Startami w węgierskim Egerze szermierze na wózkach oficjalnie wkraczają w nowy paraolimpijski sezon. W inaugurujących zawodach Pucharu Świata zobaczymy ponad 20-osobową grupę zawodników z Polski.
Rok 2020 dla sportowców z całego świata jest wyjątkowy. Bez wątpienia najważniejszą imprezę stanowią igrzyska paraolimpijskie, które za niespełna 200 dni odbęda się w stolicy Japonii. Szermierka na wózkach to jedna z nielicznych dyscyplin obecnych w paraolimpijskim programie od początku (Rzym 1960). Na przełomie sierpnia i września mistrzowie broni białej stoczą batalię o tytuły już po raz szesnasty. Aby tam się znaleźć, należy z powodzeniem przebrnąć przez rygorystyczne sito kwalifikacyjne. Do rankingu, na podstawie którego przyznane zostaną imienne przepustki, zaliczane są punktowe zdobycze z dwóch broni, a szansę walki o medale w szesnastu konkurencjach (dwunastu indywidualnych i czterech drużynowych) otrzyma łącznie 96 sportowców z zachowaniem parytetu płci oraz z góry narzuconych limitów krajowych i kontynentalnych.
Proces kwalifikacyjny do igrzysk w Tokio oficjalnie ruszył w listopadzie 2018 roku, a paraolimpijski cykl zainaugurowały starty w Tbilisi. Okazję do powiększenia punktowego dorobku i wzmocnienia swojej pozycji w rankingu stanowiły szermiercze potyczki w Kioto, a następnie w Szardży, Pizie, Sao Paulo, Warszawie, Cheongju (MŚ) i Amsterdamie. Przed zawodnikami ostatnia prosta przed metą. Kalendarz tegorocznych startów otwiera rywalizacja w węgierskim Egerze (13-16 lutego), w których nietrudno nie dostrzec absencji Chińczyków. Cztery tygodnie później karuzela Pucharu Świata zawita do Sao Paulo (11-14 marca). Kwalifikacje paraolimpijskie dla szermierzy z Europy zwieńczą mistrzostwa kontynentu, które w dniach 26-31 maja odbędą się w brytyjskim Hatfield.
Rok 2020 z jeszcze jednego powodu można określić mianem wyjątkowego: 65 lat temu szermierka na wózkach oficjalnie dołączyła do grona sportów wyczynowych. Tę rocznicę z odpowiednią oprawą IWAS postanowił uczcić w Polsce. „Szabla Kilińskiego” w programie Pucharu Świata gości nieprzerwanie od 2001 roku, ciesząc się niesłabnącą popularnością i sympatią zagranicznych uczestników. Jubileuszowa, dwudziesta edycja wydarzenia zaplanowana została na termin 3-6 lipca. Tuż po zakończeniu zawodów odbędą się mistrzostwa świata w szabli mężczyzn i kobiet drużynowo oraz indywidualna rywalizacja we florecie i szpadzie kategorii C, czyli w konkurencjach nieobjętych paraolimpijskim programem. Sezon pucharowy zakończy rywalizacja w Pizie (19-22 listopada).
Plan zawodów na Węgrzech:
Czwartek, 13.02.2020: floret mężczyzn B; szpada kobiet A i B; szabla mężczyzn A
Piątek, 14.02.2020: floret mężczyzn A; szpada mężczyzn B; szabla kobiet A i B
Sobota, 15.02.2020: floret kobiet A i B; szpada mężczyzn A; szabla mężczyzn B
Niedziela, 16.02.2020: szabla mężczyzn drużynowo; floret kobiet drużynowo
————
Fot.: Yuka Fujita.