Igrzyska paraolimpijskie w Tokio: Pierwszy emocjonujący dzień za nami [podsumowanie]

Pierwszy dzień zmagań w ramach igrzysk paraolimpijskich za nami! Dziś poznaliśmy medalistów w kolarstwie torowym, szermierce na wózkach i pływaniu, w Japonii rozdano 24 komplety medali! Pierwsze starty mają też biało-czerwoni. Poniżej przedstawiamy podsumowanie pierwszego dnia emocjonującej rywalizacji w Japonii.

Finały

Kolarstwo torowe (4)

W kolarstwie torowym rozegrano cztery konkurencje medalowe w wyścigu na dochodzenie, w klasach C1-3, C4, C-5 panie rywalizowały na 3000 metrów, zaś tandemy B (zawodnicy z niepełnosprawnością wzroku) na 4000 metrów. Litera C” oznacza niepełnosprawność ruchową (osoby z mózgowym porażeniem dziecięcym, po amputacjach, z innymi wadami kończyn) – od C1 (najważniejszej) do C5 (najlżejszej). Kolarze z kat. B (niepełnosprawność narządu wzroku) startują na tandemach, zaś z kat. C na zwykłych wyścigowych rowerach.

Pierwszy złoty medal w kolarstwie jak i na całych igrzyskach wywalczyła Paige Greco w wyścigu na dochodzenie połączonych klas C1-3, która w eliminacjach biła rekord świata w klasie C3 z czasem 3:52.83 w eliminacjach druga była Chinka Xiaomei Wang i to ona miała pojechać z 25-letnią Australijką w przejeździe po złoto. Brąz miała rozstrzygnąć między sobą Denise Schindler z Niemiec i Clara Brown z USA. Wszystkie zawodniczki reprezentowały klasę niepełnosprawności C3.  W finale Australijka poprawiła rekord świata, jadąc 3.50.815. Chinka przegrała z nią o nieco cztery sekundy. Podium uzupełniła Niemka. W finale C4 kobiet mieliśmy kolejne złoto dla Australii, z tytułu cieszyła się 41-letnia Emily Petricola. W finale pokonała 45-letnią Amerykankę Shawn Morelli – mistrzynią paraolimpijską z Rio de Janeiro. Podium uzupełniła Kanadyjka Keely Shaw.

Swój 15 medal paraolimpijski (dziewiąty w kolarstwie) wywalczyła Sarah Storey. Brytyjka wygrała w konkurencji C5, gdzie pokonała w finale swoją rodaczkę Crystal Lane-Wright. Podium uzupełniła Francuzka Marie Patouillet. Chwilę później czekały nas polskie emocje. W tandemach B złoto wywalczyli Holendrzy, srebro Brytyjczycy, a brąz Polacy! Szczegółowo o tej rywalizacji pisaliśmy — tutaj!

Wyniki:

C1-3 kobiet wyścig na dochodzenie, 3000 metrów: 1.Paige Greco (Australia) 2. Xiaomei Wang (Chiny) 3. Denise Schindler (Niemcy)

C4 kobiet, wyścig na dochodzenie, 3000 metrów: 1. Emily Petricola (Australia) 2. Shawn Morelli (USA) 3. Keely Shaw (Kanada)

C5 kobiet, wyścig na dochodzenie, 3000 metrów: 1. Sarah Dame Storey (Wielka Brytania) 2. Crystal Lane-Wright (Wielka Brytania) 3. Marie Patouillet (Francja)

Tandem B mężczyzn, wyścig na dochodzenie, 4000 metrów: 1. Tristan Bangma/p.Patrick Boss (Holandia) 2. Stephen Bate/p.Adam Duggleby (Wielka Brytania) 3. Marcin Polak/p. Michał Ładosz (Polska)

Szermierka na wózkach (4)

Pierwszego dnia rozdano cztery komplety medali, wszystkie w szabli.  Niewątpliwie był to chiński dzień. Szermierze na wózkach reprezentujący „Państwo Środka” zdobyli 4 złote  i 3 brązowe medale. Azjaci pokazali, że ciężko będzie im odebrać paraolimpijskie tytuły w Tokio. Dziś mieliśmy również swój sukces, srebro zdobył Adrian Castro w szabli kat. B. Więcej o rywalizacji Polaków przeczytasz — tutaj!

Wyniki:

Szabla kat. A mężczyzn: 1. Li Hao (Chiny) 2. Artem Manko (Ukraina) 3. Jianquan Tian (Chiny)

Szabla kat. B mężczyzn: 1.Yanke Feng (Chiny)  2. Adrian Castro (Polska)  3. Panagiotis Tiantafyllou (Grecja)

Szabla kat. A kobiet: 1. Jing Bian (Chiny) 2. Nino Tibilaszwili (Gruzja)  3. Jewhenia Breus (Ukraina)

Szabla kat. B kobiet: 1. Shumei Tan (Chiny)  2. Ołena Fedota (Ukraina) 3. Rong Xiao (Chiny)

Pływanie (16)

Pływanie obok lekiej atletyki ma najbardziej rozbudowany program na igrzyskach paraolimpijskich. Pierwszego dnia na basenie  olimpijskim rozdano 16 kompletów medali. Pierwszą konkurencją pływacką było 400m st. dowolnym S9 mężczyzn. Triumfował William Martin. 20-latek z Brisbane wygrał z rekordem paraolimpijskim 4:10.25, przed Francuzem Ugo Didierem o 1,08s oraz rodakiem Alexandrem Tuckfieldem o 3,29s. Siódmy był Polak Igor Hrehorowicz (4:24.75 min.). Tuż za podium zakończył zmagania broniący tytułu  – Australijczyk Brenden Hall. Zupełnie nowe podium mieliśmy w klasie S9 pań na tym dystansie. 22-letnia Australijka Lakeisha Patterson wywalczyła drugie złoto na pływalni dla Australii. Uzyskała ona czas 4:36.68 min. Druga zawodniczka 19-letnia Zsofia Konkoly z Węgier przegrała tytuł zaledwie o osiem setnych. Z brązu cieszyła się 18-letnia Toni Shaw z Wielkiej Brytanii (+2,64s).

Następne finały rozegrano w stylu grzbietowym. Na dystansie 100m w najcięższej klasie niepełnosprawności triumfował reprezentant Izraela Iyad Shalabi. Wygrał on z czasem 2:28.04 min, pokonując o 0,25s Antona Kola z Ukrainy. Podium uzupełnił Włoch Francesco Bettella (+4,04 min). Co ciekawe Ukrainiec z Włochem zamienili się miejscami w porównaniu do igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro. 34-latka z Izraela nie oglądaliśmy 5 lat temu w finale na tym dystansie. W klasie S2 mężczyzn w tej konkurencji złoto powędrowało do Chile. Ze złota cieszył się Alberto Abarza z czasem 2:00.40 min. Pokonał on o 2,07s Brazylijczyka Gabriela Geraldo dos Santos Araujo oraz 2,34s Władymira Danilenko z Rosyjskiego Komitetu Paraolimpijskiego. W tym wyścigu oglądaliśmy dwóch Polaków o ich występie przeczytasz —>  tutaj. Pierwszy medal dla Japonii na igrzyskach paraolimpijskich wywalczyła ku uciesze gospodarzy zaledwie 14-letnia Miyuki Yamada na 100m st. grzbietowym S2. Przegrała ona o 9,57s z broniącą tytułu Pin Xiu Yip. Pływaczka z Singapuru zdobyła swoje czwarte złoto – trzecie z rzędu na tym dystansie. Na najniższym stopniu podium stanęła Fabiola Ramirez z Meksyku (+19,93s). Czas zwyciężczyni to 2:16.61 min.

Następnie rozegrany 2 finały w klasie S14 (niepełnosprawność intelektualna) na dystansie 100m st. motylkowym. Tu Japończycy liczyli na medal Naohide Yamaguchi, jednak przegrał on brąz o 0,21s. Triumfował Gabriel Bandeira zdobywając pierwsze złoto dla Brazylii z nowym rekordem paraolimpijskim 54,76s. Pokonał on Reeca Duna o 0,36s i Australijczyka Benjamina Hamesa Hance o 2,14s. Rekord świata ustanowiła wśród kobiet Waleria Szabalina. 26-latka z Rosyjskiego Komitetu Paraolimpijskiego pokonała dwie Australijki, Szabalina finiszowała o 1,89s przed Paige Leonhardt oraz o 2,91s Ruby Storm.

Kolejne 3 wyścigi rozegrano na dystansie 50 -metrów. W sprincie żabką SB3 najlepszy okazał się Roman Żdanow z Rosyjskiego Komitetu Paraolimpijskiego z nowym rekordem paraolimpijskim 46,49m. Ze srebra cieszył się Miguel Luque z Hiszpanii (+2,59s), a z brązu Takayuki Suzuki (+2,3s). Gospodarze tym samym wywalczyli drugi medal na basenie olimpijskim!  W Tokio tytułu nie bronił Jin Zhipeng z Chin, w Rio Hiszpan Luque również był wicemistrzem. Suzuki o 0,10s wygrał z trzecim w Rio Włochem Efremem Morelli. Ukrainka Mereszko obroniła tytuł z Rio w konkurencji 50m st. dowolnym S6. Złoto wygrała jedynie o cztery setne z Elizabeth Marks z USA. Na najniższym stopniu podium stanęła rodaczka Mereszko – Anna Hontar. (+0,29s). W sprincie kraulem S10 Maksymowi Krypakowi z Ukrainy tytuł odebrał 23-letni Rowan Crothers z Australii. Krypak przegrał złoto o dwanaście setnych. Podium uzupełnił Phelipe Andrews Melo Rodrigues z Brazylii (+0,29s), który pięć lat temu przed własną publicznością sięgał po srebro IP. U pań w tej konkurencji triumfowała 20-latka Anastazja Gontar (RKP) z czasem 27,38s, która pokonała o cztery setne Chantalle Zijderveld z Holandii oraz o 0,73s broniącą tytułu z Rio -Aurelie Rivard z Kanady.

Kolejne złoto do swojego dorobku dorzucił na 100 -metrów stylem motylkowym  S13 Ihar Boki. Białorusin wygrał z nowym rekordem paraolimpijskim – 53,80s. Drugi był Oleksii Wirczenko z Ukrainy (56,16s), a trzeci Islam Asłanow z Uzbekistanu (57,12s). U pań w tej konkurencji dwa najcenniejsze medale powędrowały do Włoch. Wygrała Carltta Gilli o 3,02s przed rodaczką Alessią Berrą oraz o 3,21s przed Darią Pikałową z Rosyjskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Zobacz:  ME w pływaniu: Oliwia Jabłońska jest najlepsza na Starym Kontynencie!

Kolejne złoto zdobyli Włosi na 200 metrów stylem dowolnym. Francesco Bocciardo okazał się najlepszy w klasie S5 uzyskując czas 2:26.76 min, co jest nowym rekordem paraolimpijskim. Zwycięstwo było przekonujące, bo Hiszpana Antoniego Ponce Bertrana pokonało 8,44s, a Brazylijczyka Daniela de Faria Diasao 11,85s. U pań w tej konkurencji pierwsze złoto na pływalni dla Chin wywalczyła Li Zhang z czasem 2:46.53 min. Srebro przegrała z nią o jedynie 0,12s Tully Kearney z Wielkiej Brytanii. Z brązu cieszyła się Monica Boggioni (+9,17s). Ostatnią konkurencją rozegraną dzisiaj było 100 metrów st. dowolnym S8 mężczyzn.  Triumfował 20-letni Ben Popham z czasem 57,37s. Australijczyk pokonało o 0,32s  Rosjanina Andrieja Nikołajewa i o 1,36s Greka Dimosthenisa Michalentzakisa.

100 metrów st. grzbietowym (3):

S1 mężczyzn: 1. Iyad Shalabi (Izrael) 2. Anton Kol (Ukraina) 3. Francesco Bettella (Włochy)

S2 mężczyzn: 1. Alberto Abarza (Chile) 2. Gabriel Geraldo dos Santos Araujo (Brazylia) 3. Władymir Danilenko (RKP) … 4. Jacek Czech 6. Kamil Otowski (obaj Polska)

S2 kobiet: 1. Pin Xiu Yip (Singapur) 2. Miyuki Yamada (Japonia)  3.Fabiola Ramirez (Meksyk)

100 metrów st. motylkowym (4)

S14 mężczyzn: 1. Gabriel Bandeira (Brazylia) 2. Reece Dunn (Wielka Brytania) 3. Benjamin James Hance (Australia)

s14 kobiet: 1. Waleria Szabalina (Rosyjski Komitet Paraolimpijski) 2. Paige Leonhardt (Australia) 3. Ruby Storm (Australia)

S13 mężczyzn: 1.Ihar Boki (Białoruś) 2.Oleksii Wirczenko (Ukraina) 3. Islam Asłanow (Uzbekistan)

s13 kobiet: 1. Carlotta Gillli (Włochy) 2. Alessia Berra (Włochy) 3.Daria Pikałowa (Rosja)

50 metrów st. klasycznym (1)

SB3 mężczyzn: 1. Roman Żdanow (Rosyjski Komitet Paraolimpijski) 2. Miguel Luque (Hiszpania) 3. Takayuki Suzuki (Japonia)

50 metrów st. dowolnym (3)

S6 kobiet: 1. Jelizawieta Mereszko (Ukraina) 2.Elizabeth Marks (USA) 3. Anna Hontar (Ukraina)

S10 kobiet: 1. Anastazja Gontar (Rosyjski Komitet Paraolimpijski) 2. Chantalle Zijderveld (Holandia) 3. Aurelie Rivard (Kanada)

S10 mężczyzn: 1. Rowan Crothers (Australia)  2. Maksym Krypak (Ukraina) 3. Phelipe Andrews Melo Rodrugues (Brazylia)

200 metrów st. dowolnym (2)

S5 kobiet: 1. Li Zhang (Chiny) 2.Tully Kearney (Wielka Brytania) 3. Monica Boggioni (Włochy)

s5 mężczyzn: 1. Francesco Bocciardo (Włochy) 2. Antoni Ponce Bertran (Hiszpania) 3. Daniel de Faria Dias (Brazylia)

100 metrów st. dowolnym (1)

S8 mężczyzn: 1. Ben Popham (Australia) 2. Andrej Nikołajew (Rosyjski Komitet Paraolimpijski) 3. Dimosthenis Michalentzakis (Grecja)

400 metrów st. dowolnym (2)

S9 mężczyzn:1. William Martin (Australia) 2. Ugo Didier (Francja) 3. Alexander Tuckfield (Australia) … 7. Igor Hrehorowicz (Polska)

S9 kobiet: 1. Lakeisha Patterson (Australia) 2. Zsofia Konkoly (Węgry) 3. Toni Shaw (Wielka Brytania)

Kategorie niepełnosprawności w pływaniu

Wyróżniamy pięć stylów pływackich: dowolny, grzbietowy, motylkowy, klasyczny i zmienny, które oznaczone są następującymi symbolami:

S – styl dowolny, grzbietowy i motylkowy,
SB – styl klasyczny,
SM – stylu zmienny.

Ze względu na zróżnicowany stopień niepełnosprawności zawodników dokonany został podział na następujące klasy niepełnosprawności:

S1/SB1 – zawodnicy poruszający się na wózkach, mający charakteryzujący się znaczącą utratą siły mięśni, a także brakiem kontroli w kończynach dolnych i górnych, część z nich może mieć także ograniczoną kontrolę tułowia (np. tetraplegicy).

S2/SB1 – pływacy używający w wodzie przede wszystkim siły ramion. Funkcje ich nóg, tułowia i dłoni są ograniczone z powodu tetraplegii bądź problemów z koordynacją.

S3/SB2 – zawodnicy po amputacjach obu nóg i ramion, którzy w wodzie używają siły ramion, ich nogi i ramiona nie spełniają swojej funkcji; zawodnicy z tej grupy mają problemy z koordynacją wszystkich kończyn.

S4/SB3 – pływacy używający siły ramion, ich dłonie spełniają swą funkcjonalność, ale nie korzystają z siły tułowia i nóg; pływacy po amputacjach trzech kończyn.

S5/SB4 – zawodnicy z niedoborem wzrostu i oraz dodatkową niepełnosprawnością; zawodnicy z porażeniem mięśni jednej strony ciała (hemiplegia) lub z paraplegią.

S6/SB5 – pływacy z niedoborem wzrostu; zawodnicy po amputacji obu ramion lub zaburzeniami koordynacji jednej strony ciała w stopniu umiarkowanym.

S7/SB6 – zawodnicy po amputacji jednego ramienia i jednej nogi znajdujących się po przeciwnych stronach ciała; pływacy z paraliżem jednego ramienia i jednej nogi znajdujących się po tej samej stronie ciała; pływacy z pełną koordynacją rąk i tułowia, lecz z częściową funkcją nóg.

S8/SB7 – pływacy po amputacji jednego ramienia, ze znaczącymi ruchowymi ograniczeniami w obrębie stawu biodrowego, kolana oraz kostki.

S9/SB8 – zawodnicy z ograniczeniami ruchowymi w obrębie stawów jednej nogi lub po amputacjach obu nóg poniżej kolan.

S10/SB9 – pływacy posiadający minimalną niepełnosprawność fizyczną, która wciąż daje im prawo do startu w zawodach niepełnosprawnych; minimalna niepełnosprawność w tym przypadku może dotyczyć braku jednej dłoni lub ograniczonego zakresu ruchów w obrębie stawu biodrowego.

S/SB11 – zawodnicy z bardzo niską ostrością widzenia i/lub z brakiem postrzegania światła.

S/SB12 – pływacy z lepszą ostrością widzenia niż S/SB11 i/lub z polem widzenia nie większym niż 5 stopni.

S/SB13 – zawodnicy z najlepszą z możliwych ostrości widzenia wciąż dających im prawo startu z osobami niepełnosprawnymi i/lub posiadający pole widzenia nieprzekraczające 20 stopni.

S/SB14 – pływacy z niepełnosprawnością intelektualną.

Sporty drużynowe

Goalball

W goalballu rywalizują zawodnicy z niepełnosprawnością wzroku. Mecz polega na tym, że zawodnicy naprzemiennie rzucają piłkę, a celem jest zdobycie jak największej liczby bramek.  Zawodnicy grają specjalną piłką z dzwoneczkiem w środku, aby niewidomi i niedowidzący zawodnicy (zasłonięci przepaskami) mogli zlokalizować piłkę. Poniżej przedstawiamy Wam jak wygląda ta specjalność paraolimpijska. Ciekawa prawda?

Podczas zmagań na IP u pań i panów jest po 10 drużyn podzielonych na dwie grupy.

Mężczyźni: gr. A – Algeria, Brazylia, Japonia, Litwa, USA  / gr. B Belgia, Chiny, Niemcy, Turcja, Ukraina

Kobiety: Gr. C Kanada, Australia, Chiny, Izrael, Rosyjski Komitet Paraolimpijski  / Gr. D Brazylia, Egipt, Japonia, Turcja, USA

Pierwszego dnia w Tokio rozegrano siedem meczów, po 2 u mężczyzn w gr. A i u kobiet w gr. C i D. W gr. B mężczyzn odbyło się jedno spotkanie.   Pierwszy mecz zapowiadał wielkie widowisko, do rywalizacji stanęli Brazylijczycy oraz Litwini – faworyci do złota. Ci pierwsi przed własną publicznością w Rio de Janeiro sięgnęli po brąz, by dwa lata później zostać MŚ. Drudzy zaś w Tokio bronią złota, jednak występ na wspomnianych MŚ ukończyli poza podium przegrywając brąz z Belgią. Ewentualna wygrana będzie kluczowa w zajęciu dobrej pozycji w grupie i trafieniu na teoretycznie łatwiejszego rywala w 1/4 turnieju. W drugim meczu zmierzyli się gospodarze z ekipą Algierii. Japończycy mecz z drużyną z Afryki zakończyli zwycięstwem 13:4 . Pauzowali brązowi medaliści poprzednich IP – Amerykanie. W gr. B zagrali jedynie Niemcy i Turcy. Nasi zachodni sąsiedzi to aktualni wicemistrzowie świata. Mecz zakończył się ich zwycięstwem 6:$ Pauzowały Belgia, Chiny i Ukraina.

Zobacz:  Tenis na wózkach: Bez Polaków już w Tokio, nie udało się pokonać faworytów

U pań  w gr. C złote medalistki MŚ’18 w Szwecji, Rosjanki (startujące jako Rosyjski Komitet Paraolimpijski) zmierzyły się z czwartą drużyną tych MŚ – Kanadą. Zgodnie z oczekiwaniami odniosły zwycięstwo 5:1. W drugim spotkaniu Australijki zagrały z reprezentantkami Izraela.  Australijki zdołały zdobyć jedną bramkę, zaś straciły aż jedenaście . W tej grupie pauzowały Chinki.

Grupa D w pierwszej kolejce przyniosła starcie Turczynek i Japonek. Faworytkami były te pierwsze, bowiem mistrzynie paraolimpijskie z Rio de Janeiro i wicemistrzynie świata z 2018 roku przyjechały do Tokio w celu obrony tytułu. Mecz zakończył się planową wygraną Turczynek, gospodynie zostały pokonane 7:1. W drugim starciu Brazylijki (trzecie miejsce ostatnich MŚ’18) zagrały z Amerykankami (trzecie miejsce ostatnich IP’16). Lepsze okazały się zawodniczki ze Stanów Zjednoczonych, które wygrały 6:4. Pauzowały Egipcjanki.

Do ćwierćfinałów awansują cztery najlepsze drużyny z obu grup.

Wyniki:

Mężczyźni:

gr. A 

Brazylia – Litwa 11:2

Algeria – Japonia 4:13

gr. B

Niemcy – Turcja 6:4.

Kobiety:

gr. C

Rosyjski Komitet Paraolimpijski – Kanada 5:1

Izrael – Australia 11:1

gr. D

Turcja – Japonia 7:1

Brazylia – USA 4:6

Koszykówka na wózkach

W koszykówce na wózkach faza grupowa potrwa od 26 sierpnia do 31 sierpnia. W dniach 1-6 września rozegrana zostanie faza pucharowa (od 1/4). W zmaganiach kobiet startuje 10 zespołów, a u mężczyzn 12. Zespoły zostały rozlosowane do grup w następujący sposób:

kobiety:

gr. A: Wielka Brytania, Kanada, Australia, Japonia, Niemcy

gr. B: Algeria, Chiny, Holandia, USA, Hiszpania

mężczyźni

gr. A: Hiszpania, Korea Południowa, Kanada, Turcja, Kolumbia, Japonia

gr. B: USA, Niemcy, Wielka Brytania, Algieria, Iran, Australia

Pierwszego dnia igrzysk oglądaliśmy mecz Brytyjek i Kanadyjek w gr. A. Koszykarki  z Europy w Rio zakończyły igrzyska na pechowym czwartym miejscu, w meczu o brąz wysoko przegrywając z Holenderkami. W Tokio ma być lepiej, co pokazują MŚ. Na czempionacie globu w Niemczech doszły do finału, tak samo było na ME’2019. W obu meczach przegrały z”Pomarańczowymi”, jednak przepaść nie była tak wielka jak w Rio, gdzie przegrały aż 32 pkt.  W Rio triumfowały Amerykanki, jednak na ostatnich MŚ zarówno Kanadyjki jak i Brytyjki wygrywały z nimi zdecydowanie. Kanada tamte MŚ zakończyła na piątym miejscu zwyciężając z Amerykankami 68:53 w meczu o 5. lokatę. Jak widać po pierwszej rundzie czas grał na korzyść Kanadyjek. W Tokio rozpoczęły paraolimpijską przygodę pokonując Brytyjki 73:54! Tym samym zgłosiły aspiracje nie tylko do medalu, ale i też do złota tej imprezy. W drugim meczu zmierzyły się teoretycznie najsłabsze drużyny w tej grupie Australijki i Japonki, lepsze okazały się … Pauzowały Niemki, które na ostatnich MŚ wywalczyły brąz. Reprezentantki „Kraju Kwitnącej Wiśni” zapowiadały nawiązanie walki o medale, pierwszy mecz pokazał, że potrafią pokazać bardzo dobry „basket”. Pierwszy mecz zakończyły wysoką wygraną z Argentyną 73:47.

W gr. B Chinki, które można uznać za czarnego konia turnieju (4 lokata na ostatnich MŚ) podejmowały jedyną drużynę z Afryki – Algierię. Spotkanie zakończyło się pewnym zwycięstwem Azjatek. Wynik był bardzo wysoki, 74 pkt. rzuciły Chinki, przy 25 rywalek. Jak widać różnicą poziomów była w tym meczu znaczna. W tej grupie w drugim meczu Holenderki – aktualne mistrzynie świata i Europy i trzecia ekipa poprzednich igrzysk paraolimpijskich mierzyła się z broniącymi tytułu z Rio Amerykankami. Ekipa USA, która zawiodła na MŚ (porażka 47:70 z Wielką Brytanią w ćwierćfinale) przyjechała tu zmazać plamę z tego występu i sięgnąć po kolejny tytuł mistrzyń paraolimpijskich. Holenderki jednak nie dały szans Amerykankom, spotkanie wygrały 68:58! Amerykanki źle rozegrały ostatnią kwartę, przegrywały przed nią 2 punktami, w ostatniej odsłonie uzyskały jedynie 6 punktów, zaś rywalki rzuciły ich aż 18.

Tego dnia rozegrano jeszcze jeden mecz- w rywalizacji mężczyzn. Hiszpanie – wicemistrzowie paraolimpijscy z 2016 roku i piąta ekipa ostatnich MŚ (pokonali wtedy Polaków) na początek zmierzyli się z Koreą Południową. Europejczycy wygrali ten mecz 65:53.

Wyniki:

kobiety:

gr. A

Wielka Brytania – Kanada 54:73

Australia – Japonia 47:73

gr. B

Algeria – Chiny  25:74

Holandia – USA 68:58

mężczyźni:

gr. A

Hiszpania – Korea Południowa 65:53

Rugby na wózkach

W turnieju rugby na wózkach bierze udział osiem zespołów mieszanych. Już pierwszego dnia w Yoyogi National Stadium zaprezentowały się wszystkie reprezentacje. Jako pierwsi zagrali Amerykanie czyli wicemsitrzowie olimpijscy z Rio de Janeiro z 2016 roku  z Nowozelandczykami. Dla tej drugiej reprezentacji jest to powrót na tą imprezę, ostatni raz Nowa Zelandia na igrzyskach paraolimpijskich zagrała w Pekinie w 2008 roku, kończąc zmagania na piątym miejscu. Co ciekawe kraj ten zdobywał brąz podczas debiutu tej konkurencji w Sydney oraz zdobywał złoty medal cztery lata później w Atenach. Oba zespoły rywalizują w gr. B z Kanadą i Wielką Brytanią.

W drugim meczu debiutujący na IP w tej dyscyplinie rugbiści z Danii zmierzyli się z Australią. Zadanie nie było najłatwiejsze, bowiem rywale to obrońcy tytułu mistrzów paraolimpijskich oraz aktualni wicemistrzowie świata.  Reprezentacja Danii sprawiła nie lada niespodziankę pokonując jednym punktem (54:43) faworyzowanych Australijczyków. Tym samym sytuacja w grupie już od początku jest niezwykle ciekawa. W gr. A oprócz tych dwóch ekip jest Japonia i Francja. „Trójkolorowi” byli bliscy zwycięstwa, przed dłuższy czas prowadzi z Azjatami w wyrównanym meczu. Ostatecznie gospodarze jednak wybronili się lepszą czwartą kwartą i wygrali cały mecz 53:51.

Trzecie spotkanie rozegrali Kanadyjczycy oraz Brytyjczycy tj. odpowiednio czwarta i piąta ekipa ostatnich igrzysk paraolimpijskich. Obie reprezentacje chcą pokazać w Tokio, że mogą przeszkodzić tym największym. Brytyjczycy nie znają smaku medalu IP i MŚ, ostatnie zawody czempionatu globu zakończyli na czwartym miejscu. Kanada wie jak zdobywa się medale na IP i MŚ, jednak ostatnie najważniejsze zawody były nieudane (ostatni medal MŚ –  srebro w 2014 roku, ostatni medal IP – srebro w 2012 w Londynie). Bez wątpienia obie ekipy przyjechały tu z bojowym nastawieniem, a wygrana w pierwszym spotkaniu mogłaby stanowić pierwszy ważny krok w stronę wyjścia z grupy. Lepiej start w igrzyskach zaczęli Brytyjczycy, okazali się oni lepsi od Kanady 50:47.

Pierwsze dwie ekipy  z każdej grupy awansują do półfinałów. Drużyny z trzeciego miejsca powalczą o piątą lokatę, zaś z czwartego o siódmą.

Wyniki:

Grupa A

Japonia – Francja 53:51

Australia – Dania 53:54

Grupa B

USA – Nowa Zelandia 63:35

Wielka Brytania – Kanada 50:47

Poniżej filmik zachęcający do obejrzenia zmagań rugbystów w Tokio, zachęcamy do obejrzenia!

Copyright PARASPORTOWCY.PL 2017

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL