Strawińska, Dróżdż i Nalewajek w ósemce szermierczego Pucharu Świata w Busan

Z dwoma złotymi i dwoma brązowymi medalami reprezentacja Polski w szermierce na wózkach zakończyła indywidualną część Pucharu Świata w koreańskim Busan. W poniedziałek biało-czerwoni nie zdołali powiększyć tego dorobku, a troje z nich znalazło swoich pogromców w ćwierćfinale.

Poniedziałkowa szermiercza rywalizacja na wózkach wyłoniła triumfatorów we florecie mężczyzn oraz w szpadzie kobiet. Jeden wygrany puchar dzielił od podium szóstego w zawodach Michała Nalewajka, który w turnieju floretu kategorii A stoczył dwa pojedynki: zwycięski 15:11 z Japończykiem Shintaro Kano w 1/8 finału oraz przegrany identycznym stosunkiem z Niemcem Juliusem Hauptem w ćwierćfinale. Swoje pierwsze walki w 1/16 finału przegrali Norbert Całka (8:15 z Francuzem Lucą Platanią Parisim) oraz Dariusz Pender (9:15 z Turkiem Hakanem Akkayą), plasując się odpowiednio na 22. i 24. miejscu. Złoto trafiło do Węgra Richarda Osvatha, który finałową wygraną nad Włochem Matteo Bettim przypieczętował wynikiem 15:9. Brązem nagrodzeni zostali z kolei pogromcy Nalewajka i Pendera.

Na etapie ćwierćfinałów z potyczek szpadowych kategorii A wyeliminowana została Kinga Dróżdż, będąc tym samym najwyżej sklasyfikowaną z dwóch naszych przedstawicielek. Wczorajsza zwyciężczyni zmagań szablowych w 1/8 finału pokonała różnicą jednego trafienia Fan Pui Shan z Hongkongu, a w kolejnej rundzie uległa 9:15 późniejszej srebrnej medalistce Sunmi Kim, co przełożyło się na ósmą lokatę. Oczko niżej znalazła się Marta Fidrych, która z Kim zmierzyła się w 1/8 finału, zadając jej 7 celnych trafień przy straconych 15. W finale ku uciesze gospodarzy Pucharu Świata spotkały się dwie reprezentantki Korei Południowej. Górą okazała się 22-letnia Hyo Kyeong Kwon, gromiąc 15:6 starszą o ponad dekadę koleżankę z kadry. Podium w tej specjalności uzupełniły Brytyjka Gemma Collis oraz Francuzka Brianna Vide.

W szpadzie kategorii B najdalej z Polek zaszła Karolina Strawińska, która w 1/16 finału zmiażdżyła 15:2 Narantun Jamsranbaatar z Mongolii, a następnie rozprawiła się w 1/8 finału 15:10 z Amerykanką Ellen Geddes i nie sprostała w ćwierćfinale 8:15 Japonce Anri Sakurai, która razem z Nga Ting Tong sięgnęła po brąz. Ósma pozycja to jak dotąd jej największe osiągnięcie w tej konkurencji. Pozostałe biało-czerwone odpadły w turnieju w 1/8 finału. Na 11. miejscu zawody zakończyła Jadwiga Pacek po porażce 6:15 z Holenderką Iris Tenkink. Trzynasta była natomiast Sara Rogowska, która najpierw wygrała 15:9 z Mongołką Tsolmon Dambiibaljir, a potem uległa 8:5 Niemce Sylvi Tauber. 15. lokata przypadła Patrycji Haręzie, która rozbiła 15:4 Koreankę Yejin Jo i przegrała 7:15 z będącą w poniedziałek nie do zatrzymania Tajką Saysunee Janą. Utytułowana Azjatka w finale zatriumfowała 15:10 nad Koreanką Eun Hye Cho.

We wtorek, w ostatnim dniu Pucharu Świata, szermierze na wózkach przystąpią do zmagań drużynowych, w których mocno liczymy na nasze szpadzistki, a także florecistów.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL