Biegi narciarskie: Ósme miejsce Garbowskiego w sprincie

Sprinty techniką klasyczną zakończyły biegową część pierwszego w nowym sezonie startowym Pucharu Świata. W środę oraz czwartek na tych samych trasach rozdane zostaną punkty w konkurencjach biathlonowych. Z siedmiorga naszych reprezentantów jedynie Piotr Garbowski, Iweta Faron oraz Witold Skupień wywalczyli awans do półfinałów.

Najlepiej z tego grona zaprezentował się najstarszy w polskiej ekipie Piotr Garbowski (B3) wspomagany na trasie przez Jakuba Twardowskiego. 46-latek do półfinału przebił się z ostatniego premiowanego awansem miejsca, osiągając w kwalifikacjach rezultat 3:33,91 min. Na takiej też pozycji ostatecznie sklasyfikowano go w grupie zawodników z dysfunkcją wzroku, w swojej półfinałowej serii zamknął bowiem stawkę. Dwudzieste miejsce zajął w eliminacjach Paweł Nowicki (B1) z przewodnikiem Janem Kobryniem (4:12,17 min), zaś na przedostatniej 22. lokacie uplasował się Paweł Gil (B3) startujący w parze z Michałem Lańdą (4:30,36 min). Komplet 100 punktów za zwycięstwo zgarnął Szwed Zebastian Modin (przewodnik Jerry Ahrlin), który przybiegł na metę przed Kanadyjczykiem Brianem McKeeverem (przew. Graham Nishikawa) oraz Rosjaninem Olegiem Ponomariewem (przew. Andriej Romanow).

Wsród kobiet ze wzrokową niepełnosprawnością 16-osobową stawkę zamknęła w kwalifikacjach Aneta Górska (B2) wraz z przewodniczką Katarzyną Witek, która pokonała dystans w 5:47,90 min. W finale nie było mocnych na Rosjankę Annę Panfierową (przew. Włądimir Berezin), która wyprzedziła na mecie Austriaczkę Carinę Edlinger (przew. Florian Seiwald) oraz swoją rodaczkę Michalinę Łysową (przew. Aleksiej Iwanow).

Na dziewiątej pozycji w stawce piętnastu zawodniczek z grupy stojącej uplasowała się ostatecznie Iweta Faron (LW8). 20-latka w kwalifikacjach uzyskała ósmy rezultat – 4:34,49 min, zaś w swoim biegu półfinałowym zajęła ostatnią piątą lokatę. Trzecim triumfem z rzędu popisała się przed własną publicznością młodsza rocznikowo od Polki o dwa lata Norweżka Vilde Nilsen, która w finale sprintu klasykiem zostawiła za sobą Rosjankę Jekaterinę Rumiancewą oraz pochodzącą z Kanady Natalie Wilkie.

Los Iwety Faron podzielił również w półfinale Witold Skupień (LW5/7), który w 26-osobowej grupie panów biegających w pozycji stojącej wylądował ostatecznie na jedenastym miejscu. Uzyskany przez niego wynik 3:35,78 min był dziewiątym czasem porannych eliminacji. W finale tej konkurencji nie było mocnych na Rosjan, zdobywając wszystkie krążki. Triumfował Witalij Małyszew przed Wladislawem Liekomcewem i Ruszanem Minnegułowem.

Odległą 22. lokatę na 28 startujących niedającą startu w półfinale zajął Kamil Rosiek (LW12) z grupy siedzącej, który kwalifikacje w biegu techniką klasyczną ukończył z czasem 3:54,78 min. Bezkonkurencyjny okazał się Rosjanin Iwan Gołubkow, wyprzedzając na finiszu Kanadyjczyka Collina Camerona oraz swojego kolegę z reprezentacji Daniłę Britika.