Cztery krążki, dwa srebrne i dwa brązowe (wszystkie to zasługa pań), wywalczyła siedmioosobowa reprezentacja Polski w zakończonym w Dublinie turnieju badmintonowym FZ Forza Irish Para-Badminton International 2018. W stolicy Irlandii medale odebrały Maria Bartusz, Oliwia Szmigiel oraz Daria Bujnicka.
Gra pojedyncza
Do Dublina wysłana została siedmioosobowa kadra w składzie Maria Bartusz, Oliwia Szmigiel, Daria Bujnicka, Grzegorz Jednaki (cała czwórka kat. SS6), Dariusz Supeł, Denis Grzesiuk (obaj SL4) oraz Jakub Sikorski (WH1), którzy o awans do pucharowej fazy rywalizowali w singlu, deblu oraz mikście. Awans do strefy medalowej w grze pojedynczej udało się wywalczyć z tego grona jedynie Marii Bartusz, aktualnej brązowej medalistce mistrzostw świata. 31-latka w fazie grupowej odniosła jedno zwycięstwo oraz poniosła jedną porażkę. Na inaugurację turniejowych zmagań pokonała w dwóch setach (21:10, 21:11) swoją deblową partnerkę Emmę Farhnam z Irlandii, a następnego dnia po zaciętej walce uległa w trzech partiach Amerykance Katherine Valli (21:16, 18:21, 18:21). Tym oto sposobem w ćwierćfinale byliśmy świadkami polsko-polskiego pojedynku. Po drugiej stronie siatki na Bartusz czekała wciąż zbierająca doświadczenie na międzynarodowej arenie Oliwia Szmigiel. 15-latka nie dawała za wygraną w pojedynku ze starszą i bardziej utytułowaną od niej koleżanką. Na wyłonienie zwyciężczyni tego spotkania potrzeba było trzech setów rozstrzygniętych ostatecznie korzystnym dla na Bartusz wynikiem 2:1 (21:16, 20:22, 21:15). W półfinale natomiast naszej brązowej medalistce z Ulsanu przyszło zmierzyć się rozstawioną z numerem jeden Peruwianką Carmen Giulianą Povedą Flores. Górą w tym starciu okazała się reprezentantka z Południowej Ameryki, która nawet na chwilę nie pozwoliła dojść Polce do głosu. Pokonała Marię Bartusz w dwóch setach 21:7 i 21:13, meldując się tym samym w wielkim finale, a naszej zawodniczce pozostało cieszyć się z brązu.
Oliwia Szmigiel nim została pokonana w 1/4 finału gry pojedynczej SS6 przez Marię Bartusz, podobnie jak jej starsza koleżanka w grupowej fazie rozgrywek zapisała na swoim koncie zwycięstwo oraz porażkę. 15-latka pokonała najpierw w dwóch partiach Rosjankę Irinę Borisową, oddając jej w całym spotkaniu odpowiednio 10 oraz 9 punktów, a następnie uległa w setach do 10 i 11 z Angielką Rebeccą Bedford. Na ćwierćfinale swoją indywidualną przygodę zakończyła również w Dublinie Daria Bujnicka, która rozbiła w setach do 9 i 4 Szkotkę Deidre Nagle, a w spotkaniu z półfinałową pogromczynią Marii Bartusz – Peruwianką Povedą Flores zdołała wbić w parkiet po stronie przeciwniczki 6 i 4 „oczka”. W rundzie pucharowej z kolei zmuszona była uznać wyższość Amerykanki Valli, której uległa w dwóch setach 7:21, 13:21. Przez fazę grupową gry pojedynczej wśród panów nie zdołał przebrnąć Grzegorz Jednaki. Jedyny nasz męski przedstawiciel w kategorii SS6 przegrał swoje oba pojedynki, najpierw ze Szkotem Andrew Davisem (14:21, 21:16, 20:22), a następnie z turniejową jedynką Anglikiem Jackiem Shepardem (6:21, 5:21).
Już 1/8 finału z indywidualnym turniejem w kategorii SL4 pożegnał się Denis Grzesiuk. Brązowy medalistka z kwietniowych zawodów w Ugandzie w pojedynku o najlepszą ósemkę zmuszony był uznać wyższość pochodzącego z Indonezji Hikmata Ramdaniego, przez którego został rozbity do 5 oraz 4 „oczek”. W części grupowej z kolei Grzesiuk przegrał ze Szwedem Rickardem Nilssonem (6:21, 8:21) oraz pokonał w trzech setach Amerykanina Erica Johnsona (21:17, 16:21, 21:16). Dobrych wspomnień z Dublina nie zachowa także drugi z naszych reprezentantów w tej kategorii, Tomasz Supeł, który w grupowym meczu przeciwko Kanadyjczykowi Pascalowi Lapointe zdołał zdobyć 8 i 12, a w meczu z rozstawionym z numerem jeden Hindusem Sukantem Kadamem ugrał odpowiednio 11 oraz 10 lotek. Trzecim naszym zawodnikiem, któremu nie udało się wyjść z grupy, był grający na wózku (WH1) Jakub Sikorski. Jego pogromcami w dwóch odsłonach okazali się Niemiec Young-Chin Mi (5:21, 6:21) oraz Francuz David Toupe (4:21, 13:21).
Gra podwójna
W grze podwójnej medale na podium odebrały trzy Polki. Z racji tego, że do rywalizacji w kategorii SS6 przystąpiły zaledwie cztery teamy, rozgrywki przeprowadzone zostały systemem każdy z każdym. Po końcowy triumf w tej grupie sięgnęły Peruwianka Carmen Giuliana Poveda Flores wraz z Amerykanką Katherine Valli. Na drugim miejscu sklasyfikowana została Maria Bartusz wraz z pochodzącą z Irlandii Emmą Farnham. Stawkę na podium uzupełniły natomiast Oliwia Szmigiel i Daria Bujnicka. Bartusz i Farnham będące aktualnymi wicemistrzyniami świata w deblu dwukrotnie schodziły z boiska zwycięskie i raz pokonane. Duet polsko-irlandzki na pokonanie Rosjanki Iriny Borisowej oraz Szkotki Deidre Nagle potrzebował dwóch setów, kończąc je ostatecznie do 12 oraz 5 punktów. Na wyłonienie triumdatorek spotkania, gdzie po drugiej stronie siatki czekały młodsze koleżanki Bartusz, niezbędne było rozegranie trzech setów. Górą i tym razem okazały się Bartusz z Farnham, a w poszczególnych partiach padły następujące wyniki: 21:19, 20:22, 21:11. W pojedynku przeciwko parze peruwiańsko-amerykańskiej oba nasze duety były bez szans. Bartusz z Farnham uległy im do 13 i 8 punktów, Bujnicka oraz Szmigiel zdołały z kolei ugrać 8 i 18 „oczek”. Jedyne zwycięstwo najmłodsze w kadrze polskie reprezentantki odniosły w trzech odsłonach pojedynku przeciwko Borisowej i Nagle (26:24, 13:21, 21:15).
Na fazie grupowej zmagania w deblu zakończył grający z Amerykaninem Milesem Krajewskim Grzegorz Jednaki. Polsko-amerykański duet pokonał do 16 i 14 Szkota Andrew Daviesa i Anglika Johana Pratt. Spotkanie z Brazylijczykiem Vitorem Goncalvesem Tavaresem i Peruwiańczykiem Hectorem Jesusem Salva Tunque po trzysetowym boju niezwykle zaciętym w dwóch ostatnich odsłonach zmuszeni byli spisać na straty (10:21, 22:20, 19:21). Niepowodzeniem zakończył się również pojedynek przeciwko Anglikom Isaakiem Dalglishem oraz Andrew Martinem, którzy oddali Jednakiemu i Krajewskiem 5 i 10 lotek. Losy Jednakiego podzielili pozostali nasi reprezentanci. Grający z Hiszpanem Juanem Antonio Ramirezem w łączonym turnieju klas SL3-SL4 Dariusz Supeł wyszedł zwycięsko z pojedynku przeciwko Amerykaninowi Ericowi Johnsonowi i Włochowi Davide Posenato (21:9, 21:15), a także przegrał ze szwedzko-szkockim duetem Rickard Nilsson/Alan Oliver (13:21, 13:21) oraz Francuzami Guillaume Gailly/Mathieu Thomas (8:21, 18:21). Dwie grupowe porażki w turnieju SU5 odnotowali Denis Grzesiuk oraz Kolumbijczyk Jean Paul Ortuz Vargas, a zmuszeni byli oni uznać wyższość Anglika Seana O’Sullivana i Szkota Jacka Wilsona (10:21, 9:21) oraz dwóch Rosjan Olega Doncowa i Pawła Kulikowa (10:21, 10:21). Dwie porażki zapisali na swoim koncie również grający na wózkach w WH1-WH2 Jakub Sikorski wraz ze Szwajcarem Markiem Elmerem. Polsko-szwajcarski team uległ w dwóch setach Rosjanom Konstantinowi Afinogienowi i Jurijowi Sorokinowi (9:21, 13:21) oraz Koreańczykom z Południa w składzie Kyung Hoon Kim/Sam Seop Lee (6:21, 5:21).
Gra mieszana
Po ostatni czwarty dla Polski krążek sięgnęła w Dublinie Oliwia Szmigiel, która w turnieju mieszanym SS6 zagrała w parze z Anglikiem Isaakiem Dalglishem. Duet polsko-angielski zatrzymany został w finale, a ich pogromcami okazali się w nim rodaczka Dalglisha Rebecca Bedford oraz Szkot Robert Laing, którzy triumfowali w poszególnych setach do 13 i 15. Szmigiel i Dalglish w grupowej fazie pokonali do 9 i 5 Szkotkę Deidre Nagle i Kanadyjczyka Wyatta Lightfoota oraz ulegli w trzech setach (11:21, 21:17, 19:21) Peruwiance Povedzie Flores i Irlandczykowi Niallowi McVeighowi. W 1/4 finału odprawili z kwitkiem Emmę Farnham z Irlandii oraz Malezyjczyka Didina Taresoha (17:21, 21:5, 21:12), a w półfinale ich wyższość zmuszeni byli uznać Rosjanie Irina Borisowa i Aleksander Mechdiew (21:14, 21:15). swój występ na grupowej fazie zakończyli Maria Bartusz z Grzegorzem Jednakim oraz Daria Bujnicka z Brazylijczykiem Vitorem Goncalvesem Tavaresem. Polsko-brazylijska para wyszła zwycięsko z pojedynku przeciwko Amerykanom Katherine Valli/Miles Krajewski (21:7, 19:21, 21:13), w starciu z Rosjanami Borisową i Mechdiewem górą okazali się już reprezentanci Sbornej, którzy poszczególne sety wygrali do 12 i 20. Dwukrotnie z kolei schodzili z boiska pokonani Bartusz i Jednaki, którzy nie byli w stanie znaleźć sposobu na znakomicie przygotowanych późniejeszych triumfatorów – Rebeccę Bedford i Roberta Lainga (9:21, 8:21), a także na Emmę Farnham i Didina Taresoha (10:21, 15:21).
————
Fot.: Para-Badminton Poland.