Fot. Marcin Banaszkiewicz

Zmarł Tadeusz Milewski, brązowy medalista paraolimpijski w rzucie dyskiem

Bardzo smutne wieści napłynęły z samego rana z Olsztyna. W niedzielę w wieku 81 lat zmarł Tadeusz Milewski, medalista paraolimpijski w rzucie dyskiem, a po zakończeniu sportowej kariery działacz społeczny na rzecz osób z niepełnosprawnością.

– Do swojej życiowej mety dobiegł zasłużony mieszkaniec Olsztyna, a dla wszystkich, którzy znali Tadeusza bliżej, przyjaciel i mentor w sprawach wymagających wrażliwości, serca i pasji – informację o śmierci utytułowanego sportowca oraz społecznego działacza dziś z samego rana za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazał prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. W jego wspomnieniach śp. Tadeusz Milewski na zawsze pozostanie człowiekiem o niespożytej energii i niezwykłej wrażliwości społecznej.

Tadeusz Milewski był absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Swoją sportową i pozasportową przyszłość związał z Olsztynem, w którym mieszkał od 1945 roku. Na obiektach miejscowych klubów Budowlanych oraz Gwardii trenował biegi średnie oraz długie. Podczas mistrzostw Polski w 1966 roku sięgnął po brązowy krążek na 5000 metrów. W finale tej konkurencji zmuszony był uznać wyższość Kazimierza Zimnego, trzeciego na tym dystansie zawodnika igrzysk olimpijskich w Rzymie, oraz Rolanda Brehmera. W latach 1958-1971 był członkiem narodowej kadry lekkoatletycznej.

Karierą Milewskiego zachwiał wypadek samochodowy, w którym częściowo stracił wzrok. Powrót do sportu rozpoczął od występów w pięcioboju lekkoatletycznym. Osiągał dobre wyniki w konkurencjach rzutowych. W 1976 roku pojechał na igrzyska paraolimpijskie w Toronto. Polska reprezentacja wywalczyła wówczas 53 medale, w tym 24 złote, zajmując siódmą lokatę w końcowej klasyfikacji imprezy. Milewski zgarnął dla kraju brąz w rzucie dyskiem, uzyskując w najlepszej próbie 25,86 m. Poza tym uplasował się na piątej lokacie w pięcioboju (4214 pkt) oraz dziesiątej w pchnięciu kulą (8,75 m).

Po zakończeniu sportowej kariery poświęcił się działalności społecznej. Przez osiem lat pełnił funkcję wiceprezesa Zarządu Głównego Polskiego Związku Niewidomych. Był wieloletnim prezesem Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, szefem Okręgowego Oddziału Polskiego Związku Niewidomych w Olsztynie, założycielem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Sportowców Niewidomych „Cross”. Dzięki pomocy Czesława Langa w latach 90. minionego stulecia rozwinął w Polsce kolarstwo tandemowe.

Zobacz:  Kolarstwo szosowe: Sześć medali biało-czerwonych na MŚ w Emmen

Za swoją pracę na rzecz osób z niepełnosprawnością odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 12 grudnia obchodziłby 82. urodziny.

Copyright PARASPORTOWCY.PL 2017

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL