Polska rodzina paraolimpijska pogrążona jest w żałobie. Zmarł Mirosław Owczarek, multimedalista igrzysk paraolimpijskich w pływaniu. 8 września obchodziłby 63. urodziny.
Pochodzącemu z Poznania Mirosławowi Owczarkowi aż pięciokrotnie dane było uczestniczyć w igrzyskach paraolimpijskich (1976-1992). Startował we wszystkich stylach pływackich, na dystansach od 25 do 200 metrów włącznie. Obiecujący debiut zaliczył w Toronto, skąd ostatecznie przywiózł trzy krążki: złoto i srebro wywalczone odpowiednio w wyścigach sztafet 3×100 oraz 3×50 metrów stylem zmiennym, a także srebrny kruszec na 50 metrów techniką klasyczną.
Cztery lata później w Arnhem trzykrotnie gościł na najwyższym stopniu podium, triumfując w rywalizacji na 50 metrów kraulem, żabką oraz grzbietem. Dwukrotnie sięgnął też po srebro, na dystansach 25 metrów motylkiem oraz 100 metrów zmiennym. Były to zarazem najbardziej dla niego udane w karierze paraigrzyska.
Igrzyska w 1984 roku, których gospodarzami było Stoke Mandeville wraz z Nowym Jorkiem, przyniosły naszemu reprezentantowi kolejne do kolekcji trofea. Dystans 50 metrów grzbietem i tym razem przepłynął najszybciej z całej stawki. Trzykrotnie kończył zmagania na drugiej lokacie (25 metrów delfinem, 50 i 200 metrów dowolnym), ustępując w rywalizacji za każdym razem Arkadiuszowi Pawłowskiemu, najbardziej utytułowanemu w historii polskiemu paraolimpijczykowi.
Czterokrotnie z krążkiem na szyi Owczarek powrócił również z następnych igrzysk w Seulu, gdzie obronił zdobyte cztery i osiem lat wcześniej złoto w finale 50 metrów techniką grzbietową. Swój okazały dorobek powiększył o srebro na 200 metrów kraulem oraz 100 metrów stylem zmiennym. Wyścig na dystansie 25 metrów motylkiem przyniósł mu z kolei brąz.
Poza medalami igrzysk paraolimpijskich Owczarek mógł poszczycić się jeszcze jednym wyjątkowym wyczynem. 28 lipca 1994 roku pływacka sztafeta, której szeregi zasilili niepełnosprawni sportowcy, pokonała Kanał La Manche. Liczącą 40 kilometrów trasę z Dover do Calais przepłynęli w 12 godzin i 55 minut, będąc tym samym po Egipcjanach i Anglikach trzecią ekipą na świecie, która zdołała tej sztuki dokonać.
Mirosław Owczarek znalazł się również w gronie laureatów plebiscytu 40-lecia na 10 najwybitniejszych sportowców z niepełnosprawnością w latach 1972-2012. Jego organizatorem była Fundacja Sedeka.