Trzy medale niesłyszących maratończyków na mistrzostwach świata!

Trzy krążki, jeden srebrny oraz dwa brązowe, zgarnęli polscy biegacze w niedzielnych mistrzostwach świata Głuchych w maratonie.

W niedzielę 26 września ponad 10 tysięcy biegaczy opanowało stołeczne ulice, aby wziąć udział w największych zawodach biegowych w naszym kraju, 43. edycji Maratonu Warszawskiego oraz w rozgrywanym równolegle już po raz 15. Półmaratonie Warszawskim. Po raz pierwszy w historii impreza ta stała się główną areną zmagań o medale mistrzostw świata. Do walki o mistrzowskie tytuły wśród niesłyszących przystąpiło blisko 30 zawodników i zawodniczek reprezentujących łącznie dwanaście krajów.

Mistrzem świata wśród mężczyzn został Czech Michal Stanovsky. Rezultat, z jakim ukończył królewski dystans 42,195 km (2:29:40), w ogólnej klasyfikacji 43. Maratonu Warszawskiego dał mu znakomite piąte miejsce. Pozostałe lokaty na podium rozdzielili między sobą biało-czerwoni. Srebrny krążek ostatecznie zgarnął Tomasz Gawroński (2:33:58), natomiast z brązu przyszło cieszyć się Rafałowi Nowakowi (2:34:27). Na piętnastej pozycji finiszował z kolei Tomasz Pick (3:35:32).

Zmagania wśród pań zdominowała aktualna rekordzistka globu Niemka Nele Alder-Baerens (2:53:41), która równocześnie znalazła się na najniższym stopniu podium w klasyfikacji generalnej kobiet. Tytuł wicemistrzyni powędrował do Rosjanki Darii Gainetonowej (3:01:35), a brązowy kruszec przypadł Agacie Kosztowny (3:10:07). Szósta była Monika Nowak (3:13:36), a rywalizacji z powodu odniesionej kontuzji nie ukończyła Małgorzata Mejka.