Ekipa „Cichociemnych” walcząca w składzie Norbert Całka, Wojciech Ryczek i Michał Zawada zwyciężyła w rozgrywanych już po raz siedemnasty drużynowych integracyjnych zawodach szermierczych z okazji Święta Niepodległości. W wielkim finale męskie trio szpadowe pokonało różnicą pięciu trafień (45:40) „Pierwszą Brygadę”.
Drużynowe integracyjne zawody szermiercze organizowane z okazji Święta Niepodległości Polski to impreza doskonale wpisująca się w ideę integracji w sporcie i poprzez sport. Zawody odbywają się co roku na warszawskim AWF-ie i ku wielkiej uciesze organizatorów, Integracyjnego Klubu Sportowego AWF Warszawa, wydarzenie to cieszy się niesłabnącą popularnością wśród osób pełnosprawnych, którym rywalizację ze sportowcami niepełnosprawnymi umożliwiają specjalistyczne przystosowane do pojedynków wózki szermiercze, a ewentualne różnice dotyczące sprawności niwelowane są poprzez zastosowanie punktowych handicapów. W tym roku z racji trudnej sytuacji epidemicznej w naszym kraju obsada turnieju w stosunku do lat poprzednich była nieco skromniejsza. Na starcie nie zabrakło jednak reprezentantów kadry narodowej, medalistów mistrzostw świata i Europy oraz igrzysk paraolimpijskich, którzy zadbali o wysoki poziom sportowy zawodów.
Tegoroczne zmagania rozłożone zostały na dwa dni startów. W przededniu 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozegrano indywidualny turniej szablistów na wózkach zakończony triumfem trenera i sparingpartnera naszych kadrowiczów Pawła Stroki. Drugą lokatę wywalczyła wicemistrzyni świata z Cheongju Kinga Dróżdż (IKS-AWF Warszawa), a na trzeciej pozycji sklasyfikowani zostali jej klubowi koledzy, brązowy medalista paraolimpijski Adrian Castro oraz Rafał Treter. Tuż po zakończeniu finału na planszę z werwą wkroczyli weterani i amatorzy (kobiety walczyły razem z mężczyznami), którzy stoczyli między sobą arcyciekawe pojedynki w szpadzie „chodzonej”. Zwycięstwo odniósł Jarosław Kornaś przed Michałem Sztyberem. Podium uzupełnili Mariusz Dudek i Mikołaj Olszewski, a najlepszą wśród pań w zmaganiach open okazała się Beata Wasilczuk.
„Cichociemni” górą
Dzień później już po raz siedemnasty rozegrane zostały drużynowe integracyjne zawody szermiercze w szpadzie na wózkach z udziałem łącznie 21 pełnosprawnych i niepełnosprawnych szermierzy, którzy w wyniku losowania przez Komisję Techniczną składów podzieleni zostali na trzy trzyosobowe oraz trzy czteroosobowe drużyny. Zgodnie z tradycją na czas trwania turnieju poszczególnym zespołom nadane zostały patriotycznie brzmiące nazwy nawiązujące do najważniejszych historycznych wydarzeń z okresu prowadzenia walk niepodległościowych, powstańczych oraz zrywów narodowo-wyzwoleńczych. W tym roku szpady skrzyżowali ze sobą zatem „Orlęta Lwowskie”, „Cichociemni”, „Batalion GROM”, „Warszawskie Dzieci”, „Pierwsza Brygada”, a także „Żołnierze Wyklęci”.
Wszystkie pojedynki szpadowe odbywały się w duchu przyjaźni i braterstwa, przy zachowaniu zasad fair play, a wyjątkowego charakteru całemu wydarzeniu nadawał akompaniament rozbrzmiewających pieśni patriotycznych. Na godzinę 16:00 zaplanowany został wielki finał, którego skład wyłoniły poprzedzające go walki grupowe, a następnie bezpośrednia eliminacja. Tę część zawodów swoją obecnością uświetnili m.in. wiceprezes Rady Ministrów i minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński, rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie Bartosz Molik oraz doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy ds. osób z niepełnosprawnością Paulina Malinowska-Kowalczyk, która podczas uroczystej gali odczytała wystosowany przez głowę państwa list do uczestników wydarzenia.
W finale ostatecznie zaprezentowali się „Cichociemni” walczący w składzie Norbert Całka, Wojciech Ryczek oraz Michał Zawada, a także „Pierwsza Brygada” z Grzegorzem Lewonowskim, Aleksandrem Atanassowem i Dominiką Olejnicką na pokładzie. W trzymającym w niepewności do ostatniej dziewiątej rundy pojedynku większym spokojem i precyzją w zadawaniu punktowanych trafień popisali się dowodzeni przez Całkę „Cichociemni”, którzy pokonali 45:40 drużynę „Pierwszej Brygady”. Na podium wskoczyły również zespoły „Orląt Lwowskich” oraz „Batalionu GROM”, które podobnie jak finaliści otrzymały pamiątkowe medale oraz nagrody rzeczowe. Nagrodami specjalnymi za triumf w klasyfikacji generalnej ubiegłorocznego Pucharu Świata w szermierce na wózkach uhonorowano natomiast Kingę Dróżdż wraz z Adrianem Castro. O sukcesie naszych szablistów, którzy podczas igrzysk paraolimpijskich w Tokio z pewnością będą wymieniani w gronie faworytów do złotych medali, szerzej informowaliśmy [TUTAJ].
Końcowa klasyfikacja turnieju drużynowego:
? „Cichociemni” – Norbert Całka, Wojciech Ryczek, Michał Zawada
?„Pierwsza Brygada” – Grzegorz Lewonowski, Aleksander Atanassow, Dominika Olejnicka
? „Orlęta Lwowskie” – Wojciech Adamczewski, Zbigniew Rybak, Adam Gaszyk, Mikołaj Olszewski
? „Batalion GROM” – Rafał Treter, Anna Samel, Sebastian Koziejowski
5. „Żołnierze Wyklęci” – Sebastian Giedroić, Wojciech Lewandowski, Wiktor Trybus, rez. Marcin Karbownik
6. „Warszawskie Dzieci” – Jadwiga Pacek, Tomasz Sierakowski, Beata Wasilczuk, rez. Wiesław Wiktorowicz