Screen: Invictus Games The Hague 2020/YouTube

W Hadze rozpoczęły się Invictus Games!

500 poszkodowanych na misjach weteranów wojennych z 17 krajów uczestniczy w zainaugurowanych wczoraj w Hadze międzynarodowych zawodach sportowych Invictus Games. Impreza, która z powodu pandemii COVID-19 przekładana była dwukrotnie, potrwa do 22 kwietnia.

Invictus Games to multidyscyplinarna impreza sportowa o charakterze międzynarodowym, w której do startu uprawnieni są poszkodowani na misjach żołnierze i weterani wojenni. Zawody powstały z inicjatywy członka brytyjskiej rodziny królewskiej, księcia Harry’ego, a sam pomysł zaczerpnięty został z The Warrior Games, które od 2010 roku odbywają się w Stanach Zjednoczonych. Książę Harry dążył do wprowadzenia podobnego formatu zawodów na Wyspach Brytyjskich, gdy w 2013 roku będąc jednym z gości The Warior Games, dostrzegł, jak siła sportu może wzmocnić fizycznie i psychicznie osoby dotknięte niepełnosprawnością oraz chorobą. W tym celu powołano do życia fundację „Invictus Games„, która pełni rolę głównego organizatora wydarzenia. Historyczne igrzyska zainaugurowano we wrześniu 2014 roku w Queen Elizabeth Olympic Park w Londynie. W zawodach tych wystąpiło ponad 400 zawodników z 13 krajów, którzy wspierani przez swoje rodziny oraz przyjaciół mieli możliwość sprawdzenia się w dziesięciu dyscyplinach.

Dotychczas zorganizowano cztery edycje igrzysk: w Londynie (2014), Orlando (2016), Toronto (2017) oraz Sydney (2018). Polska w tym elitarnym gronie obecna jest od 2018 roku – na antypody wysłano wówczas 15-osobową reprezentację, która w debiucie kilkukrotnie otarła się o podium. Kolejna, piąta odsłona Invictus Games miała odbyć się w 2020 roku w Hadze, jednak ze względu na pandemię COVID-19 imprezę przekładano dwukrotnie. Tegoroczne zawody przyciągnęły 500 żołnierzy z łącznie 17 krajów: Australii, Belgii, Kanady, Danii, Estonii,  Francji, Gruzji, Niemiec, Iraku, Włoch, Holandii, Polski, Rumunii, Korei Południowej, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych oraz pogrążonej w wojnie Ukrainy. Przedstawiciele tychże nacji rywalizować będą w dziesięciu dyscyplinach: łucznictwie, lekkoatletyce, wioślarstwie halowym (ergometry), wyścigach samochodowych, podnoszeniu ciężarów, kolarstwie szosowym, siatkówce na siedząco, pływaniu, koszykówce na wózkach oraz rugby na wózkach. W ostatniej chwili z powodu covidowych obostrzeń swój przyjazd odwołali sportowcy reprezentujący Jordanię, Nową Zelandię oraz Afganistan.

Zobacz:  MŚ w lekkiej atletyce: Kornobys i Śliwińska ze srebrnymi medalami w Londynie!

W Hadze w dniach 16-22 kwietnia biało-czerwone barwy reprezentuje 20 zawodników. Poza Andrzejem Skrajnym oraz Tomaszem Rożniatowskim, którzy cztery lata temu w Sydney zebrali bezcenne doświadczenie, pozostała część składu to debiutanci. Wszyscy zgodnie zapowiadają walkę o poprawę własnych rekordów oraz medale. Powołania na Invictus Games otrzymali:

– Rafał Wroniszewski (kolarstwo szosowe, wioślarstwo halowe)
– Paweł Ślizak (łucznictwo, wioślarstwo halowe)
– Karol Szewczyk (siatkówka na siedząco)
– Leszek Stępień (siatkówka na siedząco, pływanie)
– Andrzej Skrajny (łucznictwo, wioślarstwo halowe)
– Waldemar Skoneczny (łucznictwo, wioślarstwo halowe, siatkówka na siedząco)
– Rafał Rutkowski (pływanie, wioślarstwo halowe, lekkoatletyka – biegi)
– Tomasz Rożniatowski (wioślarstwo halowe, siatkówka na siedząco)
– Jacek Prokop (lekkoatletyka – biegi, wioślarstwo halowe, siatkówka na siedząco)
– Andrzej Poniatowski (kolarstwo szosowe, wioślarstwo halowe)
– Robert Połetek (wioślarstwo halowe, lekkoatletyka – biegi)
– Marcin Ożarek (łucznictwo)
– Grzegorz Mikołajczyk (wioślarstwo halowe, lekkoatletyka – biegi)
– Zdzisław Michalewicz (łucznictwo, pływanie)
– Rafał Lis (łucznictwo, siatkówka na siedząco)
– Przemysław Kowalski (siatkówka na siedząco, lekkoatletyka – rzut dyskiem, wioślarstwo halowe)
– Rafał Konopka (wioślarstwo halowe, pływanie, łucznictwo)
– Marek Kaniewski (łucznictwo, pływanie)
– Krzysztof Goździk (łucznictwo, siatkówka na siedząco)
– Dariusz Cegiełka (siatkówka na siedząco, lekkoatletyka – rzut dyskiem, wioślarstwo halowe)

Copyright PARASPORTOWCY.PL 2017

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL