W Vancouver/Whistler wczoraj oficjalnie rozpoczęły się Invictus Games – Igrzyska Niezwyciężonych, multidyscyplinarne zawody sportowe, w których startują poszkodowani na misjach żołnierze i weterani wojenni. Tegoroczna sportowa rywalizacja w jedenastu dyscyplinach przyciągnęła ponad 500 żołnierzy z aż 23 krajów. Polska wysłała do Kanady 19-osobową reprezentację.
Invictus Games to multidyscyplinarna impreza sportowa, w której uczestniczą poszkodowani na misjach żołnierze i weterani wojenni. Pomysłodawcą tej szlachetnej inicjatywy był członek brytyjskiej rodziny królewskiej, książę Harry, a sam pomysł zaczerpnięty został z The Warrior Games, które od 2010 roku odbywają się w Stanach Zjednoczonych. Książę Harry postawił sobie za cel, aby wprowadzić podobny format zawodów na Wyspach Brytyjskich. W tym celu powołał do życia fundację Invictus Games, która jest głównym organizatorem wydarzenia. Pierwsze Igrzyska Niezwyciężonych rozegrano we wrześniu 2014 roku w Queen Elizabeth Olympic Park w Londynie. Wystąpiło w nich wówczas ponad 400 zawodników z 13 krajów.
Invictus Games dotychczas zorganizowano sześć razy: w Londynie (2014), Orlando (2016), Toronto (2017), Sydney (2018), Hadze (2022) oraz Dusseldorfie (2023). Polska w tym elitarnym gronie obecna jest od 2018 roku – na antypody wysłano wówczas 15-osobową reprezentację, która w debiucie kilkukrotnie otarła się o podium. Pierwsze medalowe trofea biało-czerwoni przywieźli w zawodów rozgrywanych w Hadze. Niesieni dopingiem swoich rodzin i przyjaciół mierzyli się z własnymi ograniczeniami i słabościami. Łącznie na podium igrzysk stanęli aż osiem razy, zdobywając złoto, dwa srebra i pięć brązów. Rok później w Dusseldorfie niemal podwoili ten wynik, wzbogacając swój dorobek o 15 krążków: osiem złotych, trzy srebrne i cztery brązowe.
Siódma edycja Invictus Games przyciągnęła do Vancouver/Whistler w dniach 8-16 lutego ponad 500 weteranów wojennych z 23 krajów. Zmierzą się oni w jedenastu dyscyplinach: wioślarstwie halowym (ergometry), siatkówce na siedząco, pływaniu, rugby na wózkach, koszykówce na wózkach oraz z w sportach adaptacyjnych takich jak narciarstwo alpejskie, narciarstwo biegowe, snowboard, biathlon, skeleton i curling na wózkach. Biało-Czerwoni pod okiem doświadczonych szkoleniowców przez ostatnie miesiące intensywnie przygotowywali się do igrzysk. Nominacje na igrzyska odebrało łącznie 19 weteranów poszkodowanych na misjach oraz żołnierzy rannych podczas służby w kraju.
– Chcę Wam życzyć najpiękniejszych dni i sukcesów, Wasze sukcesy będą sukcesem Polski. Będą naszym wspólnym sukcesem. Wasze radości już są naszą radością. Jestem Wam bardzo wdzięczny za służbę dla Wojska Polskiego – takimi słowami pożegnał reprezentację Invictus Games tuż przed wylotem do Kanady minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Podczas pożegnalnej uroczystości złożył na ręce st. chor. sztab. Dariusza Gawła polską flagę.
Skład polskiej reprezentacji na Invictus Games 2025:
- st. chor. sztab. Dariusz Gaweł – narciarstwo biegowe, siatkówka na siedząco, curling na wózkach, skeleton
- plut. Tomasz Józefek – snowboard, wioślarstwo halowe, siatkówka na siedząco, skeleton, curling na wózkach
- chor. w st. spocz. Przemysław Wójtowicz – biathlon, pływanie, siatkówka na siedząco, wioślarstwo halowe
- kpt. Piotr Maletka – skeleton, siatkówka na siedząco, narciarstwo alpejskie, wioślarstwo halowe
- plut. Andrzej Kuciński – narciarstwo biegowe, siatkówka na siedząco, wioślarstwo halowe, skeleton
- kpt. Marcin Burzyński – narciarstwo biegowe, siatkówka na siedząco, wioślarstwo halowe, curling na wózkach, skeleton
- st. chor. w st. spocz. Rafał Korzeniewski – narciarstwo biegowe, siatkówka na siedząco, wioślarstwo halowe, skeleton
- kpr. Dominik Jung – pływanie, siatkówka na siedząco, narciarstwo alpejskie, skeleton, wioślarstwo halowe
- mł. chor. Adam Lewkowski – pływanie, siatkówka na siedząco, biathlon, saneczkarstwo
- sierż. Piotr Leśniak – narciarstwo biegowe, siatkówka na siedząco, wioślarstwo halowe
- kpr. Paweł Mróz – biathlon, wioślarstwo halowe
- plut. Arkadiusz Studziński – siatkówka na siedząco, wioślarstwo halowe, curling, skeleton
- sierż. w st. spocz. Szymon Mutwicki – siatkówka na siedząco, wioślarstwo halowe, curling
- por. Mariusz Sawicki – narciarstwo biegowe, siatkówka na siedząco, wioślarstwo halowe
- sierż. Rafał Sidorczuk – wioślarstwo halowe, siatkówka na siedząco, skeleton, curling, biathlon
- mł. chor. Grzegorz Jankowski – biathlon, pływanie, siatkówka, wioślarstwo halowe
- mł. chor. Emil Uran – narciarstwo biegowe, skeleton, curling
- płk. Robert Zachmacz – curling, siatkówka na siedząco
- ppor. rez. Sebastian Starostka – narciarstwo alpejskie, pływanie, skeleton, wioślarstwo halowe