Kapitalny występ Polaków w Czechach! 14 medali lekkoatletów na mistrzostwach świata osób z zespołem Downa

Czternaście medali to dorobek polskiej reprezentacji podczas zakończonych w czeskim Nymburku i Mladá Boleslav mistrzostwach świata w lekkoatletyce oraz tenisie stołowym adresowanych do sportowców z zespołem Downa.

Polscy sportowcy z trisomią 21 (zespół Downa) mieli okazję uczestniczyć już po raz siódmy w międzynarodowym współzawodnictwie rozgrywanym pod auspicjami Sports Union for Athletes with Down Syndrome (SU-DS) – organizacji zrzeszającej federacje blisko 60 krajów członkowskich, która za główny cel stawia sobie rozwijanie oraz aktywną promocję sportu wyczynowego wśród osób z zespołem Downa. W tym roku w czeskich miejscowościach Nymburk oraz Mladá Boleslav o medale mistrzostw świata konkurowali lekkoatleci oraz tenisiści stołowi. Poza biało-czerwonymi oraz liczną ekipą gospodarzy do rywalizacji o czołowe pozycje oraz poprawę własnych rekordów w dniach 21-23 czerwca przystąpili zawodnicy z Argentyny, Australii, Bułgarii, Finlandii, Hiszpanii, Irlandii, Kuwejtu, Meksyku, Portugalii, Turcji oraz Włoch.

Sześć medali i rekord świata na otwarcie

Wielkie powody do zadowolenia mają polscy lekkoatleci, którzy w konkurencjach biegowych oraz technicznych łącznie wywalczyli czternaście medali: jeden złoty, pięć srebrnych oraz osiem brązowych. We wtorek, w pierwszym dniu trwania mistrzostw nasi przedstawiciele „królowej sportu” na podium meldowali się sześciokrotnie.

Kapitalnie w finale 800 metrów zaprezentowała się Magdalena Dąbrowska, która tytuł mistrzyni świata przypieczętowała nowym rekordem globu wynoszącym 3:37,67 min. Poza medalową strefą, na odpowiednio czwartym i piątym miejscu plasowały się Anna Szewczyk oraz Zofia Dzięcioł. W biegu na dystansie dwóch okrążeń z brązu przyszło cieszyć się Janowi Wolczko. Tuż za nim na finisz wpadali kolejno Dominik Ulatowski, Kamil Grabowski i Bartosz Matusiewicz.

W lekkoatletycznym trójboju w skład którego wchodził bieg na 100 metrów, skok w dal oraz pchnięcie kulą, Magdalena Dąbrowska sięgnęła po drugi indywidualnie krążek. Na siódmej pozycji zmagania ukończyła Patrycja Strama, natomiast pierwszą dziesiątkę zamknęła Zuzanna Szymańska. Blisko zdobycia brązowego medalu w tej konkurencji był Mikołaj Woźniak – do spełnienia marzeń zabrakło naszemu reprezentantowi trzech punktów. Na szóstej lokacie ostatecznie sklasyfikowano Antoniego Wierciocha, a Klemens Zięba był 12.

Srebrne i brązowe medale w pierwszym dniu zgarnęły również sztafety 4×100 metrów. Wicemistrzami świata zostali Antoni Wiercioch, Mikołaj Woźniak, Dominik Ulatowski oraz Jan Wolczko. Żeński kwartet startujący w składzie Patrycja Strama, Anna Szewczyk, Magdalena Dąbrowska, Zofia Dzięcioł wpadł z kolei na metę na medalowym trzecim miejscu.

Zobacz:  Australian Open: Japończycy nie obronili tytułów. Alcott bezkonkurencyjny siódmy rok z rzędu

Ostatni, szósty medal we wtorkowy wieczór przypadł Antoniemu Wierciochowi, który w finale rzutu oszczepem zajął trzecią pozycję. Po raz drugi tego dnia tuż za podium wylądował Mikołaj Woźniak, zaś Klemens Zięba osiągnął dziesiąty wynik w stawce. Zaledwie pięć centymetrów dzieliło brązu mistrzostw świata Zuzannę Szymańską, która w silnie obsadzonym finale oszczepu znalazła się na czwartym miejscu. Jeszcze mniej, bo zaledwie 0,13 s, zabrakło Zofii Dzięcioł do medalu w chodzie na dystansie 1500 metrów.

Drugi dzień na „piątkę”

Środa podobnie jak wtorek obfitowała w równie wiele emocji, a na konto Polaków tym razem wpadło pięć krążków. Trzecią zawodniczką mistrzostw świata w sprinterskich zmaganiach na 100 metrów została Magdalena Dąbrowska. Na dalszych pozycjach eliminacje kończyły Patrycja Strama (14. miejsce), Zofia Dzięcioł (17.), Anna Szewczyk (18.), oraz Agnieszka Bauer (19.). W rywalizacji panów na wysokiej szóstej lokacie w finale uplasował się Mikołaj Woźniak, natomiast Antoni Wiercioch wraz z Klemensem Ziębą odpadli w eliminacjach, uzyskując odpowiednio 11. oraz 19. wynik.

Kolejne fantastycznie wieści napłynęły po finałach 400 metrów. Po tytuł wicemistrzyni globu na dystansie jednego okrążenia sięgnęła Magdalena Dąbrowska, a po brąz po zaciętej na ostatnich metrach walce z Dominikiem Ulatowskim pobiegł Kamil Grabowski. Na lokatach 5-7. sklasyfikowano odpowiednio Patrycję Stramę, Annę Szewczyk i Zofię Dzięcioł, a jako dziewiąta metę przekroczyła Agnieszka Bauer. Miejsca 5-8. zajmowali kolejno Antoni Wiercioch, Jan Wolczko, Klemens Zięba oraz Bartosz Matusiewicz.

Drugi indywidualny brąz padł łupem Kamila Grabowskiego w biegu na 1500 metrów, w którym tym razem skutecznie odparł atak ostatecznie czwartego na „kresce” Jana Wolczko. Na piątej pozycji finiszował Dominik Ulatowski, a szósty był Bartosz Matusiewicz. Zofia Dzięcioł tym razem musiała zadowolić się czwartą lokatą.

Z bardzo dobrej strony w skoku w dal zaprezentował się Mikołaj Woźniak, który po serii solidnych wcześniejszych startów indywidualnie stanął na najniższym stopniu podium. Skok po piąte miejsce oddał Antoni Wiercioch, a 13. rezultat w konkursie zanotował Klemens Zięba. Na „piątkę” wśród pań spisała się również Magdalena Dąbrowska, wraz z którą w finale wystartowały Patrycja Strama (9.), Zofia Dzięcioł (11.) oraz Agnieszka Bauer (12.).

Zobacz:  Złoto i dwa srebra polskich żeglarzy na mistrzostwach świata w Palermo!

W finale pchnięcia kulą tuż za medalową strefą znalazła się Zuzanna Szymańska, trzynasta z kolei była Agnieszka Bauer. W drugiej dziesiątce plasowali się również Benjamin Iwon (11.) oraz Bartosz Matusiewicz (15.).

Łącznie 14 razy na podium

W ostatnim trzecim dniu mistrzostw polskie sztafety 4×400 metrów do pokaźnego już dorobku dołożyły srebrne medale. Wicemistrzowskie tytuły powędrowały do Magdaleny Dąbrowskiej, Patrycji Stramy, Anny Szewczyk i Zofia Dzięcioł, a także do Jana Wolczko, Antoniego Wierciocha, Dominika Ulatowskiego oraz Kamila Grabowskiego. Ten ostatni w eliminacjach 200 metrów miał ponadto dziesiąty czas.

W ostatniej konkurencji technicznej, rzucie dyskiem, brązowy krążek wywalczyła Zuzanna Szymańska, natomiast na szóstej lokacie rywalizację ukończył Benjamin Iwon.

Czternaście medali naszych lekkoatletów swoimi dobrymi występami w turnieju tenisa stołowego uzupełnił Andrzej Samek, który w potyczkach grupowych trafił na bardzo mocnych przeciwników. I choć nie zdołał awansować do rozgrywek finałowych, to zebrał kolejne cenne doświadczenie, które z pewnością będzie procentować w przyszłości.

Medaliści mistrzostw świata:

Złoto:

🥇 Magdalena Dąbrowska – bieg na 800 metrów

Srebro:

🥈 Antoni Wiercioch, Mikołaj Woźniak, Dominik Ulatowski, Jan Wolczko – sztafeta 4×100 metrów
🥈 Magdalena Dąbrowska – trójbój lekkoatletyczny
🥈 Magdalena Dąbrowska – bieg na 400 metrów
🥈 Magdalena Dąbrowska, Patrycja Strama, Anna Szewczyk oraz Zofia Dzięcioł – sztafeta 4×400 metrów
🥈 Jan Wolczko, Antoni Wiercioch, Kamil Grabowski oraz Dominik Ulatowski – sztafeta 4×400 metrów

Brąz:

🥉 Jan Wolczko – bieg na 800 metrów
🥉 Patrycja Strama, Anna Szewczyk, Magdalena Dąbrowska, Zofia Dzięcioł – sztafeta 4×100 metrów
🥉 Antoni Wiercioch – rzut oszczepem
🥉 Kamil Grabowski – bieg na 400 metrów
🥉 Kamil Grabowski – bieg na 1500 metrów
🥉 Magdalena Dąbrowska – bieg na 100 metrów
🥉 Mikołaj Woźniak – skok w dal
🥉 Zuzanna Szymańska – rzut dyskiem

 

————

Fot. główne: Fundacja SONI

Copyright PARASPORTOWCY.PL 2017

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL