Już od jutra najlepsi szabliści, szpadziści oraz floreciści będą pojedynkować się o medale mistrzostw świata w szermierce na wózkach. Powołania na tegoroczny czempionat, którego gospodarzem jest włoska miejscowość Terni, otrzymało 17 Polaków.
Światowy czempionat w Terni (3-8 października) stanowi dla perfekcyjnie władających szablą, szpadą oraz floretem szermierzy kulminacyjny moment kwalifikacji paraolimpijskich. Triumfatorzy poszczególnych konkurencji poza mistrzowskimi tytułami otrzymają potężny punktowy zastrzyk do rankingu, na podstawie którego w połowie 2024 roku ustalona zostanie ostateczna lista uczestników igrzysk. Kryteria wyjazdu na największą paraolimpijską imprezę sportową na świecie są bardzo restrykcyjne, a liczba zainteresowanych udziałem zdecydowanie przewyższa pulę dostępnych miejsc. Zgodnie z regulacjami Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC) bilety do Paryża otrzyma 96 sportowców (48 kobiet i 48 mężczyzn), którzy stoczą pojedynki w dwunastu indywidualnych oraz czterech drużynowych wydarzeniach.
Kwalifikacje na igrzyska w szermierce na wózkach to wyjątkowo długi i skomplikowany proces, który obejmuje szereg turniejów rangi Pucharu Świata, mistrzostwa świata, a także mistrzostwa Europy, Azji oraz Ameryki. Proces gromadzenia punktów oficjalnie rozpoczął się w listopadzie ubiegłego roku, a cykl paraolimpijskich zawodów zainaugurowały pucharowe potyczki w węgierskim Egerze. Droga po paraolimpijskie przepustki dotychczas wiodła przez trzy kontynenty. Szermierze mają za sobą również starty w Pucharach Świata w Waszyngtonie (styczeń), Pizie (marzec), Nimes (kwiecień), Warszawie (lipiec) oraz Busan (wrzesień). W międzyczasie poznaliśmy nazwiska medalistów mistrzostw Europy oraz obu Ameryk. Na rozstrzygnięcia na swoim kontynencie wciąż z niecierpliwością czekają Azjaci, którzy ubiegłoroczną imprezę przełożoną mają na koniec tego miesiąca.
Do Włoch w 17-osobowym składzie
Z poprzedniego mundialu, które jeszcze przed pandemią w 2019 roku gościło Cheongju w Korei Południowej, biało-czerwoni przywieźli trzy krążki. Kibice szermierczej reprezentacji Polski zmuszeni byli uzbroić się w cierpliwość i czekać na medalowe wieści praktycznie do samego końca turnieju. Po wicemistrzowski tytuł w szabli na wózkach w kategorii A sięgnęła Kinga Dróżdż, a jej koledzy „po fachu” Adrian Castro i Grzegorz Pluta zmagania w kategorii B zwieńczyli brązem. Rywalizację na szermierczych planszach zdominowała wówczas silna ekipa Państwa Środka. Chiński „Marsz Ochotników” na cześć zwycięzców wybrzmiał aż jedenastokrotnie, a imponujący 25-elementowy medalowy dorobek uzupełniło siedem srebrnych i siedem brązowych krążków.
W tegorocznych mistrzostwach świata, które startują już jutro i potrwają do niedzieli, wystąpi 215 zawodników z 31 krajów. W przypadku indywidualnych konkurencji czempionat przeprowadzony zostanie w nowej, eksperymentalnej formule – faza grupowa całkowicie zastąpiona została przez bezpośrednią eliminację pucharową (z repasażami dla najlepszej „16”). Taki format obowiązywać będzie również podczas paraigrzysk w Paryżu. Decyzją sztabu szkoleniowego we włoskim Terni powalczy 17-osobowa reprezentacja Polski, której solidny fundament stanowią Kinga Dróżdż, Marta Fidrych, Jadwiga Pacek, Karolina Strawińska, Sara Rogowska, Patrycja Haręza, Adrian Castro, Dariusz Pender, Michał Dąbrowski, Norbert Całka, Michał Nalewajek, Kamil Rząsa, Michał Siatkowski, Patryk Banach, Grzegorz Lewonowski, Adam Jabłoński oraz Rafał Ziomek.
Program mistrzostw
– wtorek, 3 października: floret indywidualnie mężczyzn (kat. A,B i C), szabla indywidualnie kobiet (A i B)
– środa, 4 października: floret drużynowo mężczyzn, szabla drużynowo kobiet
– czwartek, 5 października: szabla indywidualnie mężczyzn (A i B), szpada indywidualnie kobiet (A i B)
– piątek, 6 października: szabla drużynowo mężczyzn, szpada drużynowo kobiet
– sobota, 7 października: szpada indywidualnie mężczyzn (A, B i C), floret indywidualnie kobiet (A i B)
– niedziela, 8 października: szpada drużynowo mężczyzn, floret drużynowo kobiet
*****
Wyniki na żywo: https://www.wheelchairfencing.live/en/478-2023/tournament/
Transmisja na żywo: https://www.youtube.com/@WorldAbilitysport/streams
————
Fot. główne: Adrian Stykowski/PZSN „Start”