Szermierka na wózkach: Dróżdż i Banach z brązem w Pizie

Z dorobkiem pięciu medali, złotym, srebrnym oraz trzema brązowymi, powrócą z Pucharu Świata w Pizie polscy szermierze na wózkach. W piątek na podium zawodów meldowali się Kinga Dróżdż (szpada kat. A) oraz Patryk Banach (floret kat. B).

Dwa krążki przywiezie z Włoch Kinga Dróżdż, która do czwartkowego triumfu w szabli dzień później dołożyła brąz w szpadzie (kat. A). Rozstawiona z czwórką w turnieju głównym polska zawodniczka w 1/8 finału wyeliminowała Brytyjkę Emily Holder, pozwalając przeciwniczce trafić się dwukrotnie. W kolejnej rundzie triumfowała 15:13 nad Hinduską Rekhą Tavar, natomiast w półfinale została zatrzymana przez Yu Chui Yee z Hongkongu, która ostatecznie wygrała cały turniej po zwycięstwie w finale 15:13 nad Brytyjką Gemmą Collis-McCann. Z brązem swój pucharowy występ zakończyła również Nino Tibilaszwili z Gruzji.

Dwa brązowe medale wywalczył na szermierczej planszy Patryk Banach. 23-latek w czwartek był trzeci w szpadzie, a w piątek znalazł się na najniższym stopniu podium w turnieju floretowym (kat. B), w którym do rywalizacji przystąpiło jedynie sześciu zawodników. Banach po grupie z bilansem trzech zwycięstw i dwóch porażek rozstawił się w zawodach z numerem drugim. W 1/2 finału zmierzył się z Kuwejtczykiem Sulaimanem Alim, któremu uległ różnicą czterech trafień 11:15, odpadając tym samym z turnieju. Na najniższym stopniu podium znalazł się również Włoch Michele Massa, a triumfatorem zawodów został Francuz Lauren Vadon, który w starciu o złoto zmiażdżył 15:2 Alego.

Na dziesiątej lokacie piątkowe zmagania szpadowe (kat. A) ukończył ostatecznie Michał Nalewajek, który w 1/16 finału pokonał stosunkiem trafień 15:7 Francuza Vincenta Henry’ego, by następnie ulec 9:15 późniejszemu zwycięzcy Pucharu Świata Emanuelowi Lambertiniemu z Włoch. Już na pierwszej rundzie z turnieju odpadł Norbert Całka, który po porażce 7:12 z Włochem Enzo Giorgim zajął osiemnaste miejsce. Srebrny krążek po porażce w finale 7:15 zgarnął Hakan Akkaya z Turcji, a na najniższy stopień podium wskoczyli  Włoch Matteo Dei Rossi i Brytyjczyk Oliver Lam Watson.

Na szóstym miejscu rywalizację w szabli (kat. B) ukończyła Patrycja Haręza, która w pierwszej pucharowej walce rozprawiła się 15:3 z Hinduską Rohini Sahu, a w kolejnej nie podołała Sylvi Tauber, zadając Niemce cztery punktowane cięcia. Na ósmej pozycji po wygranej 15:3 z Hinduską Pujaswini Nayak i przegranej 10:15 z Włoszką Rosanną Pasquino uplasowała się natomiast Jadwiga Pacek. Zwyciężczynią zawodów została Gruzinka Irma Khetsuriani, pokonując w finale 15:14 Pasquino. Po brąz poza Niemką sięgnęła również Francuzka Sophie Sablon.

W sobotę na planszy pojawiło się dwoje naszych reprezentantów. Dziesiąta w turnieju floretowym (kat. A) była Kinga Dróżdż, którą z walki o najlepszą ósemkę wyeliminowała porażka 5:15 z Ka Man Lam z Hongkongu. Triumf w zawodach celebrowała jej rodaczka Yu Chui Yee, gromiąc w finale 15:4 Włoszkę Andreę Mogos. Brązowe krążki powędrowały do Gruzinki Nino Tibilaszwili oraz Węgierki Zsuzsanny Krajnyak.

W męskiej szabli (kat. A) wystartował z kolei Michał Siatkowski, który z racji wysokiego rozstawienia po grupach (był piąty), w 1/16 finału miał wolny los. W swojej pierwszej i zarazem ostatniej pucharowej walce uległ 4:15 Francuzowi Ludovikowi Lemoine i zajął dziewiątą pozycję. Złoto trafiło do Włocha Edoardo Giordana, który w finale pokonał różnicą sześciu punktów (15:9) Niemca Maurice’a Schmidta. Z brązu ostatecznie cieszą się Włoch Matteo Dei Rossi oraz Węgier Richard Osvath.