Polska reprezentacja z sukcesami zakończyła swój udział w mistrzostwach świata w blind tennisie, które pod koniec września odbywały się we Włoszech. Ich dorobek to cztery brązowe medale.
Blind tennis jest dyscypliną skierowaną do osób z dysfunkcją wzroku. To dynamiczny i ekscytujący sport, który od kilku lat zabiega o swoje miejsce w programie igrzysk paralimpijskich. Mistrzostwa świata, które w dniach 23-29 września gościły włoskie miejscowości Lignano Sabbiadoro oraz Cordenons, to kolejny kamień milowy przybliżający do realizacji tego celu.
W blind tennisie kort jest mniejszy niż w tradycyjnym tenisie ziemnym, a siatka jest nieco obniżona. Zawodnicy do gry używają specjalnej piłki wykonanej z miękkiego, gąbczastego materiału. Dźwięk wydobywający się z jej wnętrza podczas odbicia pozwala zlokalizować ją na korcie. W zależności od przydzielonej kategorii niepełnosprawności piłka może odbić się od podłoża maksymalnie trzy razy (w B1 i B2 – trzy razy, w B3 – dwa razy, w B4 – raz).
Cztery brązowe medale dla Polski
W mistrzostwach świata we Włoszech wystartowała imponująca liczba ponad 150 graczy z 25 krajów. Biało-czerwone barwy reprezentowało dziesięcioro zawodników, których wyjazd zorganizowała Fundacja Widzimy Inaczej. Poziom tegorocznych rozgrywek był bardzo wysoki, a o końcowym wyniku często decydowały pojedyncze piłki.
Polscy tenisiści mają powody do zadowolenia. Swoją postawą potwierdzili przynależność do czołówki tej dyscypliny, a intensywne przygotowania zaowocowały czterema brązowymi medalami. W grze pojedynczej na trzecim stopniu podium zameldowali się Magdalena Giecewicz (B1), Aleksandra Karakula (B3) oraz Michał Stypa (B3), natomiast w potyczkach deblowych ze wspólnie zdobytego krążka cieszyły się Katarzyna Antczak z Kamillą Malak (B2-B4).
____
Fot. Tenis Dostępny | Fundacja Widzimy Inaczej