W słoweńskich miastach Laško/Celje rozpoczęły się dziś 7. Mistrzostwa Świata w tenisie stołowym. W najważniejszej tegorocznej imprezie Polskę reprezentuje szesnaścioro zawodników.
W rozegranych dotąd sześciu edycjach mistrzostw świata biało-czerwoni zgromadzili łącznie na swoim koncie 32 krążki (10 złotych, 13 srebrnych i 9 brązowych), co w klasyfikacji wszech czasów w gronie 41 notowanych krajów plasuje ich aktualnie na wysokiej piątej pozycji. Cztery lata temu podczas światowego czempionatu w Pekinie polskim reprezentantom aż dziesięciokrotnie było dane stanąć na podium. Choć od wielu lat w tej dyscyplinie prym wiodą Chińczycy, to dwa spośród wszystkich przyznanych wówczas indywidualnych tytułów powędrowały do Natalii Partyki oraz Patryka Chojnowskiego, który dodatkowo wraz z Sebastianem Powroźniakiem i Igorem Misztalem nie miał równych sobie w rywalizacji drużynowej. Te cieszące oko kibica wyniki okraszone sześcioma srebrami oraz brązem przełożyły się na trzecie miejsce w końcowym zestawieniu zawodów (za Chinami i Koreą Południową).
Medaliści mistrzostw świata Pekin 2014
Złoto (3):
Patryk Chojnowski – gra pojedyncza (kl. 10)
Natalia Partyka – gra pojedyncza (kl. 10)
Patryk Chojnowski, Sebastian Powroźniak, Igor Misztal – gra drużynowo (kl. 9-10)
Srebro (6):
Dorota Nowacka, Monika Dobko, Krystyna Łysiak – gra drużynowo (kl. 11)
Damian Słociński, Kamil Bałuszek – gra drużynowo (kl. 11)
Rafał Czuper, Krzysztof Żyłka, Maciej Nalepka – gra drużynowo (kl. 4)
Małgorzata Jankowska, Dajana Jastrzębska, Karolina Pęk, Natalia Partyka – gra drużynowo (kl. 9-10)
Dorota Nowacka – gra pojedyncza (kl. 11)
Piotr Grudzień, Marcin Skrzynecki – gra drużynowo (kl. 8)
Brąz (1):
Krystyna Łysiak – gra pojedyncza (kl. 11)
Do Słowenii w 16-osobowym składzie
W tegorocznych mistrzostwach świata w Słowenii swój udział zapowiedziała rekordowa liczba 325 zawodników z 54 krajów, dla których przygotowanych zostało 21 kompletów medali w indywidualnych rozgrywkach. Wśród powołanych na mistrzostwa tenisistów stołowych nie mogło zabraknąć szesnastoosobowej reprezentacji Polski, która na zawody te przybyła w składzie: Katarzyna Marszał, Krystyna Łysiak, Karolina Pęk, Dorota Bucław, Natalia Partyka, Dorota Nowacka, Rafał Czuper, Rafał Lis, Maciej Nalepka, Marcin Skrzynecki, Igor Misztal, Patryk Chojnowski, Krzysztof Żyłka, Piotr Grudzień, Marek Chybiński oraz Damian Fira.
Środa ze zmiennym szczęściem
W środę poznaliśmy rozstrzygnięcia w pierwszych grupowych meczach. Na szesnaście rozegranych spotkań dziewięć z nich przyniosło korzystne dla biało-czerwonych wyniki. Pewny awansu do pucharowej rundy w klasie 10. może być już obrońca mistrzowskiego tytułu z 2014 roku Patryk Chojnowski. 28-latek z kompletem dwóch zwycięstw zajął pierwszą lokatę w swojej grupie, pozostawiając w pokonanym polu Chińczyka Shubo Mao oraz Hiszpana Jorge Cardona, którzy nie zdołali ugrać z nim nawet jednego seta. Po 3:0 kończyły się dziś również pojedynki multimedalistki największych światowych imprez Natalii Partyki (kl. 10) z Turczynką Hilal Turkkan, Doroty Bucław (kl. 1-2) z Holenderką Femke Cobben, Rafała Czupera (kl. 2) z Goranem Perliciem z Serbii, Rafała Lisa (kl. 4) z Australijczykiem Calebem Benjaminem Crowdenem, Katarzyny Marszał (kl. 6) z jego rodaczką Rebeccą Julian, a także Karoliny Pęk (kl. 9) z reprezentującą Tajlandię Chayanan Settisrikoedkun. Dodatkowo Lis uległ po pięciosetowym boju Chińczykowi Yan Zhangowi, zaś Krystyna Łysiak (kl. 11) potrzebowała czterech partii na pokonanie pochodzącej z Rosji Marii Gałkiny.
Pozostali polscy reprezentanci odchodzili dziś od stołów pokonali. Pierwszą porażkę zapisał na swoim koncie Igor Misztal (kl. 10), który po wyrównanej walce uległ 0:3 w setach Davidowi Jacobsowi z Indonezji. Rezultatami 1:3 zakończyły się z kolei spotkania Macieja Nalepki (kl. 3) z Chińczykiem Panfengiem Fengiem, Krzysztofa Żyłki (kl. 4) z Jung-gil Kimem z Korei Południowej, Piotra Grudnia (kl. 8) z Brytyjczykiem Rossem Williamem Wilsonem, Marcina Skrzyneckiego (kl. 8) z Iwanem Mai z Ukrainy oraz Damiana Firy (kl. 11) z Japończykiem Takeshi Takemorim.
Jutro rozegrane zostaną kolejne grupowe spotkania. Po raz pierwszy też przy pingpongowym stole staną Dorota Nowacka i Marek Chybiński (oboje kl. 11).
————
Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.