Po ponadrocznej przerwie wymuszonej przez pandemię COVID-19 lekkoatleci powracają do rywalizacji na międzynarodowym poziomie. W pierwszym tegorocznym występie, lekkoatletycznych zawodach Grand Prix w Dubaju, zaprezentuje się czworo Polaków. Cel ich podróży to medale oraz jak najlepsze wyniki, które realnie zwiększą ich szanse na występ w zaplanowanych na przełom sierpnia i września igrzyskach paraolimpijskich w Tokio.
Przedstawiciele „królowej sportu” podczas przełożonych na ten rok letnich igrzysk paraolimpijskich w Tokio (24 sierpnia – 5 września) stanowić będą najliczniejszą grupę spośród wszystkich sportowców. W stolicy Japonii zaprezentuje się łącznie 1100 lekkoatletów, dla których przygotowane zostaną medale w 167 konkurencjach. Większość biletów na tę imprezę rozdysponowano w trakcie globalnego czempionatu, którego gospodarzem w listopadzie 2019 roku był Dubaj. Sprawa rozdziału pozostałych miejsc wciąż pozostaje otwarta, dlatego chcąc pozostać w grze o igrzyska, nie można pozwolić sobie na chwilę zwątpienia czy też słabości. Pomimo trudnej sytuacji związanej z pandemią lekkoatleci wyciskają z siebie na treningach siódme poty, bo każdy dodatkowy centymetr, każda urwana setna część sekundy może być na wagę paraolimpijskiej przepustki.
Rywalizacją w Dubaju lekkoatleci oficjalnie rozpoczną długo wyczekiwany sezon międzynarodowych startów na stadionie. Na obiekcie goszczącym ostatnie mistrzostwa świata odbędzie się pierwsza z zaplanowanych łącznie siedmiu odsłon prestiżowego cyklu Grand Prix. Wydarzenie to, podobnie jak całą resztę ubiegłorocznych zmagań, w tym m.in. mistrzostw Europy, które zorganizować miała Bydgoszcz (ostatecznie przesunięto je na 1-5 czerwca 2021 – przyp. red.), odwołano z powodu COVID-19. W drodze do Zjednoczonych Emiratów Arabskich są również polscy zawodnicy, którzy w dniach 10-13 lutego powalczą w pustynnym słońcu o medalowe lokaty oraz jak najlepsze rezultaty, które wzmocniłyby ich pozycję w paraolimpijskim rankingu. W Dubaju zobaczymy łącznie czworo naszych reprezentantów: Annę Trener-Wierciak (AZS AWF Kraków), Mateusza Owczarka (START Radom), Michała Głąba (START Gorzów Wielkopolski) oraz Damiana Ligęzę (START Tarnów).
Lekkoatletyczny kalendarz startowy 2021:
Igrzyska paraolimpijskie:
- 24 sierpnia – 5 września, Tokio.
Mistrzostwa Europy:
- 1-5 czerwca, Bydgoszcz.
Grand Prix:
- Dubaj, 10-13.02.,
- Tunis, 18-20.03.,
- Jesolo, 16-18.04.
- Pekin, 23-25.04.,
- Paryż, 5-7.05.,
- Nottwil, 14-16.05.,
- Sao Paulo – termin w trakcie ustalania.
————
Fot. główne: Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski.