Droga do Tokio wiedzie przez Londyn. Ruszają pływackie mistrzostwa świata

London Aquatic Centre przez najbliższy tydzień stanie się areną zmagań o medale światowego czempionatu. W zawodach, które oficjalnie inaugurują proces kwalifikacyjny do igrzysk paraolimpijskich w Tokio, zaprezentuje się dziesiątka Polaków.

Wybór gospodarza tegorocznego plywackiego czempionatu odbywał się w cieniu skandalu. Pod koniec stycznia br. przedstawiciele Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC) postanowili odebrać mistrzostwa przyznane pierwotnie malezyjskiemu Kuching. Powód? Władze tego azjatyckiego kraju nie wyraziły zgody na wydanie wiz izraelskiej reprezentacji. Decyzja ta miała podłoże polityczne, gdyż oba państwa od lat nie utrzymują ze sobą formalnych stosunków dyplomatycznych. W paraolimpijskim środowisku zawrzało, bowiem sytuacja ta godziła bezpośrednio w interes izraelskich pływaków, którzy straciliby tym samym szansę na walkę o igrzyska.

Poszukiwania nowego gospodarza trwały ponad dwa miesiące. Pomocną dłoń wyciągnęli do IPC niezawodni Brytyjczycy, którzy posiadają ogromne doświadczenie w organizacji imprez najwyższego szczebla. Po dopełnieniu formalności nowy termin zawodów wyznaczono ostatecznie na termin 9-15 września, zaś główną areną zmagań uczyniono obiekt London Aquatic Centre położony w Queen Elizabeth Olympic Park. Ten sam, na którym siedem lat temu toczyła się pasjonująca rywalizacja o najwyższe paraolimpijskie laury.

Po spełnienie sportowych marzeń

Stawka londyńskiego czempionatu jest niebagatelna, co znakomicie obrazują przedstartowe statystyki. W dziewiątej edycji mistrzostw do rywalizacji zgłoszona została rekordowa liczba 637 pływaków z 76 krajów. Na rozgrywane na Wyspach zawody powołania otrzymało dziesięcioro polskich pływaków, którzy zawalczą o przepustki na igrzyska w Tokio. Poza medalistami paraolimpijskimi – Joanną Mendak, Oliwią Jabłońską i Wojciechem Makowskim – w gronie nominowanych znaleźli się także Igor Hrehorowicz, Alan Ogorzałek, Rafał Kalinowski, Jacek Czech, Kamil Rzetelski, Michał Golus oraz Kamil Otowski.

W programie przyszłorocznych igrzysk zaplanowanych zostało 146 medalowych wyścigów (76 męskich, 67 żeńskich oraz 3 mieszane) z udziałem łącznie 620 pływaków (340 mężczyzn oraz 280 kobiet). W trakcie tegorocznego czempionatu rozdana zostanie blisko połowa biletów z tej puli, 148 w konkurencjach męskich oraz 130 w kobiecych. Dwójka najwyżej klasyfikowanych zawodników w każdej indywidualnej konkurencji otrzyma po jednym paszporcie dla swojego kraju na najważniejszą imprezę czterolecia. Co warte zaznaczenia, każdy sportowiec może wywalczyć tylko jedną kwalifikację dla swojej federacji bez względu na ilość zajmowanych przez niego lokat w czołowej dwójce.

Zobacz:  Nie żyje Krzysztof Ślęczka, multimedalista paraolimpijski w pływaniu
Kategorie niepełnosprawności w pływaniu

W konkurencjach pływackich medale przyznawane są w pięciu stylach: dowolnym, grzbietowym, motylkowym, klasycznym i zmiennym, które oznacza się następującymi symbolami:

S – styl dowolny, grzbietowy i motylkowy,
SB – styl klasyczny,
SM – stylu zmienny.

Ze względu na zróżnicowany stopień niepełnosprawności zawodników dokonany został podział na następujące klasy:

S1/SB1 – zawodnicy poruszający się na wózkach, mający charakteryzujący się znaczącą utratą siły mięśni, a także brakiem kontroli w kończynach dolnych i górnych, część z nich może mieć także ograniczoną kontrolę tułowia (np. tetraplegicy).

S2/SB1 – pływacy używający w wodzie przede wszystkim siły ramion. Funkcje ich nóg, tułowia i dłoni są ograniczone z powodu tetraplegii bądź problemów z koordynacją.

S3/SB2 – zawodnicy po amputacjach obu nóg i ramion, którzy w wodzie używają siły ramion, ich nogi i ramiona nie spełniają swojej funkcji; zawodnicy z tej grupy mają problemy z koordynacją wszystkich kończyn.

S4/SB3 – pływacy używający siły ramion, ich dłonie spełniają swą funkcjonalność, ale nie korzystają z siły tułowia i nóg; pływacy po amputacjach trzech kończyn.

S5/SB4 – zawodnicy z niedoborem wzrostu i oraz dodatkową niepełnosprawnością; zawodnicy z porażeniem mięśni jednej strony ciała (hemiplegia) lub z paraplegią.

S6/SB5 – pływacy z niedoborem wzrostu; zawodnicy po amputacji obu ramion lub zaburzeniami koordynacji jednej strony ciała w stopniu umiarkowanym.

S7/SB6 – zawodnicy po amputacji jednego ramienia i jednej nogi znajdujących się po przeciwnych stronach ciała; pływacy z paraliżem jednego ramienia i jednej nogi znajdujących się po tej samej stronie ciała; pływacy z pełną koordynacją rąk i tułowia, lecz z częściową funkcją nóg.

S8/SB7 – pływacy po amputacji jednego ramienia, ze znaczącymi ruchowymi ograniczeniami w obrębie stawu biodrowego, kolana oraz kostki.

S9/SB8 – zawodnicy z ograniczeniami ruchowymi w obrębie stawów jednej nogi lub po amputacjach obu nóg poniżej kolan.

Zobacz:  Płock Orlen Polish Open: Porażka Piotra Jaroszewskiego w pierwszej rundzie

S10/SB9 – pływacy posiadający minimalną niepełnosprawność fizyczną, która wciąż daje im prawo do startu w zawodach niepełnosprawnych; minimalna niepełnosprawność w tym przypadku może dotyczyć braku jednej dłoni lub ograniczonego zakresu ruchów w obrębie stawu biodrowego.

S/SB11 – zawodnicy z bardzo niską ostrością widzenia i/lub z brakiem postrzegania światła.

S/SB12 – pływacy z lepszą ostrością widzenia niż S/SB11 i/lub z polem widzenia nie większym niż 5 stopni.

S/SB13 – zawodnicy z najlepszą z możliwych ostrości widzenia wciąż dających im prawo startu z osobami niepełnosprawnymi i/lub posiadający pole widzenia nieprzekraczające 20 stopni.

S/SB14 – pływacy z niepełnosprawnością intelektualną.

————

Fot.: Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski.

Copyright PARASPORTOWCY.PL 2017

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL