Nalewajek z podwójnym złotem. Medale mistrzostw Polski w szermierce na wózkach rozdane

Na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie w dniach 26-28 listopada br. już po raz 28. przeprowadzono mistrzostwa Polski w szermierce na wózkach. Podwójnym mistrzem kraju został Michał Nalewajek (IKS AWF Warszawa), który zdominował indywidualną rywalizację w szpadzie oraz florecie.

W mistrzostwach, do których podobnie jak przed rokiem dopuszczeni zostali pełnosprawni zawodnicy, zaprezentowali się szermierze zgłębiający na co dzień tajniki broni białej w Warszawie, Wołominie, Krakowie czy Jaworznie. W trakcie trzydniowych zmagań poznaliśmy nazwiska indywidualnych zwycięzców w szpadzie, szabli i florecie, zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn.

W pierwszym dniu krajowego czempionatu wyłoniono medalistów w potyczkach szablowych. Zwycięzcą rozgrywanego w formule integracyjnej turnieju open został Rafał Ziomek, który w pojedynku o złoto pokonał 15:6 Michała Siatkowskiego. Brązowe medale ostatecznie zdobyli Rafał Treter oraz Adrian Castro (wszyscy IKS AWF Warszawa). Castro dodatkowo zgarnął złoto w kategorii B, w której srebro ostatecznie przypadło Adamowi Jabłońskiemu z klubu IKS Szermierka Wołomin.

W sobotę broń skrzyżowali szpadziści, a turniej z ich udziałem miał najliczniejszą obsadę. Tytuł mistrza Polski w otwartej rywalizacji powędrował do Michała Nalewajka, który w finale zwyciężył jednym punktem (15:14) z Norbertem Całką. Również w tej konkurencji podium w całości należało do szermierzy IKS AWF Warszawa. Na jego najniższym stopniu znaleźli się bowiem Dariusz Pender, a także Patryk Banach, który jednocześnie okazał się najlepszym szpadzistą z B kategorii. Srebro wywalczył zawodnik IKS Szermierka Wołomin Rafał Pikoluk, a brąz kolejny z przedstawicieli gospodarzy Radosław Grad.

Podobnie jak przed rokiem mistrzem kraju w szpadowych zmaganiach kategorii C został Michał Jałocha (KS Cracovia 1906 Kraków), który w finale zadał o dwa punktowane trafienia więcej (12:10) Łukaszowi Kołodziejczykowi. Trzecia była Izabela Sopalska-Rybak oboje IKS AWF Warszawa). Wśród kobiet miano najlepszej w kraju odzyskała Marta Fidrych (IKS AWF Warszawa) po rozbiciu w finale 15:3 Karoliny Wasilczuk (UKS Pałac Młodzieży Syrena). Brązem podzieliły się z kolei Krystyna Rachel-Świrska (Victoria 1918 Jaworzno) oraz klubowa koleżanka Michała Jałochy, Aleksandra Wicik-Żurek.

W trzecim i zarazem ostatnim dniu mistrzostw indywidualne pojedynki na planszy stoczyli floreciści. W finale open spotkali się Dariusz Pender oraz Michał Nalewajek, który do zdobytego wcześniej złota w szpadzie dołożył drugi tytuł, pokonując starszego i bardziej utytułowanego kolegę 15:12. Na trzeciej lokacie ex aequo uplasowali się Norbert Całka wraz z Rafałem Ziomkiem. W równolegle prowadzonym zestawieniu najlepszych zawodników kategorii B złoty krążek przypadł Adamowi Jabłońskiemu. Drugie miejsce zajął Patryk Banach, a trzecie Rafał Pikoluk. W rywalizacji kobiet złoto przyznano trenującej w miejscowym IKS AWF Kindze Dróżdż, a srebro – Krystynie Rachel-Świrskiej.