Screen: IPC/YouTube

Polscy sztangiści z medalami na mistrzostwach świata w Dubaju

W Dubaju zakończyły się mistrzostwa świata w podnoszeniu ciężarów. 12-osobowa reprezentacja Polski z najważniejszej imprezy poprzedzającej przedolimpijski sezon wraca z medalami.

Dubaj w Zjednoczonych Emiratach Arabskich był gospodarzem mistrzostw świata w podnoszeniu ciężarów już po raz trzeci. W najważniejszej imprezie 2023 roku wystartowało 555 zawodników z 80 krajów. Trener kadry narodowej Mariusz Oliwa na rozgrywany w dniach 22-30 sierpnia czempionat powołał 12 biało-czerwonych: 4 kobiety i 8 mężczyzn.

Znakomicie w kategorii +86 kg spisała się jedna z liderek polskiej reprezentacji Marzena Zięba, która dotąd w swoim dorobku posiadała medale mistrzostw Europy oraz igrzysk paraolimpijskich, a podczas mistrzostw świata kilkukrotnie ocierała się o podium. W Dubaju 33-latka swoją sportową kolekcję trofeów uczyniła kompletną, a siła spokoju połączona z ciężką pracą nagrodzona została brązem. Zawodniczka Startu Tarnów w najlepszej trzeciej próbie wycisnęła 137 kg i ostatecznie wyprzedzona została przez Chinkę Xuemei Deng (150 kg) oraz Egipcjankę Nadię Ali (144 kg). To nie koniec świetnych wiadomości, bo Marzena zatriumfowała ponadto w klasyfikacji TOTAL, w której uwzględniono sumę kilogramów z trzech podejść. Złoto dał jej rezultat 392 kg.

W TOP8 mistrzostw, na siódmym miejscu, rywalizację ukończyła Justyna Kozdryk, która w limicie wagowym do 45 kg uzyskała 93 kg. Dziewiąta w grupie do 61 kg była Paulina Przywecka-Puziak, której w najlepszym podejściu zaliczono 95 kg. Drugą dziesiątkę wyników w kategorii do 86 kg otworzyła z kolei Beata Jankowska, dźwigając 107 kg.

Wśród panów najlepiej w rywalizacji seniorskiej wypadł Wawrzyniec Latus, który z wynikiem 197 kg zajął siódme miejsce w wadze do 88 kg. Dwóch biało-czerwonych sklasyfikowano w dziesiątce w limicie do 59 kg. Dziewiąty ostatecznie był Marek Trykacz, a dziesiąty Mariusz Tomczyk. Obaj osiągnęli po 160 kg, co w przypadku Mariusza oznacza nowy rekord Europy w grupie LEGENDS (zawodnicy po 45. r. ż.). Tomczyk zwyciężył tym samym w klasyfikacji LEGENDS, a także w równolegle prowadzonej dla tej kategorii klasyfikacji TOTAL z rezultatem 459 kg. Dwunastym sztangistą na świecie w zmaganiach do 107 kg został Michał Salwa, notując 197 kg. 170 kg wycisnął natomiast Tomasz Kociubiński, plasując się oczko niżej w grupie do 72 kg. Z powodu kontuzji konkursu w wadze do 54 kg nie ukończył Sławomir Szymański, a Rafał Roch został zdyskwalifikowany w najlżejszej kategorii do 49 kg.

Obiecująco zapowiada się kariera Mikołaja Kociubińskiego, który zmierzył się juniorami w limicie wagowym do 59 kg. 18-letni syn Tomasza Kociubińskiego do domu przywiezie podwójne złoto – za pierwsze miejsce w klasyfikacji ogólnej z wynikiem 127 kg oraz za triumf w TOTALU z łączną liczbą 245 kg.