Kilkadziesiąt dzieci z wadami kończyn z całej Europy, a nawet Kostaryki przyleciało do Polski, żeby na obiektach Legii Warszawa cieszyć się grą w amp futbol. Młodzi uczestnicy zorganizowanego dzięki wsparciu UEFA ampfutbolowego Junior Campu po kilku dniach treningów i meczów wyszli na murawę stadionu Legii gdzie zostali entuzjastycznie przywitani przez dwadzieścia tysięcy stołecznych kibiców.
– To było niesamowite przeżycie i niesamowity camp! – Mówi 16-letnia Ala, bramkarka, dla której był to już piąty międzynarodowy obóz. – Jestem dumna i zachwycona, że mogłam znowu trenować z rówieśnikami z całego świata i to w moim mieście – dodaje zawodniczka, która już niedługo ma szansę zadebiutować w ampfutbolowej kadrze kobiet.
– Junior Campy to genialny pomysł, dzięki któremu nasze dzieci mogą spełniać swoje marzenia – zdaje się potwierdzać słowa Ali jej mama, która podobnie jak rodzice innych uczestników również brała udział w tym wydarzeniu.
Junior Camp to wyjątkowy projekt europejskiej federacji amp futbolu EAFF, który co roku organizowany jest w innym kraju. Pierwszy taki camp, który odbył się w 2016 roku w Irlandii był zarazem początkiem juniorskiego amp futbolu. Wcześniej mimo długiej tradycji tę odmianę piłki nożnej uprawiali jedynie dorośli. Kolejne edycje imprezy odbyły się w Polsce, Włoszech, Niemczech i Gruzji z udziałem coraz to większej ilości zawodników. W tegorocznej edycji oprócz dzieci z Europy wzięli też udział młodzi zawodnicy z Kostaryki, co ma być wstępem do organizacji podobnych campów, a zatem rozwoju juniorskiego amp futbolu, również na innych kontynentach.
Warszawska edycja imprezy nie byłaby tak udana, gdyby nie zaangażowanie organizacyjne Legii Warszawa i Fundacji Legii.
– Cudownie się patrzy na dzieci biorące udział w tym wydarzeniu. To są prawdziwi wojownicy. Mają niesamowitą siłę i chęć grania w piłkę i to jest naprawdę przepiękne – podsumowuje Magda Pelczyńska członkini zarządu Fundacji.
Dzięki współpracy z Legią młodzi ampfutboliści mogli nie tylko trenować i grać na bocznym boisku stadionu przy Łazienkowskiej, ale i przeżyć niesamowite chwile na zakończenie campu. Ceremonia zakończenia połączona została z meczem ligowym Legii. Zawodnicy najpierw odebrali pamiątkowe dyplomy w skyboxie, a następnie ku swojemu zaskoczeniu wyszli towarzysząc piłkarzom na środek boiska, gdzie byli oklaskiwani przez dwadzieścia tysięcy przybyłych na stadion kibiców. Emocji po tym wydarzeniu nie mogli ukryć zarówno sami juniorzy, jak i ich dumni rodzice.
Dzięki Legii na treningach dzieci pojawiali się również aktualni i byli piłkarze i trenerzy stołecznego klubu z Arturem Borucem na czele, który bronił rzuty karne wykonywane przez ampfutbolowców.
– Świetnie, że mogłem uczestniczyć w tym campie. Super dzieciaki i super inicjatywa. Fajnie, że dzieje się to właśnie na Legii – komentował Boruc, którego obecność wzbudziła wielkie poruszenie również wśród uczestników ze Szkocji i Anglii.
Polscy zawodnicy, ich rodzice i trenerzy mają dużą nadzieję na to, że tegoroczny camp przełoży się na napływ kolejnych dzieci do ogólnopolskiego programu Junior Amp Futbol.
– Z roku na rok mamy na campach coraz więcej dzieci, ale i coraz więcej zawodniczek, dzieciaki są tutaj szczęśliwe. – mówi Kaja Ożgo trenerka i koordynatorka Junior Amp Futbol. – Mamy nadzieję, że dzięki obecności mediów kolejne dzieciaki z wadami kończyn z Polski dowiedzą się o tym, że mogą grać w piłkę i dołączą do nas – dodaje.
Warto wspomnieć o niesamowitej popularności, jaką w mediach cieszą się materiały z juniorskich obozów, co jeszcze bardziej pomaga w promocji ampfutbolowej idei i dotarciu z nią do nowych kibiców, zawodników, a nawet krajów. Same tylko facebookowe posty o tegorocznym obozie publikowane na profilu europejskiej federacji przekroczyły już pięćdziesiąt milionów zasięgu, co przekłada się na kolejne wiadomości od osób po amputacjach i z wadami kończyn z różnych państw, które chcą rozpocząć grę w amp futbol.
Do tego, że warto spróbować przekonuje jedna z najmłodszych uczestniczek 8-letnia Oliwia. – Bieganie o kulach wcale nie jest łatwe, trzeba dużo ćwiczyć i mieć motywację, ale to jest właśnie amp futbol i to jest super!
Polska jest jednym ze światowych liderów dziecięcego amp futbolu. Ogólnokrajowy program Junior Amp Futbol opiera się na organizowanych co miesiąc weekendowych zgrupowaniach, na które młodzi zawodnicy przyjeżdżają razem z opiekunami. Amp Futbol Polska cały czas zaprasza nowych zawodników, a udział we wszystkich zgrupowaniach, a nawet w międzynarodowych obozach jest całkowicie bezpłatny.
Kolejne ogólnopolskie zgrupowanie Junior Amp Futbol odbędzie się już pod koniec września, a kolejny Junior Camp, który dla młodych zawodników jest zawsze kulminacją sezonu, już za rok.
Zgłoszenia do ogólnopolskiego programu Junior Amp Futbol:
rekrutacja@ampfutbol.pl / +48 513 354 600
————
Informacja prasowa
Fot. Paula Duda/Amp Futbol Polska