Michał Derus wywalczył czwartą lokatę w biegu na dystansie 100 metrów (T47), zapewniając tym samym Polsce kolejną przepustkę na igrzyska paraolimpijskie w Tokio. Usatysfakcjonowana swoją postawą w finale rzutu dyskiem (F40/41) może być Renata Śliwińska, która próbą na odległość 24,65 m ustanowiła nowy rekord globu w swojej klasie startowej F40.
We wtorek polscy lekkoatleci nie zdołali powiększyć swojego medalowego dorobku, na który aktualnie składa się złoto, dwa srebra oraz sześć brązów. W ogólnej klasyfikacji globalnego czempionatu wynik ten plasuje ich w trzeciej dziesiątce. Przed szansą poprawienia notowań biało-czerwonych stanęło dziś czworo zawodników, troje z nich wystąpiło w wieczornych finałach.
29-letni Michał Derus do Dubaju przybył jako podwójny brązowy medalista ostatnich mistrzostw świata, na 100 oraz 200 metrów. Druga półfinałowa seria dobitnie pokazała, że o kolejny do kolekcji krążek będzie niezwykle ciężko. Fenomenalnym rezultatem na „setkę” w kategorii T47 popisał się Brazylijczyk Petrucio Ferreira dos Santos, który wynikiem 10,42 s aż o 0,08 s poprawił swój dotychczasowy rekord globu. Nasz reprezentant po wyjściu z bloków startowych miał pełną kontrolę nad poczynaniami swoich rywali, starając się zachować jak najwięcej sił na decydujące starcie. Do mety dotarł na drugiej pozycji z czasem 11,11 s. W wyścigu po złoto Ferreira dos Santos był bliski rozprawienia się ze swoim nowym rekordem, od pełni szczęścia dzieliło go zaledwie 0,02 s. Finał ten przebiegał pod dyktando Canarinhos. Pozostałe dwie pozycje na podium zajęli bowiem Washington Junior (10,58 s) oraz Yohansson Nascimento (10,69 s), którzy przy okazji poprawili swoje życiówki. Tuż za nimi metę przekroczył Derus z najlepszym w sezonie rezultatem 10,82 s dający tym samym Polsce kolejny bilet na przyszłoroczne igrzyska paraolimpijskie.
Na szóstej lokacie na dystansie 100 metrów pań w kategorii T47 uplasowała się Alicja Jeromin, kwalifikując się do finału z trzeciego miejsca w swojej serii, w której uzyskała najlepszy w sezonie rezultat – 12,52 s. Wieczorem sprinterka Startu Radom zdołała co prawda urwać z tego wyniku jeszcze jedną setną sekundy, jednak aby stanąć na podium, należało zejść poniżej 12,40 s. Dwa najcenniejsze krążki zgarnęły wyraźnie odstające od reszty stawki Amerykanki. Mistrzostwo świata powędrowało do Brittni Mason, a wywalczone złoto ma wyjątkowy smak za sprawą ustanowionego przez nią rekordu globu wynoszącego od teraz 11,89 s. Pięć setnych sekundy wolniej pobiegła jej rodaczka Deja Young, której przyszło zaledwie kilkadziesiąt godzin radować się z najlepszego w historii tej konkurencji wyniku. Podium uzupełniła dzierżąca w swoich dłoniach nowy rekord Afryki (12,36 s) Anrune Weyers z RPA.
W obfitujący w rekordy szósty dzień startów swoją rękę przyłożyła również Renata Śliwińska, która w trzeciej kolejce łączonego klasami (F40/41 – zaw. niskorosłe) konkursu rzutu dyskiem uzyskała odległość 24,65 m. Nowy rekord w grupie startowej F40 w stawce piętnastu pań pozwolił Polce zająć ostatecznie ósmą pozycję. Trenującą w gorzowskim Starcie zawodniczkę w Dubaju czeka jeszcze występ w koronnej konkurencji – pchnięciu kulą, w której z pewnością będzie miała apetyt na dołożenie do swojego rekordu globu kolejnych centymetrów. Triumfowała reprezentująca Tunezję Raoua Tlili, ustanawiając wynikiem 34,48 m nowy rekord mistrzostw. Podium uzupełniły Youssra Karim z Maroko (33,59 m) oraz Niamh Mc Carthy z Irlandii (27,90 m).
W porannej sesji zawodów do bloków startowych wskoczył Michał Kotkowski, który wynikiem 23,55 s poprawił w eliminacjach swój rekord życiowy na 200 metrów. Finał w kategorii T37 z jego udziałem zaplanowany został na środowe popołudnie.
————
Fot.: Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski.