W dniach 19-26 czerwca 2022r. w czeskim Nymburku odbędą się mistrzostwa świata SU-DS osób z zespołem Downa w lekkoatletyce oraz tenisie ziemnym i tenisie stołowym.
Do zawodów szykuje się liczna reprezentacja polskich lekkoatletów, która podczas zeszłorocznych Europejskich Igrzysk SU-DS w Ferrarze zdobyła trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej! Na dziś udział w mistrzostwach zadeklarowało dwanaście państw. Liczymy, że do czasu zamknięcia zgłoszeń, liczba ta wzrośnie.
Organizatorem mistrzostw jest Czeskie Stowarzyszenie Sportowców z Niepełnosprawnością Intelektualną. Zawody odbędą się pod patronatem i według reguł federacji: Sports Union for Athletes with Down Syndrome, International Athletic Association for Persons with Down Syndrome oraz International Table Tennis Association for Persons with Down Syndrome. Arenami rywalizacji sportowców na czerwcowych mistrzostwach świata 2022 w Czechach będą ośrodek sportu w Nymburku (tenis i tenis stołowy) i stadion Mladá Boleslav (lekkoatletyka).
W zawodach uczestniczą sportowcy, którzy zdobędą kwalifikacje na zawodach krajowych lub międzynarodowych (minima w tabeli poniżej) oraz są zarejestrowani w federacji Sports Union for Athletes with Downa Syndrome (SU-DS). Zgłoszenia można dokonać przez fundację SONI, krajowego przedstawiciela SU-DS.
Oprócz mistrzostw świata SU-DS w lekkiej atletyce i tenisie w Czechach, kalendarz SU-DS w roku 2022 przewiduje również:
- mistrzostwa świata w futsalu (kwiecień 2022)
- mistrzostwa świata w gimnastyce (sierpień 2022)
- mistrzostwa świata w judo i koszykówce (wrzesień/październik 2022)
- mistrzostwa świata w pływaniu i pływaniu synchronicznym (październik 2022).
Fundacja SONI działa na rzecz upowszechniania sportu osób niepełnosprawnych. Wspiera sportowców w drodze do mistrzostwa, organizuje treningi, obozy sportowe i wyjazdy na mistrzostwa krajowe oraz międzynarodowe.
Fundacja tworzy zaplecze do budowania grupy wyczynowych sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. Rekrutuje dzieci i młodzież, która wyróżnia się potencjałem w określonych dyscyplinach i chce związać ze sportem swoją przyszłość.
Fundacja prowadzi akcje szkoleniowe i informacyjne skierowane do nauczycieli, opiekunów i rodziców w zakresie korzyści z aktywności fizycznej osób niepełnosprawnych. Komunikuje się z instytucjami publicznymi w celu zwiększania wsparcia i nakładów finansowych na sport osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz poprawy regulacji prawnych. Rozmawia ze środowiskiem biznesu, poszukując sponsorów i mecenasów.
Fundacja wspiera działania na rzecz włączenia sportowców z niepełnosprawnością intelektualną do ruchu igrzysk paraolimpijskich. W tym celu integruje środowiska sportowe, prowadzi kampanie medialne i promuje sportowców i ich osiągnięcia.
Fundacja SONI jest członkiem Związku Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem, a także międzynarodowych organizacji sportu osób z zespołem Downa: Sports Union for Athletes with Down Syndrome, International Athletic Association for Persons with Down Syndrome i Down Syndrome International Swimming Organisation.
Minima na lekkoatletyczne mistrzostwa świata w Nymburku
————
Informacja prasowa, fot. Fundacja SONI