Marta Fidrych gromi rywalki w Waszyngtonie. Michał Nalewajek zgarnia brązowy medal

Pięć medali zgromadzili na swoim koncie polscy szermierze na wózkach po trzech dniach startów w trwającym w Waszyngtonie Pucharze Świata. W poniedziałek w turnieju szpady zatriumfowała Marta Fidrych. Po brąz w zmaganiach floretowych sięgnął z kolei Michał Nalewajek.

32-letnia Marta Fidrych lepszego rozpoczęcia 2023 roku wprost nie mogła sobie wymarzyć. Zawodniczka IKS-AWF Warszawa od ubiegłego sezonu nie schodzi z podium najważniejszych międzynarodowych imprez szermierczych. W Waszyngtonie podtrzymała swoją fantastyczną medalową serię i w pięknym stylu zdobyła złoto w szpadzie kategorii A, eliminując w 1/8 finału Kanadyjkę Amber Briar (15:4), w ćwierćfinale w siostrzanym pojedynku Kingę Dróżdż (15:9), a w półfinale Francuzkę Briannę Vide (15:8). W walce dnia nasza reprezentantka usiadła naprzeciw Hyo Kyeong Kwon z Korei Południowej, którą pokonała stosunkiem punktowym 15:11, dzięki czemu po raz trzeci w trakcie tego turnieju mogliśmy wysłuchać Mazurka Dąbrowskiego. Oprócz Vide na trzecim stopniu podium zameldowała się również Hiszpanka Judith Rodriguez Menendez, a Dróżdż po wcześniejszym triumfie w 1/8 finału nad Francuzką Clemence Delavoipierre (15:7) sklasyfikowana została na ósmym miejscu.

Trzy Polki przystąpiły do rywalizacji w szpadzie kategorii B. Najwyżej z nich, na siódmej pozycji, uplasowała się Jadwiga Pacek, która najpierw wygrała 15:10 z Włoszką Alessią Biagini, by potem w starciu o czwórkę doznać porażki 4:15 z późniejszą triumfatorką Saysunee Janą z Tajlandii. Na piętnastej lokacie znalazła się Karolina Strawińska, po eliminacji w 1/16 finału 15:9 Sary Rogowskiej (ostatecznie 18.) i przegranej w kolejnej rundzie 10:15 ze srebrną medalistką zawodów Włoszką Rossaną Pasquino. Ex aequo trzecie miejsce zajęły Japonka Anri Sakurai oraz Francuzka Cecile Demaude.

Michał Nalewajek z brązem we florecie

Kolejny wartościowy wynik w zmaganiach floretowych kategorii A uzyskał Michał Nalewajek, umacniając tym samym swoją pozycję w rankingu kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk paraolimpijskich w Paryżu. 30-letni szermierz warszawskiego klubu IKS-AWF w 1/8 i 1/4 finału stoczył wyjątkowo zacięte pojedynki z Francuzami Lucą Platanią Parisim oraz Ludoviciem Lemoine, w których o awansie do następnej rundy zadecydowało zaledwie jedno trafienie (15:14). W półfinale Polak został rozbity 1:15 przez cieszącego się w poniedziałek ze srebra Włocha Emanuele Lambertiniego, którego z kolei w finale wynikiem 15:13 zatrzymał rodak Matteo Betti. Nalewajek wraz z reprezentantem Trójkolorowych Damienem Tokatlianem sięgnął natomiast po brąz. Dziewiąty po porażce w 1/8 finału 12:15 z Niemcem Juliusem Hauptem był Dariusz Pender

Na szesnastej pozycji w turnieju floretu kategorii B rywalizację zakończył Adrian Castro, ulegając w 1/8 finału 3:15 bezkonkurencyjnemu tego dnia Brytyjczykowi Dimitriemu Coutyi. Aktualny mistrz Europy w swojej popisowej specjalności zadał w finale trzy trafienia więcej (15:12) Francuzowi Maxime Valetowi, który w grudniu w Warszawie zdobył wicemistrzostwo kontynentu. Podium uzupełnił drugi z Trójkolorowych Laurent Vadon wraz z Brazylijczykiem Jovanem Guissonem.

We wtorek, w ostatnim dniu szermierczego Pucharu Świata, wyłonieni zostaną zwycięzcy w zmaganiach drużynowych. Mocno liczymy na szpadzistki i florecistów, którzy podczas grudniowego czempionatu w Warszawie wywalczyli dla Polski złote i brązowe medale.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL