Kolarstwo szosowe: Harkowska wicemistrzynią świata, brąz dla Polaka i Ładosza!

Dwa krążki wywalczyli w czwartkowych startach na szosie polscy kolarze. Po tytuł wicemistrzyni świata w czasówce pojechała w Emmen Anna Harkowska, która zmuszona była uznać wyższość paraolimpijskiej gwiazdy tej dyscypliny, Sary Storey. Na najniższy stopień podium wśród tandemów drugi rok z rzędu wskoczyli natomiast Marcin Polak z pilotem Michałem Ładoszem.

Z samego rana o dobre humory w biało-czerwonej ekipie zadbała Anna Harkowska, która podczas marcowych mistrzostw świata na torze w Apeldoorn sięgnęła po srebro w wyścigu na dochodzenie. W grupie C5 apetyt na zwycięstwo i tęczową koszulkę miało łącznie dwanaście pań. Wywalczonego przed rokiem w Maniago mistrzostwa w indywidualnej jeździe na czas przyszło bronić brytyjskiej legendzie tej dyscypliny Sarze Storey, która w swoim dorobku posiada niezliczoną ilość medali. Z samych tylko igrzysk, a startowała na nich aż siedmiokrotnie, przywiozła czternaście złotych łupów. Dziewięć z nich wywalczyła na szosie oraz torze, zaś pozostałych pięć wyłowiła z basenu. Pomimo upływu czasu 41-latka wciąż zachwyca formą. Dziś przed południem dołożyła do swojej kolekcji kolejny tytuł, narzucając od pierwszych metrów czasówki ostre tempo. Brytyjka byłą jedyną zawodniczką w stawce, która złamała granicę 30 minut, meldując się na finiszu z czasem 29:41,90 min. Harkowska z kolei pewnie pojechała po srebro, tracąc do triumfatorki niespełna minutę. Stawkę na podium uzupełniła Niemka Kerstin Brachtendorf.

Mocnymi ogniwami w polskiej reprezentacji po raz kolejny okazali się startujący na tandemie Marcin Polak z pilotem Michałem Ładoszem. Mistrzowie świata z Apeldoorn w wyścigu na dochodzenie na trasę dzisiejszej czasówki wyruszyli przed swoimi najgroźniejszymi konkurentami: Brytyjczykami Stephanem Batem i Adamem Dugglebym oraz Holendrami Vincentem ter Schure i Timo Fransenem, którzy podczas ostatniego czempionatu w specjalności tej zgarnęli odpowiednio złoto i srebro. W tym roku ku wielkiej radości gospodarzy oba duety zamieniły się lokatami na podium. Ekipa Pomarańczowych dopingowana wzdłuż trasy przez swoich rodaków triumf w czasówce przypieczętowała znakomitym rezultatem 36:17,29 min, wyprzedzając Wyspiarzy o niemal 30 sekund. Biało-czerwoni popisali się słabszym o 45 sekund wynikiem, zachowując w ten sposób status quo z włoskich mistrzostw. Czternastą lokatę w stawce 27 par zajęli Przemysław Wegner z Arturem Korcem, zaś na 19. pozycji sklasyfikowano ostatacznie Adama Brzozowskiego i Tomasza Balę.

Zobacz:  Kadra na Pjongczang: Kamil Rosiek

Z brązu w czasówce cieszył się w Maniago również tandem tworzony przez Iwonę Podkościelną i Aleksandrę Tecław. Tym razem o medale globalnego czempionatu obu paniom przyszło walczyć w nowych zespołach. Podkościelna wraz z pełniącą rolę jej pilota Agnieszką Sikorą w stawce szesnastu par wylądowały na piątej lokacie, mając blisko trzyminutową stratę do zwyciężczyń. Tecław z kolei w drodze po paraolimpijską kwalifikację będzie wspierać Justynę Kiryłę, z którą dziś pojechała po szóste miejsce. Pozycję niżej w końcowej klasyfikacji mistrzostw uplasowały się Karolina Rzepa z Edytą Jasińską, poprawiając się tym samym o jedno „oczko” w stosunku do poprzednich mistrzostw. Z trzeciego z rzędu tytułu mistrzyń świata radują się reprezentujące Irlandię Katie-George Dunlevy wraz z pilotem Eve Mccrystal, które dojechały do mety 41:02,51 min. Drugą lokatę z 55-sekundową stratą wywalczyły pochodzące z Nowej Zelandii Emma Foy i Hannah van Kampen. Na najniższym stopniu podium tym razem stanęły Brytyjki Lora Fachie i Corrine Hall, które z poprzednich mistrzostw wracały ze srebrem.

Na czternastym miejscu w kategorii C4 ukończył rywalizację Sławomir Turonek, tracąc ponad siedem minut do najmocniejszego dziś Słowaka Jozefa Metelki. Reprezentant naszych południowych sąsiadów w drodze po tęczową koszulkę pokonał Rosjanina Siergieja Pudowa oraz Rumuna Carola-Eduarda Novaka. W C3 do mety nie dojechał Zbigniew Maciejewski. Tu z kolei poza zasięgiem konkurentów okazał się Australijczyk David Nicholas, zostawiając daleko w tyle Niemca Matthiasa Schindlera oraz Brytyjczyka Benjamina Watsona.

Wyniki indywidualnej jazdy na czas:

Kobiety C5 – 20,8 km:

  1. Sarah Storey (Wielka Brytania) – 29:41,90 min
  2. Anna Harkowska (POLSKA) +58,03 s
  3. Kerstin Brachtendorf (Niemcy) +1:12,99 min

Mężczyźni tandemy B – 31,2 km:

  1. Vincent ter Schure/Timo Fransen (Holandia) – 36:17,29 min
  2. Stephen Bate/Adam Duggleby (Wielka Brytania) +27,21 s
  3. Marcin Polak/Michał Ładosz (POLSKA) +45,27 s

    14. Przemysław Wegner/Artur Korc (POLSKA) +3:29,30 min
    19. Adam Brzozowski/Tomasz Bala (POLSKA) +5:56,87 min
Zobacz:  Dramat Iwety Faron, czyli znów zacięty karabinek

Kobiety tandemy B – 31,2 km:

  1. Katie-George Dunlevy/Eve McCrystal (Irlandia) – 41:02,51 min
  2. Emma Foy/Hannah van Kampen (Nowa Zelandia) +55,28 s
  3. Lora Fachie/Corrine Hall (Wielka Brytania) +1:09,03 min

    5. Iwona Podkościelna/Agnieszka Sikora (POLSKA) +2:50,15 min
    6. Justyna Kiryła/Aleksandra Tecław (POLSKA) +3:07,92 min
    7. Karolina Rzepa/Edyta Jasińska (POLSKA) +3:41,54 min

Mężczyźni C4 – 31,2 km:

  1. Jozef Metelka (Słowacja) – 40:50,58 min
  2. Siergiej Pudow (Rosja) +18:08 s
  3. Carol-Eduard Novak (Rumunia) +47,71 s

    14. Sławomir Turonek (POLSKA) +7:09,94 min

Mężczyźni C3 – 31,2 km: 

  1. David Nicholas (Australia) – 41:25,70 min
  2. Matthias Shindler (Niemcy) +1:01,44 min
  3. Benjamin Watson (Wielka Brytania) +1:14,35 min

    Zbigniew Maciejewski (POLSKA) – nie ukończył

———–

Fot.: saensunderland.com.

Copyright PARASPORTOWCY.PL 2017

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL