MŚ w pływaniu: Meksyk okaże się szczęśliwy dla biało-czerwonych?

Istny festiwal sportu rozpocznie się w Meksyku w sobotę. Równolegle z rywalizacją ciężarowców odbędzie się walka o medale mistrzostw świata w wykonaniu pływaków. Te dwie wielkie imprezy z udziałem Polaków zawładną na dłuższą chwilę naszym portalem.

[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]

Początkowo mistrzostwa świata w podnoszeniu ciężarów i pływaniu miały odbyć się w Meksyku na przełomie września i października tego roku. Na skutek trzęsienia o sile 7,1 stopni w skali Richtera, do którego doszło 19 września, śmierć poniosło kilkaset osób, a tysiące innych mieszkańców pozbawionych zostało dorobku całego życia. Naruszone zostały konstrukcje budynków i elementów infrastruktury publicznej, również obiektów sportowych i hoteli, w których zakwaterowani mieli zostać zawodnicy. Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski nie miał innego wyjścia i po raz pierwszy w historii zmuszony był odwołać aż dwie imprezy rangi mistrzowskiej, a sportowcom, którzy zameldowali się na miejscu wcześniej, w trybie natychmiastowym nakazał wracać do domu.

Na mistrzostwa świata w Meksyku wysyłamy dziesięcioro reprezentantów, sześciu mężczyzn oraz cztery kobiety. W składzie nie zabraknie medalistów poprzednich mistrzostw świata w szkockim Glasgow oraz Igrzysk Paraolimpijskich rozegranych w Rio de Janeiro.

Skład reprezentacji Polski na MŚ w Meksyku:

  • Jacek Czech (Integracja Tarnobrzeg)
  • Michał Golus (MKS Wodnik Radom)
  • Karolina Hamer (Start Katowice)
  • Oliwia Jabłońska (Start Wrocław)
  • Patryk Karliński (Start Szczecin)
  • Wojciech Makowski (IKS AWF W-wa)
  • Joanna Mendak (Start Białystok)
  • Kamil Otowski (IKS AWF W-wa)
  • Kamil Rzetelski (Start Wrocław)
  • Paulina Woźniak (Start Szczecin)

Na co stać nasz team?

Niewątpliwie polskich pływaków stać na wysokie lokaty w czempionacie globu, jednak ostatnie imprezy międzynarodowe, pokazały, że biało-czerwoni nie stanowią głównej siły na arenie międzynarodowej. Z poprzednich mistrzostw świata Polacy wrócili z sześcioma medalami, jednym srebrem i pięcioma brązami, co dało odległe 27. miejsce w klasyfikacji medalowej imprezy, w Rio de Janeiro – udało się „wyrwać” dwa krążki, srebro i brąz, co pozwoliło na 30. miejsce w tabeli medalowej tej dyscypliny na Igrzyskach Paraolimpijskich. Światowe pływanie mocno poszło do przodu, co sezon pojawiają się nowe odkrycia, w naszej ekipie niewątpliwie taki status ma Michał Golus, reprezentant Wodnika MKS Radom, który w „motylku” plasuje się w w ścisłej światowej czołówce. Podobnie jak na poprzednich imprezach o sile polskiego zespołu stanowią pływacy tacy jak Jacek Czech i Wojciech Makowski, czy pływaczki Oliwia Jabłońska, Paulina Woźniak i Joanna Mendak – medaliści poprzednich MŚ. Udany rok pozytywnie zakończyć będą chcieli również Kamil Otowski, który w klasie niepełnosprawności S2 dołączył do ścisłej czołówki, czy znajdująca się w tym roku w bardzo dobrej dyspozycji Karolina Hamer. Choć znaczną część miejsc na podium na basenie „wyrywają” zazwyczaj kraje takie jak Rosja, Ukraina, Chiny, USA, Wielka Brytania, Australia, to medale zdobywać udaje się zazwyczaj koło 40 państwom, co potwierdza coraz mocniejszą rywalizację w tej pięknej dyscyplinie sportu. Ile tym razem dla siebie „zgarną” biało-czerwoni, okaże się już wkrótce.

Zobacz:  Pływanie: Juliusz Sawka mistrzem Europy! Cztery medale biało-czerwonych w Lublinie

Medale MŚ Glasgow 2015:

Srebrny:

– Oliwia Jabłońska – 100 m st. motylkowym, S10

Brązowy:

– Joanna Mendak – 100 m st. motylkowym, S13
– Joanna Mendak – 50 m st. dowolnym, S13
– Oliwia Jabłońska – 400 m st. dowolnym, S10
– Jacek Czech – 100 m st. grzbietowym, S2
– Wojciech Makowski – 100 m st. grzbietowym, S11

Kategorie niepełnosprawności w pływaniu

Wyróżniamy pięć stylów pływackich: dowolny, grzbietowy, motylkowy, klasyczny i zmienny, które oznaczone są następującymi symbolami:

S – styl dowolny, grzbietowy i motylkowy,
SB – styl klasyczny,
SM – stylu zmienny.

Ze względu na zróżnicowany stopień niepełnosprawności zawodników dokonany został podział na następujące klasy niepełnosprawności:

S1/SB1 – zawodnicy poruszający się na wózkach, mający charakteryzujący się znaczącą utratą siły mięśni, a także brakiem kontroli w kończynach dolnych i górnych, część z nich może mieć także ograniczoną kontrolę tułowia (np. tetraplegicy).

S2/SB1 – pływacy używający w wodzie przede wszystkim siły ramion. Funkcje ich nóg, tułowia i dłoni są ograniczone z powodu tetraplegii bądź problemów z koordynacją.

S3/SB2 – zawodnicy po amputacjach obu nóg i ramion, którzy w wodzie używają siły ramion, ich nogi i ramiona nie spełniają swojej funkcji; zawodnicy z tej grupy mają problemy z koordynacją wszystkich kończyn.

S4/SB3 – pływacy używający siły ramion, ich dłonie spełniają swą funkcjonalność, ale nie korzystają z siły tułowia i nóg; pływacy po amputacjach trzech kończyn.

S5/SB4 – zawodnicy z niedoborem wzrostu i oraz dodatkową niepełnosprawnością; zawodnicy z porażeniem mięśni jednej strony ciała (hemiplegia) lub z paraplegią.

S6/SB5 – pływacy z niedoborem wzrostu; zawodnicy po amputacji obu ramion lub zaburzeniami koordynacji jednej strony ciała w stopniu umiarkowanym.

S7/SB6 – zawodnicy po amputacji jednego ramienia i jednej nogi znajdujących się po przeciwnych stronach ciała; pływacy z paraliżem jednego ramienia i jednej nogi znajdujących się po tej samej stronie ciała; pływacy z pełną koordynacją rąk i tułowia, lecz z częściową funkcją nóg.

Zobacz:  Kadra na Pjongczang: Wojciech Taraba 

S8/SB7 – pływacy po amputacji jednego ramienia, ze znaczącymi ruchowymi ograniczeniami w obrębie stawu biodrowego, kolana oraz kostki.

S9/SB8 – zawodnicy z ograniczeniami ruchowymi w obrębie stawów jednej nogi lub po amputacjach obu nóg poniżej kolan.

S10/SB9 – pływacy posiadający minimalną niepełnosprawność fizyczną, która wciąż daje im prawo do startu w zawodach niepełnosprawnych; minimalna niepełnosprawność w tym przypadku może dotyczyć braku jednej dłoni lub ograniczonego zakresu ruchów w obrębie stawu biodrowego.

S/SB11 – zawodnicy z bardzo niską ostrością widzenia i/lub z brakiem postrzegania światła.

S/SB12 – pływacy z lepszą ostrością widzenia niż S/SB11 i/lub z polem widzenia nie większym niż 5 stopni.

S/SB13 – zawodnicy z najlepszą z możliwych ostrości widzenia wciąż dających im prawo startu z osobami niepełnosprawnymi i/lub posiadający pole widzenia nieprzekraczające 20 stopni.

S/SB14 – pływacy z niepełnosprawnością intelektualną.

————

Fot.: START Wrocław – paralympic swimming.
Autorzy: A & P.

Copyright PARASPORTOWCY.PL 2017

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL