Joanna Mendak kandydatką do Rady Zawodników Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego

Trzykrotna mistrzyni paraolimpijska pływaczka Joanna Mendak znalazła się w gronie kandydatów do Rady Zawodników Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC).  Rekordowa liczba 22 sportowców ze wszystkich kontynentów będzie walczyć o sześć wolnych miejsc dla przedstawicieli letnich dyscyplin. Wybory odbędą się podczas igrzysk paraolimpijskich w Tokio.

Rada Zawodników IPC to grupa wybranych przez sportowców reprezentantów, którzy są ich głosem w Międzynarodowym Komitecie Paraolimpijskim. Przewodniczący Rady jest także jednym z członków Zarządu IPC. Wybory zostaną ogłoszone 19 sierpnia i potrwają do 3 września.  Odbędą się podczas igrzysk paraolimpijskich w Tokio, a dokładnie w strefie Proud Paralympian usytuowanej tuż przy olimpijskiej stołówce. Wśród kandydatów znajdują się takie gwiazdy paraolimpijskiego sportu jak brazylijski pływak Damian Diaz, kubańska biegaczka Omara Durand Elias czy nasza Joanna Mendak, która nie kryje faktu, iż wybór jej kandydatury to dla niej prawdziwe wyzwanie.

Jest to dla mnie totalnie nowa sytuacja, ale także ogromne wyróżnienie, choć wiem, że to dopiero początek. Niemniej, jeśli uda mi się dostać do Rady, to oczywiście postaram się działać przede wszystkim w interesie zawodników. Jestem w sporcie paraolimpijskim od lat, znam jego blaski i cienie, i wiem, jaka to ciężka praca dla każdego z nas, by wspiąć się na szczyt. Tyle, że w przypadku Rady, to inni zawodnicy poprzez głosowanie zadecydują, kto do niej trafi, zatem tym razem nie ode mnie to będzie zależało. Liczę na wsparcie Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego podczas kampanii i głosy polskich reprezentantów. Fakt, że moglibyśmy mieć w Radzie polską reprezentantkę, byłoby plusem dla naszego środowiska i kraju. Wcześniej udało się to tylko Katarzynie Rogowiec.

Joanna Mendak to jedna z najbardziej utytułowanych polskich paraolimpijek. Od 2004 roku uczestniczy w każdych igrzyskach paraolimpijskich. Jej koronny dystans to 100 m stylem motylkowym – w nim zdobyła aż trzy złote medale paraolimpijskie (Ateny 2004, Pekin 2008, Londyn 2012). Oprócz tego zdobyła srebrny medal na 200 m stylem zmiennym podczas igrzysk w Pekinie, dwukrotnie stawała również na najniższym stopniu podium na 100 m stylem dowolnym (Ateny 2004, Pekin 2008).

Zobacz:  Paryż 2024: Polscy szpadziści tuż za podium igrzysk paralimpijskich

Na wielkiej międzynarodowej imprezie zadebiutowała podczas mistrzostw świata w Mar de Plata (Argentyna) w wieku zaledwie 13 lat i przebojem wdarła się do światowej czołówki, zdobywając srebrny medal na 100 m stylem motylkowym i brązowy na 200 m stylem motylkowym. Od tego czasu zdobywała medale na praktycznie każdym mundialu na długim basenie, a w swojej kolekcji ma 6 złotych, 4 srebrne i 4 brązowe medale tej imprezy, dokładając do tego złoty i srebrny medal MŚ na krótkim basenie. Największy sukces podczas MŚ osiągnęła w Durbanie (RPA) w 2006 roku, gdzie sięgnęła aż po 5 złotych medali (50 m stylem dowolnym, 100 m stylem dowolnym, grzbietowym, motylkowym i klasycznym), a także raz stanęła na drugim stopniu podium (200 m stylem zmiennym). Joanna Mendak pozostaje również aktualną rekordzistką świata na 100 m stylem motylkowym w kategorii S12 (1:03.11 – wynik osiągnięty w 2006 podczas zawodów w Berlinie), oraz trzykrotną rekordzistką świata na krótkim basenie: na 50 m stylem motylkowym (30.23, Rio de Janeiro 2009), 100 m stylem motylkowym (1:05.10, Rio de Janeiro 2009) i 200 m stylem motylkowym (2:34.39, Płock 2003). W trakcie swoich występów zdobyła również 2 złote, 3 srebrne i 3 brązowe medale mistrzostw Europy.

Kandydaci do Rady muszą być aktywnymi zawodnikami, czyli albo będą uczestniczyć w najbliższych igrzyskach paraolimpijskich, podczas których odbędą się wybory, albo uczestniczyli w dwóch ostatnich edycjach letnich igrzysk (Londyn 2012, Rio de Janeiro 2016).

Lista 22. kandydatów do Rady Zawodników IPC:

– Martina Caironi (Włochy, lekkoatletyka)
– Louzanne Coetzee (RPA, lekkoatletyka)
– Carol Cooke (Australia, kolarstwo)
– Daniel Dias (Brazylia, pływanie)
– Omara Durand Elias (Kuba, lekkoatletyka)
– Lucy Ejike (Nigeria, podnoszenie ciężarów)
– Alena Kanova (Słowacja, tenis stołowy)
– Irma Khetsuriani (Gruzja, szermierka na wózkach)
– Vladyslava Kravchenko (Malta, pływanie)
– Stephen Miller (Wielka Brytania, lekkoatletyka)
– Joanna Mendak (Polska, pływanie)
– Lurii Nozdrunov (Rosyjski Komitet Paraolimpijski – RPC, tenis stołowy)
– Sherif Osman Khalifa (Egipt, podnoszenie ciężarów)
– Susana Rodriguez Gacio (Hiszpania, triathlon)
– Michelle Schiffler (Niemcy, siatkówka na siedząco)
– Takayuki Suzuki (Japonia, pływanie)
– Tom Vanhove (Belgia, goalball)
– Katalin Eszter Varga (Węgry, kajakarstwo)
– Jitske Visser (Holandia, koszykówka na wózkach)
– Tony Walby (Kanada, judo)
– Yanzhang Wang (Chiny, lekkoatletyka)
– Zahra Nemati (Iran, łucznictwo)

Zobacz:  Bartosz Ostałowski w TOP8 podczas rozpoczęcia sezonu DMP!

————

Informacja prasowa
Fot.: Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski

Copyright PARASPORTOWCY.PL 2017

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL