Tenis stołowy: Katarzyna Marszał triumfuje w Belgii!

Trwający w Belgii turniej tenisa stołowego PTT Belgian Open 2017 biało-czerwoni już teraz zaliczyć mogą do udanych. Po złoty medal w grze pojedynczej w łączonych klasach 6-7. sięgnęła Katarzyna Marszał. Srebrne krążki wywalczyli natomiast Igor Misztal (kl. 10.) i Krzysztof Żyłka (kl. 4.).

[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]

Gospodarzem kolejnego w tym roku międzynarodowego turnieju w tenisie stołowym była belgijska miejscowość Sint-Niklaas. Do zawodów zgłoszonych zostało siedmioro polskich zawodników: Katarzyna Marszał (kl. 6-7.), Krzysztof Żyłka (kl. 4.), Paweł Jabłoński, Paweł Konstantyn (obaj kl. 9.), Igor Misztal (kl. 10.), Marek Chybiński i Damian Fira (obaj kl. 11.).

Najlepiej z tego grona w indywidualnych zmaganiach zaprezentowała się Katarzyna Marszał. Srebrna medalistka w grze pojedynczej z zakończonych przed trzema tygodniami mistrzostw Europy jako jedyna z polskiej ekipy sięgnęła w Belgii po złoto. 32-latka wygrała swoją grupę, odnosząc w niej komplet trzech zwycięstw. W pokonanym polu zostawiła Francuzkę Anne Barneoud (3:2), Niemkę Corinnę Hochdorfer (3:1) oraz pochodzącą z Kostaryki Aneth Priscillę Araya Alvarez (3:0). W półfinale Marszał trafiła na Brytyjkę Felicity Lucy, której oddała jednego seta. W finale natomiast po raz drugi w tym turnieju Polce przyszło zmierzyć się z Francuzką Barneoud. I tym razem górą okazała się nasza zawodniczka, która – podobnie jak w fazie grupowej – pokonała reprezentantkę Trójkolorowych w pięciu setach.

Ze srebrnego krążka w rozgrywkach w klasie 10. cieszyć się może Igor Misztal. Mistrz Europy w drużynie (wraz z Patrykiem Chojnowskim) przez grupową fazę turnieju indywidualnego przebrnął bez straty seta. Zwycięstwa po 3:0 nad Niemcem Lionem Bauerem i Holendrem Basem Hergelinkiem dały mu awans do fazy pucharowej. W ćwierćfinale Polak trafił na Theo Cogilla z RPA, a w półfinale na drugiego z Holendrów, Emanuela Martinsa Ferreirę. Pierwszego z graczy pokonał w czterech setach, na drugiego z nich natomiast potrzebował pięciu partii. Pogromcą Misztala w finale okazał się Bas Hergelink. Reprezentant Oranje wziął skuteczny odwet za wcześniejszą porażkę i po wygranym 3:2 spotkaniu to właśnie na jego szyi zawisł złoty medal.

Po srebro w klasie 4. sięgnął Krzysztof Żyłka. Z racji tego, że do rywalizacji w tej grupie przystąpiło pięciu zawodników, walka o medale rozegrana została systemem „każdy z każdym”. Żyłka od stołu trzykrotnie schodził zwycięski i raz pokonany. Drugie miejsce w końcowej klasyfikacji turnieju dały mu zwycięstwa po 3:0 nad Izraelczykiem Davidem Gabrielem oraz Francuzami Nicolasem Antierem i Guillaumem Pedrona. Triumfatorem tej grupy został trzeci z Trójkolorowych, Maxime Thomas, który pokonał Polaka w setach 3:2.

W zmaganiach klasy 11. zaprezentowało się czterech zawodników, w tym dwóch Polaków. Damian Fira z jednym zwycięstwem na koncie (nad reprezentacyjnym kolegą Markiem Chybińskim 3:0) uplasował się na trzeciej pozycji. Chybiński natomiast przegrał wszystkie trzy pojedynki i był czwarty.

Na ćwierćfinale gry pojedynczej w klasie 9. swój udział w turnieju zakończyli Paweł Konstantyn i Paweł Jabłoński. Obaj panowie do fazy pucharowej uzyskali awans z drugiego miejsca w grupie. Szanse na wejście do strefy medalowej przekreśliła Konstanynowi porażka 0:3 z Japończykiem Koyo Iwabuchi. Takim samym wynikiem zakończyło się spotkanie Jabłońskiego, a jego pogromcą okazał się Brytyjczyk Joshua Stacey.

[Aktualizacja]

W turnieju drużynowym zaprezentowało się pięcioro naszych zawodników. Katarzyna Marszał w rozgrywkach w łączonych klasach 6-10. połączyła siły z Belgijką Kimberley Andre Achaetsaert. W grupie 4-5. Krzysztofowi Żyłce towarzyszył Holender Gerardus van Grunsven. W klasie 10. natomiast do walki o zwycięstwo przystąpiło polsko-polskie trio w składzie Paweł Jabłoński, Paweł Konstantyn i Igor Misztal.

Na fazie grupowe swój udział w turnieju klas 6-10. zakończyły Katarzyna Marszał i Kimberley Andre Achaetsaert. Duet polsko-belgijski przegrał oba spotkania po 0:2.

Ze zwycięstwa w końcowej klasyfikacji grup 4-5. cieszyć się mógł jedynie Krzysztof Żyłka wspierany przez van Grunsvena. Obaj panowie w trzech rozegranych spotkaniach oddali swoim rywalom zaledwie jednego seta.

Polskiemu trio z kolei w trzech rozegranych spotkaniach udało się odnieść jedno zwycięstwo. Tym samym Paweł Jabłoński, Paweł Konstantyn i Igor Misztal zakończyli zmagania w klasie 10. na trzeciej pozycji.