Gold Coast, szóste pod względem wielkości miasto położone na wschodnim wybrzeżu Australii, gościło w dniach 12-16 września najlepszych na świecie zawodników łączących pływanie z jazdą na rowerze oraz bieganiem. W rozgrywanych tam mistrzostwach świata na dziewiątej pozycji w grupie zawodników niewidomych i niedowidzących sklasyfikowany został Łukasz Wietecki, który cały dystans pokonał wraz z przewodnikiem Tomaszem Domagałą.
Rywalizujący w grupie sportowców z dysfunkcją narządu wzroku Łukasz Wietecki na co dzień łączy lekkoatletykę ze startami w zawodach triathlonowych. 34-latek w lipcu tego roku wraz z przewodnikiem Tomaszem Domagałą sięgnął w estońskim Tartu po srebrny krążek mistrzostw Starego Kontynentu, co jak dotąd jest największym wspólnie osiągniętym sukcesem tej dwójki.
W odbywających się w nocy z piątku na sobotę zmaganiach zawodnicy mieli do przepłynięcia 750 m, 20 km do przejechania na rowerze oraz 5 km do przebiegnięcia. Do Australii Wietecki przybył jako piąty triathlonista ostatnich mistrzostw globu. Choć Polak zrobił, co w jego mocy, to nie zdołał poprawić wywalczonej przed rokiem w Rotterdamie lokaty i w stawce 13 zawodników ostatecznie sklasyfikowany został na dziewiątym miejscu.
Podobnie jak w ubiegłym roku ze złotego medalu w kategorii PTVI cieszył się Brytyjczyk Dave Ellis, który jako jedyny osiągnął wynik poniżej godziny – 59:51 min. Status quo zachowany został również na drugiej pozycji. Jej zdobywcą okazał się Amerykanin Aaron Scheidies tracący do zwycięzcy 20 sekund. Na trzecie miejsce wskoczył Hiszpan Héctor Catalá Laparra.
Wyniki:
1. Dave Ellis (Wielka Brytania) – B3 – 59:51 min
2. Aaron Scheidies (USA) – B2 – 1:00:11 godz.
3. Héctor Catalá Laparra (Hiszpania) – B2 – 1:00:30 godz.
—
9. Łukasz Wietecki (POLSKA) – B3 – 1:04:57 godz.
***
Kategoria PTVI skupia zawodników z całkowitą lub częściową utrata wzroku, którzy do dyspozycji mają przewodnika. Dzieli się ona na:
- kat. B1 – tj. zawodnicy całkowicie niewidomi oraz z poczuciem światła, lecz bez możliwości rozpoznania przedmiotów lub ich zarysów bez względu na kierunek i odległość,
- kat. B2 – tj. zawodnicy ze zdolnością rozpoznawania przedmiotów lub ich zarysów, ostrością wzroku 2/60 i/lub ograniczeniem pola widzenia w zakresie 5 stopni,
- kat. B3 – tj. zawodnicy ze wzrokiem o ostrości od ponad 2/60 do 6/60 i/lub ograniczeniem pola widzenia od 5 do 20 stopni.
————
Fot.: Oficjalny fanpage zawodników.