Screen: polsatsport.pl

Szymon Sowiński Sportowcem bez Barier 2022!

Tenisistka Iga Świątek zwyciężyła w 88. Plebiscycie „Przeglądu Sportowego” i Telewizji POLSAT na Najlepszego Sportowca Polski 2022 Roku. Decyzją Kapituły Konkursowej statuetką w kategorii „Sport bez Barier” nagrodzony został Szymon Sowiński, który w poprzednim roku sięgnął po tytuły mistrza świata i Europy w strzelectwie sportowym.

Miniony rok nasi sportowcy z całą pewnością zaliczyć mogą do udanych. Ich nazwiska wielokrotnie lądowały na pierwszych stronach najpoczytniejszych serwisów internetowych oraz gazet z całego świata, zasługując tym samym na miano ambasadorów swoich dyscyplin. „Przegląd Sportowy” wraz z Telewizją POLSAT już po raz 88. postanowił nagrodzić zawodników, których ubiegłoroczne wyczyny wyjątkowo mocno zapadły w pamięci Polaków. Decyzją kibiców sportowcem roku 2022 w najstarszym i najbardziej prestiżowym polskim plebiscycie została Iga Świątek. Triumfatorka tenisowych turniejów French Open oraz US Open wyprzedziła znacząco żużlowca Bartosza Zmarzlika oraz piłkarza Roberta Lewandowskiego, którzy uzupełnili czołową trójkę.

Od 2004 roku (z wyjątkiem lat 2010-2011) Kapituła Plebiscytu regularnie przyznaje złote czempiony najlepszym w kraju sportowcom z niepełnosprawnością. Przed rokiem tę wyjątkową statuetkę zaprojektowaną przez rzeźbiarza Andrzeja Renesa odebrała lekkoatletka Róża Kozakowska, która z igrzysk paraolimpijskich w Tokio przywiozła złoto, srebro oraz nowy rekord świata. W 88. edycji plebiscytu wyróżnieniem w kategorii „Sport bez Barier” za swoje ponadprzeciętne osiągnięcia uhonorowany został strzelec sportowy Szymon Sowiński, który zaledwie miesiąc temu celebrował zwycięstwo w 4. Plebiscycie Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego #Guttmanny2022.

– Jest mi niezmiernie miło, że znalazłem się w tak doborowym towarzystwie najlepszych sportowców 2022 roku. Sama statuetka ma dla mnie ogromną wartość, bo jest docenieniem mojego trudu i pracy. Chciałbym podziękować Polskiemu Komitetowi Paraolimpijskiemu, z prezesem Łukaszem Szeligą na czele, Polskiemu Związkowi Sportu Niepełnosprawnych „Start”, nie zapominam również o moim klubie Starcie Zielona Góra. Dziękuję także mojej żonie, bo dzięki niej jestem dziś w miejscu, w którym jestem. Gratuluję wszystkim nominacji, a swoje wystąpienie kończę paraolimpijskim hasłem: „Niemożliwe nie istnieje!”powiedział Sowiński po ogłoszeniu werdyktu.

41-letni Szymon Sowiński to jeden z filarów biało-czerwonej reprezentacji w strzelectwie sportowym. Zawodnik Startu Zielona Góra specjalizuje się w strzelaniu z pistoletów – w konkurencjach tych wielokrotnie meldował się na podium Pucharów Świata, a także mistrzostw świata i Europy. Dwukrotnie uczestniczył w igrzyskach paraolimpijskich. W Rio de Janeiro (2016) otarł się o medal, plasując się na nielubianej przez większość sportowców czwartej lokacie. Rozgrywane z rocznym poślizgiem igrzyska w Tokio (2021) zapamiętane zostały przez niego zdecydowanie lepiej. W finale pistoletu sportowego P3 w pięknym stylu wygrał srebro i na kartach historii zapisał się jako pierwszy medalista z Polski w tej dyscyplinie.

Zobacz:  Reprezentacja w amp futbolu wróciła do gry! Azerbejdżan bezradny w starciu z Polską

Rok 2022 to kontynuacja świetnej passy Sowińskiego. Z mistrzostw Europy, które w marcu odbywały się w norweskim Hamar, nasz reprezentant przywiózł cztery krążki, w tym dwa (złoty i srebrny) indywidualnie. W listopadowych mistrzostw globu w Al-Ain Polak ponownie pokazał wielką klasę, zdobywając tytuły indywidualnego mistrza oraz wicemistrza świata. Ponadto na Pucharze Świata w Châteauroux we Francji wystrzelał dla kraju kwalifikację paraolimpijską na Paryż 2024.

Przypomnijmy, że o tytuł w kategorii „Sport bez Barier” Szymon Sowiński konkurował z dwiema równie znakomitymi jak on sportsmenkami – koleżanką „po fachu” Barbarą Moskal (PK Podkarpacie) oraz łuczniczką Mileną Olszewską (Start Gorzów Wielkopolski). Obie panie to laureatki odpowiednio drugiego i trzeciego miejsca w plebiscycie #Guttmanny2022. Drugiego złotego czempiona w tej samej kategorii przyznano fantastycznej przed laty w skoku o tyczce Monice Pyrek, która poprzez działalność swojej fundacji wpiera rozwój młodych i utalentowanych sportowców.

Plebiscyt „Przeglądu Sportowego” – laureaci nagród wśród sportowców z niepełnosprawnością:

1988 – Arkadiusz Pawłowski (pływanie) – Honorowy Sportowiec Roku
2004 – Tomasz Blatkiewicz (lekkoatletyka)
2005 – Tomasz Hamerlak (lekkoatletyka)
2006 – Katarzyna Rogowiec (narciarstwo biegowe i biathlon)
2007 – Natalia Partyka (tenis stołowy)
2008 – Natalia Partyka (tenis stołowy) i Katarzyna Pawlik (pływanie)
2009 – Natalia Partyka (tenis stołowy)
2012 – Rafał Wilk (kolarstwo szosowe)
2013 – Mateusz Michalski (lekkoatletyka)
2014 – Renata Kałuża (kolarstwo szosowe)
2015 – Bartosz Tyszkowski (lekkoatletyka)
2016 – Natalia Partyka (tenis stołowy)
2017 – Joanna Mazur i Michał Stawicki (lekkoatletyka)
2018 – Igor Sikorski (narciarstwo alpejskie)
2019 – Lucyna Kornobys (lekkoatletyka)
2020 – Faustyna Kotłowska (lekkoatletyka)
2021 – Róża Kozakowska (lekkoatletyka)
2022 – Szymon Sowiński (strzelectwo)

Copyright PARASPORTOWCY.PL 2017

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL