MŚ INAS w biegach przełajowych: Polska dominacja w Trzebnicy!

Trzebnica była gospodarzem mistrzostw świata INAS w biegach przełajowych. Biało-czerwoni nie okazali się gościnni dla swoich zagranicznych przeciwników, sięgając indywidualnie po złote krążki we wszystkich rozgrywanych konkurencjach.

Mistrzostwa świata federacji INAS w biegach przełajowych odbywały się już po raz dziewiąty. Za prawidłowy przebieg zawodów po stronie polskiej odpowiadał Związek Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem, a walka o medale rozegrała się na terenach Lasu Bukowego oraz Stawów Trzebnickich. Biało-czerwoni sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim od wielu lat należą do ścisłej światowej czołówki w konkurencjach biegowych, z powodzeniem realizując się zarówno na bieżni jak i poza nią. Podczas zawodów najwyższej rangi co roku obficie zapełniają medalowe worki złotymi, srebrnymi oraz brązowymi trofeami.

Sobota w Trzebnicy upłynęła pod znakiem biegów krótkich. Kobiety do pokonania miały 2 km, mężczyźni z kolei rywalizowali na dłuższym o kilometr dystansie. Dzień później natomiast rozdane zostały krążki w biegach długich – 4 km pań oraz 6 km panów. Poza biało-czerwonymi na wytyczonych przez organizatorów trasach zaprezentowali się biegacze z Włoch, Szwecji, Hiszpanii, Portugalii oraz Czech. Przed rozpoczęciem zawodów wielkie medalowe nadzieje pokładaliśmy w startach Barbary Bieganowskiej, Arlety Meloch, Daniela Peka oraz Sylwestra Jaciuka. To multimedaliści mistrzostw świata i Europy oraz igrzysk paraolimpijskich. Cała czwórka stanęła na Dolnym Śląsku na wysokości zadania, zgarniając złote krążki we wszystkich indywidualnych konkurencjach.

Poza zasięgiem rywalek okazała się Barbara Bieganowska. Nasza trzykrotna złota medalistka paraolimpijska finiszowała w sobotę z ogromną przewagą nad resztą stawki, osiągając wynik 7:03 min. Druga na 2000 metrów była podwójna paraolimpijska wicemistrzyni Arleta Meloch, a trzecia Anna Bodziony, które zameldowały się na finiszu z identycznym czasem – 7:31 min. Na czwartej pozycji znalazła się Monika Wyrobek, tracąc do medalowej pozycji 18 sekund. Po drugie złoto 37-letnia Bieganowska pobiegła na dwukrotnie dłuższym dystansie, na przebiegnięcie którego potrzebowała 12:21 min. Bodziony oraz Meloch tym razem zamieniły się lokatami na podium, wpadając na metę odpowiednio 33 i 48 s po zwyciężczyni. Wyrobek i tym razem zadowolić musiała się czwartym miejscem, a od brązu dzieliły ją 23 sekundy. Startowało łącznie sześć pań.

Zobacz:  Lekkoatleci z niepełnosprawnością intelektualną powalczą w Krakowie o medale mistrzostw Polski

O dobre humory zadbali w weekend również nasi panowie. Sobota należała do dwukrotnego srebrnego medalisty igrzysk paraolimpijskich Daniela Peka, który wygrał rywalizację na 3000 metrów z czasem 8:04 min. Srebro ze stratą jednej sekundy do kolegi z reprezentacji wywalczył Sylwester Jaciuk, zaś jeszcze sekundę później metę przekroczył Włoch Ndiaga Dieng. Na ósmym miejscu wylądował Mateusz Klebanowski (+40 s), a na przedostatnim trzynastym znalazł się Daniel Bosy (+1:07 min). Biało-czerwoni triumfowali również w drużynowej klasyfikacji przed Hiszpanią. W niedzielę natomiast ręce w geście triumfu mógł wznieść ku górze Jaciuk. Wicemistrz Europy z Berlina na 800 metrów zgarnął złoto na 6000 metrów z rezultatem 17:19 min. W czterosekundowych odstępach meldowali się po nim na finiszu Hiszpan Lucas Manuel Gomez oraz Pek, czyli odpowiednio srebrny oraz brązowy medalista. Dziesiąty był Klebanowski (+1:15 min), a Bosy (+1:47 min) dwunasty na trzynastu startujących. W rankingu zespołów Polska tym razem znalazła się za Hiszpanami.

W trakcie zawodów poznaliśmy również nazwiska medalistów mietrzostw Polski w biegach przełajowych. W zmaganiach dziewcząt urodzonych w 2003 roku i później ze złota na 1200 metrów cieszyła się Agnieszka Komorowska (5:41 min), która triumfowała przed Patrycją Babińską (+15 s) i Adrianną Czekaj (+28 s). W tej samej kategorii wiekowej chłopców, którzy pobiegli na dłuższym o 800 metrów odcinku, zwyciężył Mateusz Bezulski (6:54 min), a stawkę na podium uzupełnili z takim samym czasem Kasjan Turek oraz Maciej Pietruszka (+9 s). Klasyfikację na 1500 metrów kobiet urodzonych w 2002 roku i wcześniej wygrała Sandra Pieczychlebek (5:14 min) przed Małgorzatą Pernal (+9 s) i Agnieszką Komorowską (+17 s). Na 3000 metrów panów z tej samej grupy efektowne zwycięstwo odniósł Kamil Mroczkowski (8:59 min), wyprzedzając na finiszu Karola Kluziaka (+3 s) oraz Kacpra Kaniuka (+4 s).

Zobacz:  Trzy medale polskich kolarzy na Pucharze Świata w Maniago

————

Fot.: Sprawni Razem.

Copyright PARASPORTOWCY.PL 2017

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL