Natalia Partyka zdobyła tytuł Sportowca Roku 2018 w Plebiscycie organizowanym przez Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”! Od 2004 roku sięga nieprzerwanie po najwyższe laury w tenisie stołowym. Na drugim i trzecim stopniu podium znaleźli się lekkoatleci, multimedaliści mistrzostw Europy z Berlina: Krzysztof Ciuksza i Michał Kotkowski.
Królowa jest tylko jedna i nazywa się Natalia Partyka – tak można podsumować głosowanie, które trwało od 26 listopada do 5 grudnia. Plebiscyt zakończył się triumfem tegorocznej mistrzyni świata w tenisie stołowym. Natalia Partyka (Start Szczecin) obroniła w miastach Lasko i Celje w Słowenii tytuł sprzed czterech lat, a fakt, że już w tej chwili jest legendą paraolimpijskiego sportu, z pewnością dodał jej głosów Internautów. Wystarczy kilka faktów: pięciokrotna mistrzyni paraolimpijska, pięciokrotna uczestniczka igrzysk paraolimpijskich, czterokrotna zdobywczyni tytułu Sportowca Niepełnosprawnego Roku w Plebiscycie „Przeglądu Sportowego” i Telewizji Polskiej (2007, 2008, 2009, 2016), a do tego jeszcze start w igrzyskach olimpijskich – to wszystko składa się na niezwykłą sportową karierę. Fakt, że od wczoraj w japońskiej telewizji można oglądać film dokumentalny „Who I am? The Undefeated Queen: Natalia Partyka” (czyli „Kim jestem? Niezwyciężona Królowa: Natalia Partyka”) zbiega się z wyborem Internautów i jednocześnie potwierdza wielkość i klasę zawodniczki.
Jednak wybór 20. Nominowanych, na których można było głosować na stronie www.pzsnstart.eu/plebiscyt nie był łatwy. Paraolimpijczycy dostarczyli nam w tym roku wielu emocji na arenach igrzysk paraolimpijskich, mistrzostw świata i Europy. Wywalczyli tyle medali, że dwunastoosobowa Kapituła Plebiscytu składająca się z działaczy sportu paraolimpijskiego, trenerów i dziennikarzy, miała bardzo trudne zadanie wyselekcjonowania spośród 52. nadesłanych kandydatur najlepszej „dwudziestki” zawodników. O tym, kto zwycięży, zadecydowali już wyłącznie Internauci.
Drugi i trzeci stopień podium zajęli lekkoatletyczni multimedaliści z Berlina. Na drugim miejscu – Krzysztof Ciuksza (Start Gorzów Wielkopolski), a na trzeciej pozycji – Michał Kotkowski (Start Poznań). Obaj w stolicy Niemiec sięgnęli po trzy medale czempionatu Starego Kontynentu. Każdy z nich wywalczył dwa złote medale na dystansach 200 i 400 metrów, startując w swoich grupach niepełnosprawności.
Tuż za podium uplasował się inny, tegoroczny mistrz świata. 4. miejsce dla Patryka Chojnowskiego (Start Szczecin), który podobnie jak Natalia Partyka sięgnął po złoto w tenisie stołowym, broniąc tytułu sprzed czterech lat. 5. miejsce w Plebiscycie zajął brązowy medalista z igrzysk paraolimpijskich w Pjongczangu – Igor Sikorski (Start Bielsko-Biała). W Korei Południowej wywalczył brąz w slalomie gigancie.
W czołowej dziesiątce znaleźli się jeszcze na: 6. miejscu Alicja Jeromin (Start Radom), 7. miejscu Bartłomiej Mróz (Kędzierzyn Koźle), 8. miejscu Lucyna Kornobys (Start Wrocław), 9. miejscu Barbara Bieganowska (Sprawni Razem), 10. miejscu Michał Derus (Start Tarnów).
Patronem honorowym Plebiscytu jest Polski Komitet Paraolimpijski. Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Wyniki Plebiscytu PZSN „Start” na Sportowca Roku 2018:
- Natalia Partyka (tenis stołowy)
- Krzysztof Ciuksza (lekkoatletyka)
- Michał Kotkowski (lekkoatletyka)
- Patryk Chojnowski (tenis stołowy)
- Igor Sikorski (narciarstwo alpejskie)
- Alicja Jeromin (lekkoatletyka)
- Bartłomiej Mróz (badminton)
- Lucyna Kornobys (lekkoatletyka)
- Barbara Bieganowska (lekkoatletyka)
- Michał Derus (lekkoatletyka)
- Michał Golus (pływanie)
- Rafał Wilk (kolarstwo)
- Karolina Kucharczyk (lekkoatletyka)
- Milena Olszewska (łucznictwo)
- Iwona Podkościelna (kolarstwo)/pilot Aleksandra Tecław
- Aleksander Kossakowski (lekkoatletyka)/przewodnik Krzysztof Wasilewski
- Renata Śliwińska (lekkoatletyka)
- Maciej Lepiato (lekkoatletyka)
- Wojciech Makowski (pływanie)
- Bartosz Tyszkowski (lekkoatletyka)
————
Informacja prasowa.
Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.