Fot. Bartek Syta/Polski Komitet Paraolimpijski

Znamy skład polskiej reprezentacji na zimowe igrzyska paraolimpijskie w Pekinie!

XIII Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie Pekin 2022 rozpoczną się już za 30 dni. Podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Polski Komitet Paraolimpijski ogłoszono skład reprezentacji Polski. Biało-czerwone barwy reprezentować będzie ośmioro zawodników i jeden przewodnik. Wystartują w czterech dyscyplinach.

– Witam wszystkich bardzo serdecznie! Cieszę się, że tak licznie z nami są przedstawiciele instytucji rządowych oraz Partnerzy, którzy wspierali proces przygotowania do igrzysk. W igrzyskach letnich paraolimpijczycy przyzwyczaili nas do wielu medali przywożonych do Polski. Igrzyska zimowe mają inną specyfikę – mniej jest dyscyplin, ciężej o kwalifikacje. Mamy w mojej ocenie przynajmniej trójkę zawodników, którzy mogą walczyć o podium, ale każdy medal będzie sukcesem.

Tymi słowami Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego przywitał zebranych na konferencji prasowej „30 dni do paraolimpijskiego Pekinu”. Konferencja odbyła się w Warszawie w gościnnych progach siedziby Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Po opóźnionych igrzyskach letnich w Tokio, kalendarz sportowy wraca do właściwego sobie rytmu. Zimowe paraigrzyska zgodnie z planem rozpoczną się 4 marca 2022 roku.

Polskę reprezentować będzie ośmioro sportowców z niepełnosprawnością oraz jeden przewodnik. Nasi zawodnicy rywalizować będą w czterech dyscyplinach: paranarciarstwie biegowym, parabiathlonie, paranarciarstwie alpejskim oraz parasnowboardzie. Na ceremonii otwarcia, zgodnie z nową tradycją igrzysk, reprezentację Polski poprowadzi dwoje chorążych – alpejczyk Andrzej Szczęsny (Start Bielsko-Biała) oraz narciarka biegowa i biathlonistka Iweta Faron (KS Obidowiec Obidowa). Oprócz nich na igrzyskach w Pekinie zaprezentują się paranarciarze biegowi i parabiathloniści: Piotr Garbowski z przewodnikiem Jakubem Twardowskim (PK „Podkarpacie”), Monika Kukla (AZS AWF Kraków), Krzysztof Plewa (Veloactiv Kraków) i srebrny medalista ostatnich mistrzostw świata w Lillehammer Witold Skupień (KS Obidowiec Obidowa). W paranarciarstwie alpejskim reprezentować nas będzie brązowy medalista z ostatnich igrzysk w Pjongczangu Igor Sikorski (Start Bielsko-Biała). Skład biało-czerwonych dopełnia nasz jedyny zawodnik w parasnowboardzie Wojciech Taraba (Start Bielsko-Biała). Są jeszcze szanse na powiększenie składu naszych zawodników w paranarciarstwie alpejskim – oczekujemy na ostateczne decyzje organizatorów w sprawie tzw. „dzikich kart”.

Zobacz:  Dwa srebra dla Polski! Majka i Gadowski wicemistrzami świata na ergometrze wioślarskim

– Jest mi niezmiernie miło, że będę mogła być chorążą, jest to dla mnie ogromne wyróżnienie – mówiła Iweta Faron podczas konferencji prasowej. Jako przedstawicielka zawodników i zawodniczek na tej konferencji jestem w stanie zapewnić, że każdy z powołanych reprezentantów da z siebie 100, a nawet 110 procent. Trzymajcie za nas kciuki!

Dla Iwety Faron będą to drugie igrzyska – w swoim dobrym debiucie w Pjongczangu zajęła m.in. ósme miejsce w parabiathlonowym biegu średniodystansowym.

Fot. Bartek Syta/Polski Komitet Paraolimpijski

Zarówno przygotowania zawodników, jak i wyjazd polskiej reprezentacji paraolimpijskiej do Pekinu jest możliwy dzięki środkom finansowym Ministerstwa Sportu i Turystyki. O tym, co już udało się osiągnąć w zakresie wsparcia sportu paraolimpijskiego, mówiła Sekretarz Stanu Anna Krupka.

– Mam nadzieję, że dzięki środkom przekazanym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki do związków sportowych na przygotowania do Igrzysk Paraolimpijskich niczego państwu nie brakowało – mówiła minister Anna Krupka. –Przypomnę, że od 2019 roku przekazaliśmy łącznie na ten cel ok. 8 milionów złotych. Mam nadzieję, że dzięki odpowiedniej dotacji Polski Komitet Paraolimpijski zorganizuje państwu bezpieczną podróż do Pekinu. Trzymam kciuki za dobre wyniki, a wszystkim członkom misji życzę bezpiecznego i zdrowego pobytu w Pekinie.

W tym roku transmisję z igrzysk paraolimpijskich przeprowadzi telewizja Polsat. O planach związanych z obecnością paraolimpijczyków na antenie mówiła przedstawicielka Polsatu, Karolina Szostak.

– Na zasadzie wyłączności zaprezentujemy dwie edycje tej wyjątkowej dla sportu imprezy – Pekin 2022 i letnie igrzyska paraolimpijskie Paryż 2024 – mówiła Karolina Szostak. – Chcemy zapewnić imprezie w Pekinie jak najlepszą ekspozycję na antenach Polsatu – przez 10 dni od 4 do 13 marca pokażemy wszystko to, co najlepsze w zimowym sporcie paraolimpijskim. Przedstawimy ponad 300 godzin przekazu telewizyjnego ze wszystkich aren tegorocznych igrzysk. Planujemy kilkanaście godzin dziennie relacji. Szeroką ekspozycję zapewnimy też na naszych portalach internetowych.

Paraolimpijskie emocje już po raz drugi będą gościć w stolicy Chin. Pekin jest pierwszym miastem, które jest gospodarzem zarówno igrzysk zimowych, jak i letnich. Z tej okazji specjalne przesłanie video skierował do polskiej reprezentacji Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Chińskiej Republiki Ludowej w RP, Jego Ekscelencja Sun Liniang.

– To przyjemność spotkać się z państwem, nawet na odległość, aby powitać zimowe igrzyska paraolimpijskie w Pekinie i połączyć losy Chin i Polski na poziomie sportów zimowych – powiedział Jego Ekscelencja Sun Liniang. – Przygotowania do igrzysk idą pełną parą. Chiny przeprowadzając igrzyska, stosują koncepcję ekologii, wspólnoty, otwarcia i uczciwości. Chciałbym podziękować Polskiemu Komitetowi Paraolimpijskiemu i wszystkim, którzy wsparli zimowe igrzyska paraolimpijskie w Pekinie.

Swoją cegiełkę w promocji polskiego ruchu paraolimpijskiego dołożyła Poczta Polska, która już po raz piąty wyemitowała specjalny paraolimpijski znaczek. Tym razem, przed igrzyskami w Pekinie, na listach i paczkach w całej Polsce obecne będą sylwetki paranarciarzy biegowych Iwety Faron i Witolda Skupienia. W czasie konferencji prasowej nastąpiło oficjalne odsłonięcie znaczka.

Poczta Polska honoruje wybitnych sportowców i ważne wydarzenia. Widzicie państwo znaczek m.in. z naszą panią chorążą Iwetą Faron. Jest on już dostępny w naszych placówkach pocztowych i w sklepie internetowym w liczbie 144 tysięcy sztuk  – powiedział Wiesław Włodek, wiceprezes Zarządu Poczty Polskiej. Przy tej okazji również wyemitowaliśmy specjalną kopertę, z widocznym śladem torów do biegów narciarskich na tle zarysu gór.

Fot. Bartek Syta/Polski Komitet Paraolimpijski

Do kibicowania podczas igrzysk paraolimpijskich zachęcali Ambasadorzy Paraolimpijczyków Robert Korzeniowski i Martyna Wojciechowska, którzy z tej okazji przygotowali specjalne video z życzeniami dla naszych zawodników.

– Drogie paraolimpijki, drodzy paraolimpijczycy! Ja i cała Polska trzymamy za was kciuki, żebyście wypadli jak najlepiej na Igrzyskach w Pekinie – tymi słowami zwróciła się do naszej reprezentacji paraolimpijskiej Martyna Wojciechowska. – Niezależnie od tego, czy będą medale, to ja bardzo wam już dziękuję za sportowe emocje i walkę. To wy każdego dnia pokazujecie nam, jak wspaniale można żyć i nie poddawać się pomimo przeciwności losu.

– Te igrzyska paraolimpijskie będą wyjątkowo trudne, znowu zorganizowane w warunkach pandemii. Dlatego chciałbym życzyć sportowcom, którzy tam wystartują, aby mogli się skupić na sportowej rywalizacji – dodał Robert Korzeniowski. – Pamiętajcie: jesteśmy z wami, życzymy wam dużo zdrowia i spełnienia sportowych marzeń!

Po raz piąty paraolimpijczycy wystąpią w tych samych strojach co olimpijczycy. Od 2014 roku (IP w Soczi) polskich reprezentantów na najważniejszych imprezach sportowych czterolecia ubiera 4F, właściciela marki OTCF, który jest Sponsorem Platynowym PKPar.

– Mamy bardzo konkretne zadanie: stroje muszą być wygodne, pomagać sportowcom zdobywać medale – powiedziała Aleksandra Chalimoniuk, dyrektor PR marki 4F. – To, co udało się naszym projektantom przez ponad trzy lata pracy osiągnąć, to bardzo lekkie stroje, dwa razy lżejsze niż standardowe ubrania zimowe. Mamy nadzieję, że paraolimpijczycy będą się dobrze czuć w tych strojach. Jesteśmy bardzo dumni, że jesteśmy w paraolimpijskiej rodzinie i możemy wspierać zawodników w emocjach, które im towarzyszą – ich zmagania są dla nas ogromną inspiracją.

Od ponad 5 lat sponsorem strategicznym Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego jest PKN Orlen. O zdrowie paraolimpijczyków dba Główny Partner Medyczny Polskiej Reprezentacji Paraolimpijskiej, Grupa LUX MED, a ubezpiecza ich Allianz Polska, Partner Ubezpieczeniowy PKPar. A ponieważ do zwycięstw paraolimpijczykom potrzeba – oprócz ciężkiej pracy i talentu – także odrobiny szczęścia, to PKPar nie mógł sobie wymarzyć lepszego Partnera Głównego, niż Totalizator Sportowy, właściciel marki Lotto. Patronat medialny nad Polską Reprezentacją Paraolimpijską objęło TVP Sport oraz Polskie Radio.

SKŁAD POLSKIEJ REPREZENTACJI PARAOLIMPIJSKIEJ NA XIII ZIMOWE IGRZYSKA PARAOLIMPIJSKIE PEKIN 2022:

Narciarstwo biegowe i parabiathlon:
  • Iweta Faron (KS Obidowiec Obidowa)
  • Piotr Garbowski z przewodnikiem Jakubem Twardowskim (PK Podkarpacie)
  • Monika Kukla (AZS AWF Kraków)
  • Krzysztof Plewa (Veloactiv Kraków)
  • Witold Skupień (KS Obidowiec Obidowa)
Paranarciarstwo alpejskie
  • Igor Sikorski (Start Bielsko-Biała)
  • Andrzej Szczęsny (Start Bielsko-Biała)

Parasnowboard

  • Wojciech Taraba (Start Bielsko-Biała)

————

Informacja prasowa
Fot. główne: Bartek Syta/Polski Komitet Paraolimpijski

Copyright PARASPORTOWCY.PL 2017

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL