Polscy sportowcy z niepełnosprawnością mogą odetchnąć z ulgą. Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka podjął decyzję o przyznaniu stypendiów medalistom imprez rangi mistrzowskiej.
W środę Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka zajął ostateczne stanowisko w tej spędzającej od wielu miesięcy zawodnikom sen z powiek sprawie.
– „Zgodnie z możliwością, którą daje mi znowelizowana ustawa o sporcie, mimo braku spełnienia kryteriów (liczba uczestników i państw) podjąłem decyzję o przyznaniu specjalnych stypendiów sportowych zawodnikom z niepełnosprawnościami – medalistom ME i MŚ (m.in. w LA)”
– informację takiej treści możemy znaleźć na oficjalnych kanałach społecznościowych ministra Bańki.
Rok 2018 obfitował w moc sportowych emocji z udziałem biało-czerwonych. Polscy zawodnicy z dumą reprezentowali nasz kraj na międzynarodowej arenie. Część z nich spełniła swoje marzenia i z najważniejszych w sezonie imprez powróciła z medalami. W przekroju ostatnich miesięcy na podium igrzysk paraolimpijskich, mistrzostw świata czy mistrzostw Europy mieliśmy swoich przedstawicieli z lekkoatletyki, pływania, kolarstwa, badmintona, szermierki na wózkach, łucznictwa, narciarstwa alpejskiego, kajakarstwa, żeglarstwa, tenisa stołowego, podnoszenia ciężarów, tańca na wózkach, strzelectwa, triathlonu czy wioślarstwa.
Prawo nie zawsze bywa równe wobec wszystkich, o czym doskonale przekonali się niepełnosprawni sportowcy. Kością niezgody pozostawała kwestia dotycząca otrzymywania przez nich stypendiów za osiągnięte wyniki na zawodach najwyższej rangi, tj. igrzysk paraolimpijskich, mistrzostw świata oraz Europy. Często bowiem sukcesy te nie pozwalały zawodnikom na spokojny i zabezpieczony finansowo okres przygotowań do kolejnych imprez mistrzowskich.
Przepisy bywają krzywdzące
Przełomowym momentem była odmowa przyznania stypendium sportowego Renacie Kałuży przez Ministra Sportu w 2014 roku. Zgodnie z par. 4 ust. 2 rozporządzenia ministra sportu i turystyki z 15 października 2012 w sprawie stypendiów sportowych dla członków kadry narodowej stypendium takie mógł otrzymać zawodnik, który uczestniczył w mistrzostwach świata i zajął jedno z trzech pierwszych miejsc, o ile w tej dyscyplinie brało udział co najmniej 12 zawodników z co najmniej 8 państw. W przywołanym przypadku zabrakło wymaganej liczby zawodników, pomimo wywalczonych medali nasza kolarka nie dostała stypendium. Często bowiem zawody mistrzowskie osób niepełnosprawnych z uwagi na kwestie logistyczne dopuszczają mniejszą liczbę zawodników w danej klasie niepełnosprawności.
– „Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki w sprawie stypendiów sportowych dla członków kadry narodowej jest dyskryminujące zawodników niepełnosprawnych”
– orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, uchylając wyrok I instancji.
Sytuacja zmieniła się w związku z wejściem w życie z dniem 29 listopada 2017 roku rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z dnia 14 listopada 2017 r. w sprawie stypendiów sportowych dla członków kadry narodowej. Zgodnie z przepisami jest ono przyznawane członkowi kadry narodowej właściwego polskiego związku sportowego za osiągnięcie wyników sportowych we współzawodnictwie międzynarodowym:
- objętym programem igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich i igrzysk Głuchych,
- w IO, IP, IG, MŚ i ME w kategorii seniorów – zajęcie miejsc 1˗8.,
- w MŚ i ME w kategorii młodzieżowców – zajęcie miejsc 1˗6.,
- w MŚ i ME w kategorii juniorów – zajęcie miejsc 1˗3.,
- uzyskanie kwalifikacji do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich i igrzysk Głuchych,
- nieobjętym programem igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich i igrzysk Głuchych,
- MŚ i ME w kategorii seniorów – zajęcie miejsc 1˗3.
Ustawa o sporcie z dnia 25 czerwca 2017 roku gwarantuje wyjątki od powyższego, zgodnie z art. 32 ust 1h:
– „Jeżeli w zawodach, o których mowa w ust. 1f pkt 1, brało udział mniej niż 8 państw, przy czym w konkurencjach indywidualnych brało udział mniej niż 12 osób, a w konkurencjach zespołowych mniej niż 8 drużyn, osad lub załóg, członek kadry narodowej może otrzymać stypendium sportowe w wysokości do 50% maksymalnej wysokości stypendium”.
TEAM100 otwiera się na sportowców z niepełnosprawnością
Uzupełnieniem pomocy dla sportowców niepełnosprawnych i wyjściem naprzeciwko oczekiwaniom jest powiększenie listy beneficjentów programu Team 100, o czym informowaliśmy w październiku. Uczestnikami projektu są młodzi zawodnicy osiągający ponadprzeciętne wyniki w sporcie, którym przysługuje roczne dofinansowanie w kwocie około 40 000 zł. Aktualnie do otrzymywania tego świadczenia upoważnionych jest 37 przedstawicieli z 12 dyscyplin paraolimpijskich. Większość z nich do programu dołączona została z początkiem tego roku. Poniżej podajemy nazwiska wszystkich beneficjentów TEAM100 z podziałem na dyscypliny:
– lekkoatletyka: Aleksander Kossakowski z przewodnikiem Krzysztofem Wasilewskim, Jagoda Kibil, Joanna Mazur z przewodnikiem Michałem Stawickim, Karolina Kucharczyk, Łukasz Czarnecki, Maciej Lepiato, Michał Kotkowski, Michał Derus, Łukasz Mamczarz, Jakub Nicpoń, Mateusz Owczarek, Marta Piotrowska, Renata Śliwińska, Anna Trener-Wierciak
– pływanie: Aleksandra Ochtera, Dawid Tomczyk, Kamil Rzetelski, Michał Golus, Monika Belczewska, Oliwia Jabłońska, Paulina Woźniak, Igor Hrehorowicz, Patrycja Wojnarowska,
– kolarstwo: Rafał Szumiec, Rafał Mikołajczyk,
– szermierka na wózkach: Norbert Całka, Zbigniew Wyganowski,
– łucznictwo: Adam Dudka,
– kajakarstwo: Tomasz Moździerski,
– podnoszenie ciężarów: Sławomir Szymański,
– strzelectwo: Kacper Pierzyński,
– narciarstwo alpejskie: Zuzanna Karpiel,
– badminton: Maria Bartusz,
– tenis stołowy: Dajana Jastrzębska,
– boccia: Damian Iskrzycki.
————
Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.