5 grudnia w przeddzień 90. urodzin zmarł prof. dr hab. Wojciech Zabłocki, czołowy polski szermierz lat 50. i 60. minionego stulecia, wybitny polski szablista i znawca broni białej, ceniony na całym świecie architekt, nauczyciel akademicki, autor wielu książek i twórca dzieł malarskich.
Człowiek renesansu, poliglota i obywatel świata. Prywatnie mąż niezwykle cenionej aktorki Aliny Janowskiej, z którą doczekał się dwójki dzieci. – Z wielkim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. dr hab. Wojciecha Zabłockiego – wybitnego sportowca, olimpijczyka, architekta, artysty. W takim dniu jak ten, z wielkim bólem zdajemy sobie sprawę, że kończy się pewna epoka. Odszedł od nas genialny szablista, przyjaciel, człowiek nad wyraz mądry, wszechstronnie uzdolniony, a przy tym niesłychanie ciepły i życzliwy. Już od pierwszych lat istnienia Integracyjnego Klubu Sportowego AWF niezawodnie wspierał szermierzy z niepełnosprawnościami, kibicował ruchowi paraolimpijskiemu i promował ideę integracji w sporcie i poprzez sport. Był dla nas wszystkich autorytetem i mentorem. Będzie nam Ciebie bardzo brakowało. Żegnaj Mistrzu! – tak nestora polskiej szermierki wspomina prezes IKS-AWF Warszawa, Tadeusz Nowicki.
Z wielkim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. dr hab. Wojciecha Zabłockiego – wybitnego sportowca,…
Opublikowany przez Integracyjny Klub Sportowy Iks-Awf Sobota, 5 grudnia 2020
Śmierć Wojciecha Zabłockiego zwieńczyła piękną złotą erę w dziejach polskiej szabli, przed którą w latach 50. XX wieku drżały największe światowe potęgi jak Związek Radziecki oraz Węgry. Urodzony 6 grudnia 1930 roku Zabłocki był ostatnim z żyjących „cudownych dzieci” węgierskiego fechmistrza Janosa Keveya, który z sukcesami w latach 1947-1958 pełnił funkcję trenera męskiej kadry szablowej. Uczestniczył w czterech igrzyskach olimpijskich (1952-1964), z których trzykrotnie wracał z medalem, dwa razy ze srebrnym (Melbourne 1956, Rzym 1960) oraz z brązem (Tokio 1964) – wszystkie zdobył w drużynie. Jego kariera nabrała rozpędu w 1953 roku, gdy wywalczył tytuł mistrza świata juniorów. Łącznie po krążki globalnego czempionatu zarówno w juniorskiej jak i seniorskiej rywalizacji sięgał dziesięciokrotnie i co warte podkreślenia, aż pięć razy było to złoto. W 2013 roku w dowód jego zasług dla rozwoju światowej szermierki wytypowany został do Hall Of Fame Międzynarodowej Federacji Szermierczej (FIE).
5 grudnia w przeddzień 90. urodzin zmarł Wojciech Zabłocki, czołowy polski szermierz lat 50. i 60. minionego stulecia,…
Opublikowany przez Niepełnosprawni – Pełnosprawni w Sporcie Sobota, 5 grudnia 2020
Wojciech Zabłocki wielokrotnie zaszczycał swoją obecnością edycje rozgrywanego nieprzerwanie od 2001 roku w Warszawie Pucharu Świata w szermierce na wózkach „Szabla Kilińskiego”. Po raz ostatni mieliśmy sposobność gościć go na pucharowych zmaganiach przed rokiem, podczas których wręczył główne trofeum zawodów, lśniącą replikę szabli Kilińskiego, zwycięzcy zmagań w szabli kategorii A mężczyzn Richardowi Osvathowi z Węgier.