Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC) przyznał Polakom trzy dzikie karty w paranarciarstwie biegowym i parabiathlonie na igrzyska w Pekinie. Do stolicy Chin pojedzie dodatkowo troje zawodników wraz z przewodnikami. Tym samym Polskę w stolicy Chin będzie reprezentowało 11 osób.
Wśród szczęśliwych zawodników i zawodniczek wytypowanych przez IPC znaleźli się Aneta Górska z przewodniczką Catherine Spierenburg (UKS Laski), Paweł Gil z przewodnikiem Michałem Lańdą (PK Podkarpacie Przemyśl) oraz Paweł Nowicki z przewodnikiem Janem Kobryniem (UKS Laski). Cała trójka to zawodnicy z niepełnosprawnością wzroku startujący wraz z przewodnikami. Dla każdego z nich udział w igrzyskach będzie paraolimpijskim debiutem. Dziś po pomyślnym załatwieniu wszystkich formalności związanych z procedurami wyjazdowymi zarząd Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego zatwierdził ich udział w igrzyskach i dołączenie do składu reprezentacji Polski na XIII Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie w Pekinie.
Dzikie karty od Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego są dla młodych i perspektywicznych zawodników szansą na zdobycie cennego doświadczenia, co podkreślił prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, Łukasz Szeliga.
– Otrzymanie dodatkowych trzech dzikich kart w paranarciarstwie biegowym i parabiathlonie to możliwość rozszerzenia naszej skromnej reprezentacji o de facto sześciu zawodników – powiedział prezes PKPar. – To poszerzenie grona debiutantów, którzy potraktują tę niespodziankę od Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego jako motywację do intensywnych treningów. Już za cztery lata Igrzyska we Włoszech, ta decyzja pomoże nam w osiągnięciu długoterminowego celu, jakim jest zebranie jak najsilniejszej reprezentacji na zawody w Mediolanie.
Taka decyzja niemalże na ostatniej prostej przed igrzyskami paraolimpijskimi oznaczała jednak niemałe wyzwanie logistyczne. Od transportu, po kwestie techniczne i sprzętowe oraz związane z pandemicznymi obostrzeniami – wszystko to musiało zostać załatwione w ekspresowym tempie. Gra jednak była warta świeczki – taka okazja dla każdego zawodnika wydarza się raz na cztery lata.
– Przetarcie się w tak trudnych okolicznościach jak igrzyska to możliwość szybszego zdobycia ważnego doświadczenia – presja jaka towarzyszy tym zawodom jest wyjątkowa – podkreśla prezes Łukasz Szeliga. – Dzięki pomocy naszych partnerów, przede wszystkim Polskiego Komitetu Olimpijskiego, byliśmy w stanie zorganizować ten wyjazd dla dodatkowych zawodników.
Zawodnicy, którzy otrzymali tę wyjątkową szansę, wystartują w dwóch konkurencjach paranarciarstwa biegowego – sprincie oraz biegu średnim. Wszyscy wystartują również w parabiathlonowym biegu sprinterskim, a dodatkowo Aneta Górska z przewodniczką Catherine Spierenburg weźmie udział w biegu na 10 km, a Paweł Gil z Michałem Lańdą – w biegu na 10 i 12,5 km.
Finalnie Polskę powinno zatem reprezentować 11 zawodników. Ta liczba jednak może jeszcze ulec zmianie. U jednego z reprezentantów – Krzysztofa Plewy (Veloactiv Kraków), testy na koronawirusa wypadły pozytywnie, a to oznacza dodatkowe komplikacje w dotarciu na igrzyska.
XIII Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie Pekin 2022 odbędą się między 4 a 13 marca.
SKŁAD POLSKIEJ REPREZENTACJI PARAOLIMPIJSKIEJ NA XIII ZIMOWE IGRZYSKA PARAOLIMPIJSKIE PEKIN 2022:
Narciarstwo biegowe i parabiathlon:
- Iweta Faron (KS Obidowiec Obidowa)
- Piotr Garbowski z przewodnikiem Jakubem Twardowskim (PK Podkarpacie Przemyśl)
- Paweł Gil z przewodnikiem Michałem Lańdą (PK Podkarpacie Przemyśl)
- Aneta Górska z przewodniczką Catherine Spierenburg (UKS Laski)
- Monika Kukla (AZS AWF Kraków)
- Paweł Nowicki z przewodnikiem Janem Kobryniem (UKS Laski).
- Krzysztof Plewa (Veloactiv Kraków)
- Witold Skupień (KS Obidowiec Obidowa)
Paranarciarstwo alpejskie:
- Igor Sikorski (Start Bielsko-Biała)
- Andrzej Szczęsny (Start Bielsko-Biała)
Parasnowboard:
- Wojciech Taraba (AZS AWF Kraków)
————
Informacja prasowa
Fot. główne: Adrian Stykowski/Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”