Bydgoski stadion Zawiszy jest już gotów na przyjęcie lekkoatletów z całej Europy. Obiekt ten w dniach 1-5 czerwca stanie się główną areną zmagań o medale mistrzostw Starego Kontynentu.
Stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka w Bydgoszczy to miejsce doskonale znane na sportowej mapie Polski, z piękną i barwną historią oraz ogromnym doświadczeniem w przeprowadzaniu lekkoatletycznych imprez zarówno o zasięgu krajowym jak i międzynarodowym. Obiekt ten dwukrotnie był gospodarzem organizowanych z ramienia World Athletics (dawniej IAAF) mistrzostw świata juniorów U20 (2008 i 2016), zaś w 2019 roku odbyły się tutaj pierwsze w naszym kraju zawody z cyklu Grand Prix z udziałem niepełnosprawnych sportowców.
Po raz pierwszy europejski czempionat w lekkoatletyce zorganizowano w 2003 roku w holenderskim Assen. Bydgoszcz jest gospodarzem siódmej edycji mistrzostw Starego Kontynentu, w których prawo startu przysługuje osobom z niepełnosprawnością fizyczną, intelektualną oraz wzroku. Już teraz śmiało można pokusić się o stwierdzenie, że prze impreza ta będzie rekordowa pod wieloma względami. Swój udział w największych tegorocznych zawodach paraolimpijskich nad Wisłą zapowiedziało około 700 sportowców z 44 krajów, na których czekają łącznie 164 komplety medali: 86 w konkurencjach biegowych oraz 78 w konkurencjach technicznych (58 w rzutach i 20 w skokach).
Gospodarzy reprezentować będzie najliczniejsza w historii ekipa, w której składzie nie zabraknie doświadczonych i utytułowanych zawodników z medalistami igrzysk paraolimpijskich, mistrzostw świata i Europy na czele, jak i stawiających pierwsze kroki na międzynarodowej arenie debiutantów – łącznie blisko osiemdziesiąt nazwisk. Dla sportowców z absolutnej czołówki Bydgoszcz jest kolejnym przystankiem przed docelową imprezą 2021 roku, czyli zaplanowanymi na przełomie sierpnia i września igrzyskami paraolimpijskimi w Tokio. Dla pozostałych lekkoatletów mistrzostwa kontynentu stanowią z kolei najważniejszy w sezonie występ. Rozegrany w połowie maja krajowy czempionat pokazał, że możemy być spokojni o formę naszych pretendentów do lokat na podium w bezpośredniej konfrontacji z europejską elitą.
Poprzednie mistrzostwa, które trzy lata temu gościł Berlin, zakończyły się spektakularnym sukcesem biało-czerwonych, którzy z dorobkiem 61 krążków: 26 złotych, 15 srebrnych i 20 brązowych okazali się najlepszą na Starym Kontynencie reprezentacją. Powtórka takiego wyniku będzie nie lada wyczynem. Na europejską arenę oficjalnie powracają wielcy nieobecni ostatnich sezonów – Rosjanie, którzy odbywali karę zawieszenia za wieloletnie tuszowanie dopingowych przestępstw w swoim kraju. Przedstawiciele Sbornej to trzykrotni triumfatorzy medalowej klasyfikacji mistrzostw Europy (2012, 2014, 2016) oraz szósta siła ostatnich mistrzostw świata w Dubaju w 2019 roku. Mocni w Bydgoszczy powinni być również Brytyjczycy oraz Ukraińcy, którzy w stolicy Niemiec uplasowali się tuż za Polakami, a rok później w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zmieścili się w pierwszej piątce lekkoatletycznych mocarstw (dla porównania Polska otworzyła wówczas drugą medalową dziesiątkę – przyp. red.).
Skład polskiej reprezentacji na mistrzostwa Europy:
Kornelia Adamczyk, Barbara Bieganowska-Zając, Mateusz Biernat, Krzysztof Ciuksza, Robert Cwenar, Łukasz Czarnecki, Aleksandra Chmara, Michał Derus, Miriam Dominikowska, Łukasz Drabiuk, Justyna Franieczek, Agata Gałan, Michał Głąb, Magdalena Gontarz, Bartosz Górczak, Robert Jachimowicz, Sylwester Jaciuk, Natalia Jasińska, Alicja Jeromin, Zofia Kałucka, Aleksander Kossakowski (przewodnik Krzysztof Wasilewski), Jagoda Kibil, Katarzyna Kisiel, Lucyna Kornobys, Faustyna Kotłowska, Iwona Koprowska, Patryk Krause, Agata Krzywdzińska, Samuel Kołek, Michał Kotkowski, Piotr Kosewicz, Róża Kozakowska, Tycjan Kozdra, Piotr Kąkol, Karolina Kucharczyk, Maciej Lepiato, Damian Ligęza, Mirosław Madzia, Klaudia Maliszewska, Łukasz Mamczarz, Martyna Marchewka, Joanna Mazur (przewodnik Michał Stawicki), Michał Majchrzak, Mateusz Michalski, Jakub Mirosław, Jakub Nicpoń, Joanna Oleksiuk, Dariusz Osiński, Mateusz Owczarek, Tomasz Pauliński, Marta Paździor, Daniel Pek, Katarzyna Piekart, Marta Piotrowska, Paweł Piotrowski, Ingrid Renecka, Rafał Rocki, Janusz Rokicki, Dominika Rybicka, Piotr Rydzkowski, Maciej Sochal, Sabina Stenka-Szymańska, Lech Stoltman, Tomasz Ściubak, Renata Śliwińska, Karolina Strawińska, Michał Szafrański, Bartosz Tyszkowski, Anna Trener-Wierciak, Łukasz Walczak, Łukasz Wietecki, Marek Wietecki, Mateusz Wojnicki, Tomasz Wróbel, Damian Wróblewski.
Relacje live z lekkoatletycznych mistrzostw Europy dostępne będą na kanale TVP Sport oraz w serwisie sport.tvp.pl.
————
Fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski