Biegi narciarskie – MŚ: Witold Skupień piąty w finale sprintu

Witold Skupień piątym zawodnikiem mistrzostw świata w biegu sprinterskim techniką klasyczną. W finale nasz reprezentant zmuszony był uznać wyższość narciarzy z Rosyjskiego Komitetu Paraolimpijskiego, którzy zajęli cztery czołowe lokaty.

Biegi sprinterskie techniką klasyczną okazały się ostatnią indywidualną konkurencją, w której światowa elita narciarstwa biegowego rywalizowała w Lillehammer o medale globalnego czempionatu. Zmagania wśród mężczyzn zdominowali przedstawiciele Rosyjskiego Komitetu Paraolimpijskiego, zdobywając mistrzowskie tytuły we wszystkich kategoriach.

W biało-czerwonej ekipie największe nadzieje pokładano w udanym występie Witolda Skupnia, który zgodnie z planem awansował do półfinału, uzyskując wśród zawodników z grupy stojącej siódmy czas. W półfinale naszemu reprezentantowi przyszło stoczyć niezwykle zaciętą walkę o finałową szóstkę, do której kwalifikowało się po trzech najszybszych z każdego biegu. Skupień do końca bił się o trzecią lokatę z Francuzem Benjaminem Davietem – o kolejności na mecie w przypadku tej dwójki zadecydował zapis z fotokomórki, rozstrzygając tę sytuację na korzyść Polaka. W medalowym wyścigu Skupień finiszował jako piąty, ustępując najszybszemu tego dnia Władysławowi Liekomcewowi (to jego trzecie złoto – przyp. red.) oraz jego rodakom: Ruszanowi Minnegułowowi, Aleksandrowi Pronkowowi oraz Witalijowi Małyszewowi. Sześcioosobową stawkę zamknął Norweg Kjartan Haugen.

Garbowski o ułamki sekundy od awansu

Bliski awansu do ośmioosobowego półfinału w grupie zawodników z dysfunkcją wzroku był Piotr Garbowski z przewodnikiem Jakubem Twardowskim, zajmując w kwalifikacjach pechową dziewiątą lokatę. Do pełni szczęścia ostatecznie zabrakło 0,23 s. Na dziewiętnastym miejscu uplasował się Paweł Nowicki z Janem Kobryniem, a przedostatnie dwudzieste zajął Paweł Gil z Michałem Lańdą. Złoto mistrzostw świata zgarnął Oleg Ponomariew wraz z przewodnikiem Andriejem Romanowem. Podium uzupełnili Amerykanin Jake Adicoff (przew. Sam Wood) oraz drugi z Rosjan Władimir Udałcow (przew. Rusłan Bogaczew).

W grupie siedzącej trzeci indywidualnie zdobyty tytuł przyszło świętować Iwanowi Gołubkowowi, który w wielkim finale pokonał Brazylijczyka Cristiana Westemaiera Riberę oraz swojego rodaka Daniłę Britika. Na 22. lokacie swój start w kwalifikacjach zakończył Krzysztof Plewa.

Zobacz:  Znamy terminy igrzysk w Los Angeles w 2028 roku
Faron na ósmym miejscu

Wielu emocji dostarczyła również sprinterska rywalizacja wśród kobiet. W grupie stojącej Iweta Faron uzyskała ósmy czas eliminacji, jednak ostatecznie nie pojawiła się na starcie w biegu półfinałowym, pozostając tym samym sklasyfikowaną na ósmej lokacie. Mistrzynią świata ku uciesze gospodarzy została Vilde Nielsen, która wyrasta na główną kandydatkę do zwycięstw podczas nadchodzących igrzysk paraolimpijskich w Pekinie. Tuż za Norweżką na medalowych pozycjach finiszowały Amerykanka Sydney Peterson oraz Liudmiła Liaszenko z Ukrainy.

Na przedostatnim dwunastym miejscu zakończyła kwalifikacje w gronie zawodniczek niewidomych i słabowidzących Aneta Górska, dla której nieocenione wsparcie na biegowych trasach stanowi przewodniczka Catherine Spierenburg. Triumfowała Rosjanka Anna Panfierowa (przew. Andriej Żukow) RPC przed Białorusinką Swiatłaną Sachanienką (przew. Dzmitry Budziłowicz) i swoją reprezentacyjną koleżanką Anastazją Bagijan (przew. Siergiej Siniakin).

W grupie siedzącej kobiet piętnasty czas eliminacji uzyskała Monika Kukla. Tu z kolei szans swoim rywalkom nie dała Amerykanka Oksana Masters, której wyższość po znakomitym biegu zmuszone były uznać finiszujące odpowiednio na drugiej i trzeciej pozycji Białorusinka Waliancyna Szyc wraz z Rosjanką Natalią Koczerową.

————

Screen: YouTube/IPC

Copyright PARASPORTOWCY.PL 2017

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL