszej imprezie sezonu wystąpią w 16-osobowym składzie.
W minionym poolimpijskim roku imprezą docelową były mistrzostwa świata w Meksyku, które na skutek mającego miejsce we wrześniu trzęsienia ziemi organizatorzy zmuszeni byli przesunąć w czasie o ponad dwa miesiące. Biało-czerwoni na zawody te stawili się w dziesięcioosobowym składzie. Liczba ta, jak się później okazało, przyniosła im szczęście. Polacy na podium meldowali się wówczas 10-krotnie, a najwięcej powodów do radości dostarczyli kibicom Wojciech Makowski, Paulina Woźniak oraz Oliwia Jabłońska, za których sprawą polski hymn w Meksyku usłyszeć mogliśmy trzykrotnie. W medalowej klasyfikacji sukces podopiecznych trenera Wojciecha Seidela przełożył się na równie wysokie dziesiąte miejsce.
W mistrzostwach Starego Kontynentu, które już od jutra rozpoczną się w Irlandii i potrwają do następnej niedzieli, na starcie nie zobaczymy m.in. medalistek z meksykańskich mistrzostw: Joanny Mendak oraz Pauliny Woźniak, które z przyczyn zdrowotnych zmuszone były zrezygnować ze startu. W składzie na Dublin znalazło się kilka miejsc dla utalentowanej młodzieży, która w ostatnim czasie coraz śmielej akcentuje swoją obecność na krajowej czy też międzynarodowej arenie. Uzyskiwane przez nich wyniki na mistrzostwach Polski czy w zawodach z cyklu World Series w Lignano Sabbiadoro i Berlinie pokazują, że w niedalekiej przyszłości możemy mieć z nich pociechę. Podobnie jak na poprzednich wielkich imprezach o sile polskiego zespołu stanowić będą Jacek Czech, Kamil Rzetelski, Wojciech Makowski, Oliwia Jabłońska.
Decyzją sztabu szkoleniowego na rozpoczynające się od poniedziałku mistrzostwa powołana została reprezentacja w następującym składzie:
Oliwia Jabłońska (START Wrocław), Michał Golus (Wodnik Radom), Igor Hrehorowicz (START Wrocław), Wojciech Makowski (IKS AWF Warszawa), Kamil Rzetelski (START Wrocław), Nikola Kacik (Szansa START Gdańsk), Dawid Tomczyk (IKS AWF Warszawa), Adrian Jastrzębski (IKS AWF Warszawa), Patryk Kowalski (Szansa START Gdańsk), Aleksandra Ochtera (START Koszalin), Przemysław Drąg (LKS Gol-START Częstochowa), Patryk Biskup (START Kalisz), Rafał Kalinowski (START Białystok), Kamil Otowski (IKS AWF Warszawa), Monika Belczewska (Szansa START Gdańsk), Jacek Czech (niezrzeszony).
Kategorie niepełnosprawności w pływaniu
W pływaniu wyróżnia się pięć stylów pływackich (dowolny, grzbietowy, motylkowy, klasyczny i zmienny), które oznaczone są następującymi symbolami:
S – styl dowolny, grzbietowy i motylkowy,
SB – styl klasyczny,
SM – stylu zmienny.
Ze względu na zróżnicowany stopień niepełnosprawności zawodników dokonany został podział na następujące klasy pływackie:
– S1/SB1 – zawodnicy poruszający się na wózkach inwalidzkich, mający znaczącą utratą siły mięśni, a także brak kontroli w kończynach dolnych i górnych, część z nich może mieć także ograniczoną kontrolę tułowia (np. tetraplegicy).
– S2/SB1 – pływacy używający w wodzie przede wszystkim siły ramion. Funkcje ich nóg, tułowia i dłoni są ograniczone z powodu tetraplegii bądź problemów z koordynacją.
– S3/SB2 – zawodnicy po amputacjach obu nóg i ramion, którzy w wodzie używają siły ramion, ich nogi i ramiona nie spełniają swojej funkcji; zawodnicy z tej grupy mają problemy z koordynacją wszystkich kończyn.
– S4/SB3 – pływacy używający siły ramion, ich dłonie spełniają swą funkcjonalność, ale nie korzystają z siły tułowia i nóg; pływacy po amputacjach trzech kończyn.
– S5/SB4 – zawodnicy z niedoborem wzrostu i oraz dodatkową niepełnosprawnością; zawodnicy z porażeniem mięśni jednej strony ciała (hemiplegia) lub z paraplegią.
– S6/SB5 – pływacy z niedoborem wzrostu; zawodnicy po amputacji obu ramion lub zaburzeniami koordynacji jednej strony ciała w stopniu umiarkowanym.
– S7/SB6 – zawodnicy po amputacji jednego ramienia i jednej nogi znajdujących się po przeciwnych stronach ciała; pływacy z paraliżem jednego ramienia i jednej nogi znajdujących się po tej samej stronie ciała; pływacy z pełną koordynacją rąk i tułowia, lecz z częściową funkcją nóg.
– S8/SB7 – pływacy po amputacji jednego ramienia, ze znaczącymi ruchowymi ograniczeniami w obrębie stawu biodrowego, kolana oraz kostki.
– S9/SB8 – zawodnicy z ograniczeniami ruchowymi w obrębie stawów jednej nogi lub po amputacjach obu nóg poniżej kolan.
– S10/SB9 – pływacy posiadający minimalną niepełnosprawność fizyczną, która wciąż daje im prawo do startu w zawodach niepełnosprawnych; minimalna niepełnosprawność w tym przypadku może dotyczyć braku jednej dłoni lub ograniczonego zakresu ruchów w obrębie stawu biodrowego.
– S/SB11 – zawodnicy z bardzo niską ostrością widzenia i/lub z brakiem postrzegania światła.
– S/SB12 – pływacy z lepszą ostrością widzenia niż S/SB11 i/lub z polem widzenia nie większym niż 5 stopni.
– S/SB13 – zawodnicy z najlepszą z możliwych ostrości widzenia wciąż dających im prawo startu z osobami niepełnosprawnymi i/lub posiadający pole widzenia nieprzekraczające 20 stopni.
– S/SB14 – pływacy z niepełnosprawnością intelektualną.
————
Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.