Za nami mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce, które w ten weekend (24-25 czerwca) odbyły się w Białymstoku. Zawody krajowego czempionatu dla wielu startujących w nich sportowców były ostatnim poważnym sprawdzianem formy przed zbliżającymi się wielkimi krokami mistrzostwami globu, które w dniach 14-23 lipca rozegrane zostaną w Londynie.
[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]
28 ekip z całego kraju plus jedna ekipa z Czech. Blisko 200 uczestników. 234 rozdane medale. Tak w skrócie w liczbach można przedstawić zakończone w minioną niedzielę mistrzostwa Polski osób niepełnosprawnych w lekkiej atletyce. Do stolicy Podlasia zawitała cała krajowa czołówka żądna nowych życiówek i miejsc na podium. Wśród nich nie mogło zabraknąć uczestników i medalistów ostatnich mistrzostw świata i igrzysk paraolimpijskich – Macieja Lepiato, Lucyny Kornobys, Janusza Rokickiego, Anny Trener-Wierciak czy Bartosza Tyszkowskiego – którzy poprzez starty w Białymstoku sprawdzili swoją dyspozycję przed zbliżającymi się mistrzostwami świata w Londynie. Uzyskane przez członków narodowej kadry wyniki pokazują, że ciężka praca, jaką przez ostatnie miesiące wykonali na zgrupowaniach, zmierza we właściwym kierunku. Wielu z nich podczas występów na Wyspach Brytyjskich z pewnością odegra pierwszoplanowe role.
W trakcie sobotnich i niedzielnych zawodów aż troje lekkoatletów związanych na co dzień z klubem z Gorzowa Wielkopolskiego w konkurencjach rzutowych osiągnęło rezultaty lepsze od aktualnych rekordów świata i Europy. Ozdobą mistrzostw okazał się rzut Renaty Śliwińskiej, która w grupie F40 posłała oszczep na odległość 22,20 m. W pchnięciu kulą w kategorii F41 Bartosz Tyszkowski w najlepszej próbie uzyskał 13,97 m. Oba te wyniki muszą teraz poczekać na oficjalne zatwierdzenie przez Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski. Rezultat Michała Głąba w rzucie dyskiem (F34) – 28,69 m – powinien natomiast zostać uznanym nowym rekordem Europy.
Wyżej wymieniona trójka przyczyniła się do triumfu Startu Gorzów Wielkopolski w ogólnej medalowej klasyfikacji mistrzostw. Reprezentanci tego klubu zdominowali rywalizację w Białymstoku, na swoim koncie zgromadzili aż 33 krążki: 19 złotych, 9 srebrnych i 5 brązowych. Na drugiej pozycji znaleźli się zawodnicy trenujący na co dzień w Starcie Radom. Na trzecim miejscu uplasowali się lekkoatleci Startu Wrocław.
Poniżej przedstawiamy czołowe trójki we wszystkich rozegranych konkurencjach. Tabele zostały przygotowane na podstawie materiałów udostępnionych przez Start Białystok.
Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.