Biało-czerwoni na start! Ruszają lekkoatletyczne mistrzostwa świata

Od rozpoczęcia lekkoatletycznych mistrzostw świata w Dubaju dzielą nas już tylko godziny! Do boju o medale oraz paraolimpijskie paszporty na przyszłoroczne igrzyska w Tokio przystąpi ponad czterdzieścioro głodnych sukcesów oraz rekordów zawodników z Polski.

Kojarzony z bogactwem, luksusem oraz na długo zapadającymi w pamięci widokami Dubaj czyni honory gospodarza dziewiątej edycji mistrzostw świata. Pierwsze mistrzostwa z udziałem niepełnosprawnych lekkoatletów odbyły się w 1994 roku w Berlinie, począwszy od 2011 roku rozgrywane są w cyklu dwuletnim. Organizację ostatniego czempionatu powierzono Londynowi, dzięki czemu brytyjska stolica stała się zarazem pierwszym miastem-gospodarzem, w którym w tym samym roku rozegrano imprezy pod auspicjami IAAF oraz IPC. Na olimpijskim stadionie najliczniejsza w historii polska reprezentacja wywalczyła wówczas 29 krążków: 4 złote, 10 srebrnych oraz 15 brązowych, co w końcowej klasyfikacji przełożyło się na dwunastą lokatę. Rywalizację już po raz piąty zdominowali Chińczycy, którzy na podium stawali 65-krotnie (30-17-18).

Stawka rozpoczynających się już jutro mistrzostw świata bez wątpienia jest bardzo kusząca. Medal to marzenie każdego z blisko 1400 przybyłych do Zjednoczonych Emiratów Arabskich lekkoatletów, a udane występy mogą też przy okazji skrócić drogę na sierpniowe igrzyska w Tokio. W stolicy Japonii przewidziano starty 1100 zawodników, którym organizatorzy mogą zaoferować złoto-srebro-brązowe łupy w 168 konkurencjach. W Dubaju rozdanych zostanie większość paraolimpijskich przepustek (na swoich właścicieli czekają 644 bilety – przyp. red.), które podobnie jak w przypadku pływania, wioślarstwa czy kajakarstwa nie są imienne. Impreza ta z pewnością wskaże też aktualne miejsce polskiej „królowej sportu” w skoncentrowanym na nieustannym przesuwaniu granic sportowych możliwości świecie. Przed rokiem w Berlinie biało-czerwoni zdominowali rywalizację na europejskim podwórku, triumfując w klasyfikacji generalnej zawodów z dorobkiem 61 krążków.

Nasi lekkoatleci okres przygotowawczy do mistrzostw świata starali się wykorzystać możliwie jak najlepiej. Jednym z najważniejszych sprawdzianów dla całej reprezentacji okazały się lipcowe zawody Grand Prix w Bydgoszczy połączone z 47. odsłoną krajowych mistrzostw, stanowiące doskonałą okazję do wypełniania ustalonych przez IPC minimów kwalifikacyjnych. Polskie oszczepy oraz dyski lądowały wówczas daleko, a ogromną radość sprawiły swoim kibicom Lucyna Kornobys wraz z Faustyną Kotłowską, które na miejscowym stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka trzykrotnie rozprawiały się z rekordami globu.

Wśród powołanych na globalny czempionat 42 polskich lekkoatletów nie zabraknie doświadczonych i obytych w międzynarodowym środowisku zawodników – medalistów igrzysk paraolimpijskich, mistrzostw świata i Europy, którzy bez wątpienia mogą stanowić wzór dla dopiero akcentujących swoją obecność w tym towarzystwie młodszych kolegów. 34 sportowców powołał na zawody Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”, pozostała ósemka to zawodnicy niepełnosprawni intelektualnie, na co dzień zrzeszeni w Sprawnych-Razem. Łącznie na starcie pojawią się przedstawiciele niemal 120 krajów. Do gry o najwyższe trofea powracają wielcy nieobecni ostatnich sezonów – Rosjanie, którzy wskutek dopingowych skandali od sierpnia 2016 roku odbywali karę zawieszenia.

Skład polskiej reprezentacji na Dubaj:

Lucyna Kornobys, Piotr Kosewicz, Aleksander Kossakowski, Michał Kotkowski, Faustyna Kotłowska, Róża Kozakowska, Rafał Rocki, Janusz Rokicki, Maciej Sochal, Lech Stoltman, Karol Kozuń, Damian Ligęza, Jakub Mirosław, Jakub Nicpoń, Joanna Oleksiuk, Mirosław Madzia, Barbara Bieganowska, Mariusz Pietrucha, Klaudia Maliszewska, Katarzyna Piekart, Marek Wietecki, Justyna Franieczek, Łukasz Mamczarz, Sylwester Jaciuk, Sabina Stenka-Szymańska, Karolina Kucharczyk, Marta Piotrowska, Paweł Piotrowski, Krzysztof Ciuksza, Michał Głąb, Michał Derus, Robert Jachimowicz, Alicja Jeromin, Jagoda Kibil, Tomasz Ściubak, Renata Śliwińska, Anna Trener-Wierciak, Krzysztof Wasilewski,  Mateusz Owczarek, Tomasz Pauliński, Arleta Meloch, Daniel Pek.

—————

Fot.: Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL