Międzynarodowa Federacja Łucznicza (ang. World Archery) ogłosiła nazwiska nominowanych zawodników do tytułu sportowca roku 2019. Podobnie jak przed rokiem jedną z pretendentek do zwycięstwa wśród kobiet z niepełnosprawnością znalazła się Milena Olszewska, wicemistrzyni świata z 's-Hertogenboschu w konkurencji łuków klasycznych.
35-letnia Milena Olszewska na przestrzeni ostatnich sezonów wyrobiła sobie solidną markę. W wyścigu po najwyższe sportowe laury zawodniczka Startu Gorzów Wielkopolski może liczyć na nieocenioną pomoc trenera Ryszarda Bukańskiego, który doprowadził ją do największych w karierze sukcesów. Świat na dobre zaczął liczyć się z Olszewską od igrzysk paraolimpijskich w Londynie (2012), gdzie w indywidualnym turnieju łuków klasycznych wystrzelała brązowy kruszec. Cztery lata później w Rio de Janeiro powtórzyła ten wyczyn, zgarniając „po drodze” medale mistrzostw świata oraz Europy, dzięki którym systematycznie pięła się w górę globalnego rankingu.
Jej kolekcja sportowych trofeów godna jest pozazdroszczenia. Poza dwoma brązami wywalczonymi podczas igrzysk znaleźć można w niej również sześć medali mistrzostw kontynentu (trzy złote, dwa srebrne i brąz) oraz trzy globalnego czempionatu, po jednym z każdego koloru. Ten najświeższy nabytek to srebro ubiegłorocznych mistrzostw globu, które gościł w czerwcu holenderski ,s-Hertogenbosch. Drogę do wielkiego finału otworzył wówczas naszej reprezentantce triumf 6:4 nad podwójną paraolimpijską mistrzynią oraz trzykrotną świata Zahrą Nemati z Iranu. W pojedynku o zwycięstwo z kolei jej pogromczynią okazała się Chinka Chunyan Wu, rozstrzygając na swoją korzyść to spotkanie w czterech setach 6:2.
Nagrodą za tamten sukces jest nominacja w prestiżowym plebiscycie Międzynarodowej Federacji Łuczniczej na sportowca 2019 roku. W każdej z sześciu kategorii (łuki klasyczne, łuki bloczkowe, najlepszy parasportowiec, zarówno u kobiet jak i mężczyzn) wyłonionych zostało po pięciu łuczników, wśród których znaleźli się medaliści ostatnich mistrzostw świata, a także najwyżej notowani w światowych rankingach zawodnicy. Na końcowy wynik wpływ będą miały głosy internautów oraz panelu ekspertów. Internauci swoje głosy mogą oddawać do 31 stycznia br. pod następującym linkiem: https://awards.worldarchery.sport/.
Fot. główne: Adam Dudka.