Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) podjęła decyzję o nałożeniu czteroletniej dyskwalifikacji na Marcina Polaka, którego przyłapano na stosowaniu erytropoetyny. Niedowidzący kolarz wraz ze swoim wieloletnim tandem-pilotem Michałem Ładoszem zostanie również pozbawiony zdobytego w Tokio brązowego medalu igrzysk paraolimpijskich.
Marcin Polak od wielu lat tworzył kolarski duet z Michałem Ładoszem, który podczas zawodów tandemowych pełnił rolę jego pilota-przewodnika. Znakomicie spisywali się zarówno na torze jak i na szosie – na obu nawierzchniach łącznie aż pięciokrotnie sięgnęli po złote medale mistrzostw świata. Ubiegłoroczne igrzyska paraolimpijskie w Tokio były drugimi w ich karierze. Pięć lat wcześniej wspólnie wystartowali w Rio de Janeiro, jednak nie odegrali wówczas ról pierwszoplanowych.
W stolicy Japonii Polak z Ładoszem rozwiązali medalowy worek polskiej reprezentacji paraolimpijskiej, zdobywając brąz w kolarstwie torowym w wyścigu na dochodzenie na dystansie 4000 metrów. Niestety nie było dane obojgu zbyt długo cieszyć się z osiągniętego sukcesu. Zaledwie dwa dni później cały sportowy świat obiegła sensacyjna informacja o stosowaniu przez Marcina Polaka zabronionych środków dopingujących. W pobranych do analizy w dniach 19 maja, 31 lipca oraz 2 sierpnia 2021 roku próbkach ostatecznie wykryto obecność erytropoetyny (EPO).
Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) w opublikowanym w poniedziałek komunikacie prasowym poinformowała o nałożeniu czteroletniej dyskwalifikacji na polskiego sportowca w związku z rażącym naruszeniem przepisów antydopingowych. Wykluczenie obowiązuje od 27 sierpnia 2021 roku, a termin kary upłynie 26 sierpnia 2025 roku. Ponadto w okresie od 19 maja do 27 sierpnia 2021 roku anulowano wszystkie wyniki uzyskane przez Marcina Polaka w imprezach kolarskich. Oznacza to, że zarówno on jak i Michał Ładosz zmuszeni będą zwrócić brązowy medal paraolimpijski, którego właścicielami w tych okolicznościach staną się Francuzi, Alexandre Lloveras i Corentin Ermenault.
Polska reprezentacja w oficjalnych medalowych zestawieniach paraolimpijskich z Tokio figurować będzie zatem z dorobkiem 24 krążków: 7 złotych, 6 srebrnych i 11 brązowych, co pozwoli utrzymać 17. lokatę w klasyfikacji generalnej igrzysk.
————
Fot. (ilustr.) Adam Nurkiewicz/Polska Fundacja Paraolimpijska