Fot. David Young/Invictus Games 2023

Oni już wygrali! W Düsseldorfie rozpoczęły się Invictus Games

Ponad 500 poszkodowanych na misjach weteranów wojennych z 21 krajów rywalizować będzie w rozpoczętych wczoraj w Düsseldorfie międzynarodowych zawodach sportowych Invictus Games. W szóstej edycji igrzysk, które potrwają do 16 września, po raz trzeci uczestniczy polska reprezentacja.

Invictus Games to multidyscyplinarna impreza sportowa, w której uczestniczą poszkodowani na misjach żołnierze i weterani wojenni. Zawody powstały z inicjatywy członka brytyjskiej rodziny królewskiej, księcia Harry’ego, a sam pomysł zaczerpnięty został z The Warrior Games, które od 2010 roku odbywają się w Stanach Zjednoczonych. Książę Harry postawił sobie za cel, aby wprowadzić podobny format zawodów na Wyspach Brytyjskich, gdy w 2013 roku jako gość The Warior Games zauważył, jak siła sportu może wzmocnić fizycznie i psychicznie osoby dotknięte niepełnosprawnością oraz chorobą. W tym celu powołał do życia fundację Invictus Games, która pełni rolę głównego organizatora wydarzenia. Pierwsze igrzyska rozegrano we wrześniu 2014 roku w Queen Elizabeth Olympic Park w Londynie. W zawodach wystąpiło ponad 400 zawodników z 13 krajów, którzy wspierani przez swoje rodziny oraz przyjaciół mieli możliwość sprawdzenia się w dziesięciu dyscyplinach.

Historyczne medale w Hadze

Invictus Games dotychczas zorganizowano pięć razy: w Londynie (2014), Orlando (2016), Toronto (2017), Sydney (2018) oraz Hadze (2022). Polska w tym elitarnym gronie obecna jest od 2018 roku – na antypody wysłano wówczas 15-osobową reprezentację, która w debiucie kilkukrotnie otarła się o podium. Pierwsze medalowe trofea biało-czerwoni przywieźli z ubiegłorocznych zawodów w Hadze. Niesieni dopingiem swoich najbliższych mierzyli się z własnymi ograniczeniami i słabościami. Łącznie na podium igrzysk stanęli aż osiem razy, zdobywając złoto, dwa srebra i pięć brązów w pięciu różnych dyscyplinach. Po najcenniejszy kruszec sięgnęli w turnieju siatkówki na siedząco, który zakończyli bez straty seta. Siłę polskiej drużyny stanowiło wówczas 20 zawodników, a historycznymi krążkami udekorowani zostali:

  • Dariusz Cegiełka, Przemysław Kowalski, Tomasz Rożniatowski, Leszek Stępień, Karol Szewczyk, Krzysztof Goździk, Waldemar Skoneczny, Jacek Prokop, Rafał Lis –  ZŁOTO w siatkówce na siedząco
  • Rafał Lis, Krzysztof Goździk, Waldemar Skoneczny – SREBRO w łucznictwie (łuki klasyczne dla początkujących – drużynowo)
  • Dariusz Cegiełka – SREBRO w lekkoatletyce (rzut dyskiem)
  • Rafał Rutkowski – BRĄZ w lekkoatletyce (bieg na 1500 metrów)
  • Rafał Rutkowski – BRĄZ w pływaniu (50 metrów stylem klasycznym)
  • Rafał Konopka – BRĄZ w pływaniu (50 metrów stylem grzbietowym)
  • Andrzej Skrajny – BRĄZ w łucznictwie (łuki klasyczne indywidualnie)
  • Przemysław Kowalski – BRĄZ w wioślarstwie (1 minuta).
Zobacz:  Zobacz, co wydarzyło się 7. dnia igrzysk w Tokio! [podsumowanie]
Do Düsseldorfu w 20-osobowym składzie

Tegoroczne Invictus Games przyciągnęły ponad 500 weteranów wojennych z 21 krajów: Australii, Belgii, Kanady, Danii, Estonii, Francji, Gruzji, Niemiec, Włoch, Jordanii, Holandii, Nigerii, Nowej Zelandii, Polski, Rumunii, Korei Południowej, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, a także debiutantów z Izraela i Kolumbii. Przedstawiciele wymienionych nacji zmierzą się w dziesięciu następujących dyscyplinach sportowych: łucznictwie, lekkoatletyce, wioślarstwie halowym (ergometry), podnoszeniu ciężarów, kolarstwie szosowym, siatkówce na siedząco, pływaniu, koszykówce na wózkach, rugby na wózkach oraz wprowadzonym do programu igrzysk po raz pierwszy tenisie stołowym.

Nominacje na igrzyska odebrało 20 Polaków, którzy przez ostatnie miesiące intensywnie przygotowywali się do startów w ośmiu sportach. Tuż przed podróżą do Düsseldorfu z całą grupą spotkał się minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który podziękował żołnierzom za pełnioną służbę ojczyźnie i życzył wielu sukcesów w sportowej rywalizacji.

Skład reprezentacji Polski na Invictus Games:

– chor. rez. Sebastian Bartkowski – siatkówka siedząco, łucznictwo
– kpr. Krzysztof Bobrowski- siatkówka na siedząco, lekkoatletyka
– mł. chor. Marcin Brzechwa – pływanie, siatkówka na siedząco, łucznictwo
– sierż. Dariusz Cegiełka – lekkoatletyka, siatkówka na siedząco
– kpt. Jacek Domański – lekkoatletyka, siatkówka na siedząco, wioślarstwo halowe
– sierż. Krzysztof Goździk – tenis stołowy, siatkówka na siedząco, łucznictwo
– st. chor. szt. w st. spocz. Tomasz Kloc – lekkoatletyka, siatkówka na siedząco
– kpt. mar. Witold Kortyka – lekkoatletyka, łucznictwo
– st. szer. w st. spocz. Łukasz Kosiara – wioślarstwo halowe, łucznictwo, tenis stołowy
– kpt. Przemysław Kowalski – lekkoatletyka, siatkówka na siedząco, wioślarstwo halowe
– ppłk Marek Krzysztofik – pływanie, tenis stołowy, siatkówka na siedząco
– st. szer. Paweł Liszcz – wyciskanie sztangi leżąc, lekkoatletyka
– por. Robert Połetek – lekkoatletyka, tenis stołowy
– chor. Andrzej Poniatowski – wioślarstwo halowe, kolarstwo szosowe
– ppor. Mariusz Sawicki – lekkoatletyka, wioślarstwo halowe, siatkówka na siedząco
– mł. chor. Waldemar Skoneczny- siatkówka na siedząco, łucznictwo
– płk Leszek Stępień – łucznictwo, pływanie
– st. kpr. rez. Karol Szewczyk – siatkówka na siedząco, wioślarstwo halowe
– plut. Rafał Wroniszewski – lekkoatletyka, kolarstwo szosowe
– ppłk rez. Tomasz Zdziarski – łucznictwo, pływanie.

Zobacz:  Żeńska reprezentacja Polski w amp futbolu wygrała historyczny mecz z Amerykankami!

Copyright PARASPORTOWCY.PL 2017

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL