PŚ w szermierce na wózkach: Floreciści tuż za podium w drużynówce

Złoty oraz brązowy kruszec przywiozą polscy szermierze na wózkach z ostatnich w tym roku zawodów Pucharu Świata. W niedzielę, która w Amsterdamie upłynęła pod znakiem drużynowych startów, tuż za podium wylądowali nasi floreciści, zaś nasze szpadzistki ostatecznie były ósme.

Indywidualne rozgrywki na szermierczej planszy biało-czerwoni zakończyli z dwoma medalami. Znakomicie w turnieju szablistek w kat. A spisała się Kinga Dróżdż, która po triumfie w finale 15:8 nad Węgierką Evą Andreą Hajmasi sięgnęła po drugie w karierze złoto Pucharu Świata. Z czwartego w sezonie pucharowego krążka, a drugiego pokrytego brązem, cieszył się Adrian Castro, ulegając w półfinale 9:15 późniejszemu zwycięzcy Panagiotisowi Triantafyllou z Grecji. O poprawienie medalowych statystyk Polaków w stolicy Holandii dziś zawalczyli floreciści oraz szpadzistki.

Polscy floreciści to aktualnie czwarta drużyna wrześniowych mistrzostw globu, a także brązowi medaliści ubiegłorocznego czempionatu Starego Kontynentu. W silnie obsadzonej stawce dwunastu zespołów wystawiony został niezmienny od miesięcy kwartet w składzie Jacek Gaworski, Michał Nalewajek, Rafał Ziomek oraz Dariusz Pender. Rozstawieni z „trójką” biało-czerwoni w 1/8 finału mieli wolny los, zaś w kolejnej rundzie przyszło im zmierzyć się z Brytyjczykami posiadającymi w swoich szeregach dwa mocne ogniwa w postaci Piersa Gillivera oraz Dimitriego Coutyi. Decydująca o półfinałowej obsadzie okazała się dziewiąta runda, przed rozpoczęciem której nasi reprezentanci prowadzili z Wyspiarzami jednym trafieniem 40:39. Tak minimalna przewaga okazała się na szczęście wystarczająca. Kończący pojedynek Nalewajek zremisował 5:5 z Gilliverem, dając nam tym samym zwycięstwo 45:44. Równie dramatyczny przebieg miała potyczka z trzecią drużyną ostatnich mistrzostw globu, Rosjanami, którym w końcówce wyraźnie sprzyjało szczęście. Reprezentanci Sbornej rozstrzygnęli na swoją korzyść to spotkanie różnicą dwóch punktów (45:43), co dla naszych zawodników oznaczało starcie o brąz. W nim czekali już na nich rozgromieni w półfinale przez Chińczyków Włosi. Ekipa z Półwyspu Apenińskiego dość szybko zapomniała o sromotnej porażce 19:25 z Azjatami. Kilkupunktowe prowadzenie, jakie na stałe objęli po trzeciej rundzie, zachowali do samego końca, wygrywając ostatecznie tę batalię 45:39. Złoto po triumfie 45:29 nad Rosją powędrowało do reprezentantów Państwa Środka.

Zobacz:  Philippe Croizon - człowiek wyzwanie!

Chińsko-rosyjskiego starcia doczekaliśmy się również w finale turnieju żeńskiej szpady, do którego również zgłoszonych zostało dwanaście ekip. Kinga Dróżdż, Marta Fidrych oraz Patrycja Haręza sklasyfikowane zostały ostatecznie na ósmej lokacie. Biało-czerwone w 1/8 finału zmierzyły się z Japonkami, którym na 45 zdobytych trafień pozwoliły zadać zaledwie 18. W ćwierćfinale Polki natknęły się jednak na świetne reprezentantki Sbornej, które stopniowo zwiększały wypracowaną po pierwszej rundzie przewagę. Wynik tego spotkania ustalony został ostatecznie na 45:25 dla przeciwniczek. W walkach o pozycje 5-8. nasze panie uległy 39:45 Węgierkom, a następnie po równie wyrównanym meczu przegrały trzema trafieniami 42:45 z Białorusinkami. Chiński Marsz Ochotników w Amsterdamie zabrzmiał dziś po raz drugi. Zwyciężczynie drużynowych zmagań w najważniejszej walce pokonały Rosjanki różnicą dziewięciu „oczek” 36:45. Podium po triumfie 45:44 nad Tajlandią uzupełniły Ukrainki.

W tegorocznej pucharowej rywalizacji nasi szermierze na wózkach szesnastokrotnie sięgnęli po medale, ostatecznie zdobywając siedem złotych, trzy srebrne oraz pięć brązowych łupów. Patrząc na poniższe zestawienie, od razu nasuwa się wniosek, że polską specjalność w 2019 roku stanowiła szabla, w której na pierwszy plan wysuwają się trzy nazwiska. W specjalności tej po dwa razy na najwyższym stopniu podium Pucharu Świata stanęli Kinga Dróżdż (kat. A) oraz Adrian Castro i Grzegorz Pluta (obaj kat. B). Szablowe trio znad Wisły odegrało również główne role podczas wrześniowych mistrzostw globu w Korei Południowej.

Medalowy dorobek polskich szermierzy w 2019 roku:
Mistrzostwa świata, Cheongju (Korea Południowa):

Kinga Dróżdż – srebro, szabla kat. A
Adrian Castro – brąz, szabla kat. B
Grzegorz Pluta – brąz, szabla kat. B

Puchar Świata, Szardża (ZEA):

Grzegorz Pluta – złoto, szabla kat. B
Patrycja Haręza – brąz, szabla kat. B
Adrian Castro – brąz, szabla kat. B
Kamil Rząsa, Norbert Całka, Michał Nalewajek, Dariusz Pender – srebro, szpada drużynowo

Zobacz:  Strzelectwo sportowe: Dwa medale biało-czerwonych na mistrzostwach Europy w Belgradzie
Puchar Świata, Piza (Włochy):

Kamil Rząsa – złoto, szpada kat. B
Kinga Dróżdż – złoto, szabla kat. A
Grzegorz Pluta – złoto, szabla kat. B

Puchar Świata, Sao Paulo (Brazylia):

Adrian Castro – złoto, szabla kat. B
Grzegorz Pluta – brąz, szabla kat. B
Kamil Rząsa, Norbert Całka, Michał Nalewajek, Dariusz Pender – srebro, szpada drużynowo

Puchar Świata, Warszawa (Polska):

Adrian Castro – złoto, szabla kat. B
Grzegorz Pluta – srebro, szabla kat. B
Jacek Gaworski, Michał Nalewajek, Dariusz Pender, Rafał Ziomek – srebro, floret drużynowo
Jadwiga Pacek, Kinga Dróżdż, Marta Fidrych, Renata Burdon – brąz, szabla drużynowo

Puchar Świata, Amsterdam (Holandia):

Kinga Dróżdż – złoto, szabla kat. A
Adrian Castro – brąz, szpada kat. B

————

Fot.: Karol Bilecki.

Copyright PARASPORTOWCY.PL 2017

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL