Fot. Marco Mantovani/Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych "Start"

Znamy skład reprezentacji Polski na igrzyska paralimpijskie w Paryżu!

84 – to liczba zawodniczek i zawodników, którzy reprezentować będą Polskę podczas XVII Letnich Igrzysk Paralimpijskich rozpoczynających się już za 40 dni w Paryżu. Ośmioro z nich wystartuje ze wsparciem asystenta, pilota lub przewodnika.

Tegoroczne igrzyska rozpoczynają się 28 sierpnia i potrwają do 8 września. Weźmie w nich udział ponad 4000 sportowców z całego świata, którzy rywalizować będą o 549 kompletów medali. Na poprzednich letnich igrzyskach polska kadra wywalczyła łącznie 24 krążki – 7 złotych, 6 srebrnych i 11 brązowych, zajmując 17. miejsce w klasyfikacji medalowej.

Lepszy wynik niż w Tokio biorę dzisiaj w ciemno – podkreśla Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paralimpijskiego. – Mistrzostwa świata i starty naszych zawodników, które poprzedzały igrzyska paralimpijskie, w zasadzie w każdym sporcie dają nam nadzieję na wynik lepszy niż w Tokio, ale wiadomo, to jest sport. Do tego mamy coraz więcej państw, które do tej pory nie liczyły się w klasyfikacji medalowej, ale to się zmieniło.

W naszej reprezentacji jest niemal tyle samo kobiet (41) i mężczyzn (43). Polki i Polacy wystąpią w tym roku w aż 15 spośród 22 dyscyplin (lub 23, jeśli dzielić parakolarstwo na szosowe i torowe – wtedy jednak trzeba mówić o 16 dyscyplinach z udziałem naszych zawodników).

Jesteśmy krajem, który bardzo szeroko prezentuje się na igrzyskach – zaznacza prezes Szeliga. – Nie wszystkie państwa mają taki komfort, żeby w aż tylu sportach móc w ogóle walczyć o kwalifikacje paralimpijskie.

W poszczególnych dyscyplinach coraz trudniej o zdobycie kwalifikacji. Świat rośnie w siłę i konkurencja jest coraz większa. Do tego reprezentantów Polski nie omijają problemy zdrowotne.

Liczę na to, że w Paryżu nic nikomu nie będzie dolegać – podkreśla Łukasz Szeliga. – Mamy trzech zawodników, którzy mają swoje problemy. To przede wszystkim Michał Dąbrowski, który walczy z nowotworem. Ma mój ogromny szacunek i podziw za to, co robi, bo rozgrywa jakby podwójną walkę – z jednej strony o życie, a do tego próbuje w tym wszystkim zachować swoją wysoką sportową formę, co jest szalenie trudne. Są też Jacek Czech i Kamil Otowski, nasi pływacy, którzy też są faworytami do medali. Można powiedzieć, że opanowali swoje problemy zdrowotne, ale na pewno zaburzyło to trochę ich plany treningowe.

Od pierwszego występu w 1972 r. Polacy w letnich i zimowych igrzyskach zdobyli łącznie 798 medali. Na pewno więc w Paryżu któryś z naszych reprezentantów zdobędzie osiemsetny krążek. Czy można liczyć na kolejne jubileuszowe zdobycze?

Zobacz:  Bibione znów jest biało-czerwone! Siatkarze plażowi wygrali turniej we Włoszech

Gdyby po igrzyskach w Paryżu łącznie było 830 medali, to będę szczęśliwy – mówi prezes Szeliga. – Natomiast ja już myślę o kolejnych igrzyskach, w Los Angeles i Brisbane, żeby tam ta liczba zdobywanych medali była większa i żeby w Australii udało się przekroczyć liczbę 900 – to byłby fantastyczny wynik. Jest to zarazem ambitny cel do zrealizowania, ale przy obecnym procesie szkoleniowym i naszych planach rozwoju to są realne założenia.

Skład reprezentacji Polski na XVII Letnie Igrzyska Paralimpijskie w Paryżu

Boccia

Kinga Koza, Edyta Owczarz (operatorka rampy: Krystyna Owczarz), Damian Iskrzycki (operator rampy: Dariusz Borowski)

Badminton

Oliwia Szmigiel, Bartłomiej Mróz

Kajakarstwo

Katarzyna Kozikowska, Monika Kukla, Mateusz Surwiło

Kolarstwo

Patrycja Kuter (pilotka: Katarzyna Kornasiewicz), Otylia Marczuk (pilotka: Ewa Bańkowska), Karol Kopicz (pilot: Marcin Białobłocki), Zbigniew Maciejewski, Rafał Wilk

Lekkoatletyka

Barbara Bieganowska-Zając, Jagoda Kibil, Lucyna Kornobys, Faustyna Kotłowska, Róża Kozakowska, Karolina Kucharczyk, Klaudia Maliszewska, Joanna Mazur (przewodnik: Michał Stawicki), Joanna Oleksiuk, Ingrid Renecka, Renata Śliwińska, Anna Trener-Wierciak, Michał Derus, Bartosz Górczak, Robert Jachimowicz, Piotr Kosewicz, Aleksander Kossakowski (przewodnik: Krzysztof Wasilewski), Michał Kotkowski, Maciej Lepiato, Damian Ligęza, Łukasz Mamczarz, Jakub Mirosław, Tomasz Paulinski, Rafał Rocki, Lech Stoltman. Nazwisko ostatniego z zawodników poznamy w najbliższych dniach

Łucznictwo

Kseniya Markitantova, Milena Olszewska, Łukasz Ciszek

Pływanie

Zuzanna Boruszewska, Oliwia Jabłońska, Joanna Mendak, Jacek Czech, Michał Golus, Igor Hrehorowicz, Krzysztof Lechniak, Alan Ogorzałek, Kamil Otowski

Podnoszenie ciężarów

Justyna Kozdryk, Paulina Przywecka-Puziak, Marzena Zięba, Wawrzyniec Latus

Strzelectwo sportowe

Emilia Babska, Emilia Trześniowska, Marek Dobrowolski, Szymon Sowiński

Szermierka na wózkach

Kinga Dróżdż, Marta Fidrych, Jadwiga Pacek, Adrian Castro, Michał Dąbrowski, Michał Nalewajek, Dariusz Pender

Taekwondo

Patrycja Zewar

Zobacz:  Biegacze Poland Business Run pomogą polskim paraolimpijczykom startującym w Tokio!
Tenis stołowy

Dorota Bucław, Katarzyna Marszał, Natalia Partyka, Karolina Pęk, Patryk Chojnowski, Maksym Chudzicki, Rafał Czuper, Piotr Grudzień, Tomasz Jakimczuk, Igor Misztal, Maciej Nalepka

Triathlon

Monika Belczewska, Marta Dzieciątkowska, Łukasz Wietecki (przewodnik: Jacek Krawczyk)

Jeździectwo

Monika Bartyś

Wioślarstwo

Jolanta Majka, Michał Gadowski

***

Polski Komitet Paralimpijski (PKPar) jest związkiem stowarzyszeń istniejącym od 1998 roku. Jego celem jest propagowanie i rozwijanie sportu osób z niepełnosprawnościami oraz upowszechnianie idei paralimpizmu. Jest organem odpowiedzialnym za całokształt spraw związanych z przygotowywaniem oraz ustalaniem Narodowej Reprezentacji Paralimpijskiej na igrzyska letnie i zimowe. Do zadań Komitetu należy także propagowanie wartości sportu paralimpijskiego: odwagi, determinacji i równości.

————

Informacja prasowa PKPar

Copyright PARASPORTOWCY.PL 2017

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL