Podczas trwających igrzysk paralimpijskich w Paryżu Lech Stoltman zdobył drugi medal dla Polski, zajmując trzecie miejsce w pchnięciu kulą mężczyzn (kat. F55). Reprezentanci naszego kraju, w tym debiutant Damian Ligęza, stanęli do rywalizacji z najlepszymi zawodnikami na świecie, przynosząc Polsce kolejny powód do dumy. Co więcej, brązowy medal Stoltmana to wyjątkowe osiągnięcie – jest to bowiem medal numer 800 w historii startów reprezentacji Polski na igrzyskach paralimpijskich!
Lech Stoltman wywalczył brązowy medal
Lech Stoltman, jeden z najbardziej doświadczonych polskich sportowców w pchnięciu kulą, ponownie stanął na podium, zdobywając brązowy medal w kategorii F55. 39-letni zawodnik, który od wielu lat walczy w gronie najlepszych, zaprezentował się znakomicie, od samego początku pokazując swoją determinację i wysoką formę.
Już w pierwszym pchnięciu Stoltman osiągnął wynik 11.81 metra, co dało mu drugą pozycję. W kolejnej próbie poprawił swój wynik na 11.90 metra, ale nie udało mu się pokonać bariery 12 metrów. Mimo to jego wynik pozwolił mu utrzymać się w ścisłej czołówce i zdobyć brązowy medal. Lepszego wyniku nie udało się uzyskać Irańczykowi Zafarowi Zakerowi, który z wynikiem 11.88 metra uplasował się tuż za Polakiem. Faworyt do złota, Bułgar Ruzhdi Ruzhdi, wygrał zawody, uzyskując wynik 12.40 metra – najlepszy w sezonie.
Udany debiut Damiana Ligęzy
Damian Ligęza, który po raz pierwszy startował na igrzyskach paralimpijskich, zajął 8. miejsce w tej samej konkurencji. Jego najlepszy wynik, 11.18 metra, był solidnym osiągnięciem w debiucie na tej rangi zawodach. 37-latek, który do sportu trafił dziesięć lat temu, pokazał ducha walki i z pewnością zdobył cenne doświadczenie na przyszłość.
Jakub Mirosław tuż za czołową ósemką
W finale pchnięcia kulą mężczyzn (kat. F37) wystąpił również Jakub Mirosław, który z wynikiem 13.12 metra uplasował się na 9. pozycji. W biegu na 400 metrów kobiet (kat. T11), Joanna Mazur, biegnąca z przewodnikiem Michałem Stawickim, zakończyła swoje zmagania na etapie półfinałów, uzyskując czas 1:03.93, co nie pozwoliło jej na awans do finału. Polka zakończyła swój bieg na czwartym miejscu, mimo ambitnej walki z mocnymi rywalkami.
Polscy sportowcy z wielką determinacją walczą o kolejne sukcesy na arenach paralimpijskich, a zdobyte medale są potwierdzeniem ich wytrwałości i umiejętności. 800 medali w historii reprezentacji to niezwykły dorobek, który motywuje do dalszej walki o najwyższe cele.
————
Fot. Adam Nurkiewicz/Polska Fundacja Paraolimpijska/Robert Szaj